Skocz do zawartości


Zdjęcie

To wydarzenie przejdzie do historii nauki. Mars ponownie odkryty!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

042b51015f94d5d2.jpg

Domena publiczna

 

 

Peter Dunsby tak podekscytował się swoim wtorkowym odkryciem, że nie sprawdził, czy ktoś nie dokonał go wcześniej. Tak właśnie ponownie odkryto... Marsa!

 

Nie da się napisać tego tekstu na poważnie. Dunsby na szczęście całkiem godnie zniósł swoją wpadkę, chociaż i tak na forach astronomów zostanie ona zapamiętana na długo. Oczami wyobraźni widzę te rozmowy w obserwatoriach na całym świecie:

 

— Tylko sprawdź, czy nie odwalamy Dunsby’ego!

 

Ponowne odkrycie Marsa.

 

We wtorek, 20 marca, podczas obserwacji nocnego nieba przez 80-milimetrowy refraktor, Dunsby zauważył nagle zjawisko przejścia (ang. optical transient) niebywale jasnego obiektu w okolicach Mgławicy Laguny i Mgławicy Trójlistnej Kończyny.

 

Jest to najjaśniejszy obiekt zaobserwowany w tamtym rejonie. Wymagane są dalsze obserwacje w celu ustalenia jego natury — napisał Dunsby na platformie The Astronomers Telegram.

 

32940ce1205f1e5e.png

 

The Astronomers Telegram to miejsce, w którym najszybciej pojawiają się informacje o nowych odkryciach astronomicznych. Osoby postronne raczej tam nie zaglądają, więc wpadka była tym bardziej bolesna dla profesora z Uniwersytetu Cape Town. Dunsby na szczęście dość szybko zorientował się, że jego nowe odkrycie to… Mars.

 

40 minut po publikacji swojego odkrycia, profesor opublikował kolejną wiadomość na The Astronomers Telegram. Dunsby był bardzo oszczędny w słowach i nie epatował już wcześniejszym entuzjazmem. Doskonale go rozumiem.

 

Pomyłki zdarzają się każdemu.

 

Autor tego niefortunnego odkrycia na szczęście wykazał się sporym dystansem do siebie i na swoim Twitterze przyjmuje wszystkie żarty na temat swojego odkrycia z godnością:

 

eecd9783bdb29b9a.png

 

Ta niecodzienna sytuacja jest świetnym przykładem tego, że nawet najlepszym naukowcom zdarza się od czasu do czasu pomylić. I nie ma w tym nic złego. No chyba, że ktoś swoją nieuwagę lub błąd podczas badań przypłaci życiem. Tutaj na szczęście nic takiego nie miało miejsca. Ucierpiała tylko duma profesora.

 

Pozostając w żartobliwym klimacie, chciałbym dodać jeszcze na koniec, że technicznie rzecz biorąc Mars nie został nigdy odkryty. Tzn. prawdopodobnie został, ale nie wiemy kiedy i przez kogo. Najstarsze udokumentowane odkrycie dotyczące Marsa pochodzi z 1877 r., kiedy to astronom Asaph Hall jako pierwszy zauważył dwa księżyce orbitujące wokół Czerwonej Planety.

Tomasz Domański

źródło


Użytkownik Nick edytował ten post 23.03.2018 - 21:10

  • 3





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych