Skocz do zawartości
Zdjęcie

Chiny: nanoroboty eliminujące nowotwory


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Nick.
 • Postów: 1527
 • Tematów: 777
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

00078MB0V9OM3MVH-C122-F4.jpg

Nanomaszyny mogą dokonać wielkiej rewolucji w medycynie /123RF/PICSEL

 

Nanoroboty są przyszłością medycyny. Przekonali nas o tym chińscy naukowcy, którzy stworzyli i zademonstrowali nanomaszyny zdolne do usuwania nowotworów. Testy na organizmach żywych potwierdziły ich skuteczność.

 

Autonomiczne nanoroboty zostały opracowane dzięki specjalistom z Narodowego Centrum Nanonauki i Technologii (NCNST). Są to niewielkie zrobotyzowane systemy DNA, które są niewidoczne gołym okiem - posiadają zaledwie 90 nanometrów długości.

 

Nanoroboty te zostały zaprogramowane z pomocą tzw. aptamerów DNA i można je wyposażyć w trombinę - enzym, który powoduje krzepnięcie krwi w naczyniach krwionośnych. Nanomaszyny po wprowadzeniu do organizmu samodzielnie poszukują guzy, wnikają w nie i w ich wnętrzu uwalniają trombinę. Dzięki temu nowotwory zostają odizolowane od reszty organizmu i tracą dostęp do krwi. Innymi słowy - nowa technologia pozwala "zagłodzić" raka.

Nanoboty nie szkodzą

 

Co ważne, miniaturowe roboty zostały wykonane z naturalnych biodegradowalnych materiałów, które usuwają się z organizmu po zakończeniu swojej misji. W przeciwieństwie do chemioterapii i radioterapii, nowa metoda walki z nowotworami nie jest szkodliwa dla zdrowych komórek, czyli jest całkowicie bezpieczna.

 

Chińscy naukowcy po raz pierwszy przeprowadzili eksperymenty na żywych organizmach. Nanoroboty zlikwidowały lub znacznie pomniejszyły guzy u myszy w ciągu dni i tygodni. Testy przeprowadzano także na świniach, których fizjologia i anatomia jest zbliżona do ludzkiej. Teraz naukowcy współpracują z firmą biotechnologiczną celem przeprowadzenia badań przedklinicznych z nadzieją na jak najszybsze wprowadzenie nowej rewolucyjnej technologii.

Czym jest nanotechnologia

 

Nanotechnologia to ogólna nazwa zestawu technik i metod tworzenia różnorodnych struktur w skali nano (od 0,1 do 100 nm), czyli na poziomie pojedynczych atomów.

 

Za ojca nanotechnologii uważa się Richarda Feynmana, który w 1959 r. wygłosił wykład "There's Plenty Room at the Bottom" (w wolnym tłumaczeniu: "Tam na dole jest jeszcze dużo miejsca"). Feynman przedstawił koncepcję miniaturyzacji rzeczywistości oraz możliwości tkwiące w wykorzystaniu technologii mogącej operować  materią na poziomie pojedynczych atomów.

 

00078MB3D81F35I7-C122-F4.png

Nanoroboty mogą być o wiele mniej inwazyjne niż inne metody leczenia /123RF/PICSELirefox

 

Wtedy brzmiało to jak science fiction, jednak nieprawdopodobny rozwój technik litograficznych oraz produkcji ultracienkich warstw kryształów sprawił, że nanotechnologia przybrała realne kształty.

 

Nanotechnologia jest obecnie wykorzystywana w wielu dziedzinach życia, ale tą, w której może odnieść potencjalnie największy sukces, jest medycyna.

 

źródło


 • 4#2

Kwarki_i_Kwanty.
 • Postów: 510
 • Tematów: 44
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 14
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dosadny, przystępny, a konkretny to mało powiedziane, właściwy artykuł na właściwym miejscu. Jak na popularnonaukową tematykę, nie jest on przesadny w szczegóły; poruszono w nim na tyle istotnych treści z tematyki nanotechnologii, i całych dziedzin naukowych temu przeznaczonych, że jako czytelnik jestem na tyle artykułem usatysfakcjonowany, że czuję się wręcz zobligowany do poszerzenia swej wiedzy w dziedzinach nano-inżynierii, nanobiologii, cybernetyki w kierunku badania nad zastosowaniem nanobotów/nanitów w dziedzinie naukowej, oraz w przebiegu procesu projektowania, programowania i finalnego tworzenia z nano-komponentów nanobotów.

Erich Drexler, jeden z pionierów nanotechnologii, za dobry przykład stworzonych przez samą naturę nanobotów podał Rybosomy, stanowiące w organizmach żywych niezbędne narzędzia w tworzeniu i kształtowaniu cząsteczek DNA. Jako nanoboty Rybosomy sprawdzają się w następujących czynnościach: potrafią przecinać i łączyć ze sobą cząsteczki w precyzyjnie wybranych miejscach, dzięki czemu mogą powstawać nowe nici DNA.

Nanoboty to nie jakaś tam magiczna sztuczka, czy odległa pieśń przyszłości. Nanomaszyny do zadań specjalnych już niedługo uczynią świat człowieka o wiele lepszym, choć to bardzo rozległe stwierdzenie.

Użytkownik Kwarki_i_Kwanty edytował ten post 10.10.2019 - 21:25

 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u