Skocz do zawartości
Zdjęcie

CERN: pojemnik z antymaterią na furgonetce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick
  • Postów: 1019
  • Tematów: 421
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

anti-container.jpg?itok=pItr0Fhd

Źródło: Julien Marius Ordan CERN

 

Naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN zaangażowali się w nowy projekt. Instytut badawczy zamierza opracować specjalny kontener przeznaczony do bezpiecznego przechowywania i transportu antymaterii.

 

W ramach projektu PUMA (antiProton Unstable Matter Annihilation), naukowcy zbudują naczynie o długości 700 mm, które otoczą magnesami. Antyprotony zostaną zawieszone w przestrzeni dzięki polu elektromagnetycznemu, aby nie dotknęły ścian pojemnika, co doprowadziłoby do ich anihilacji. Będą tam przechowywane w temperaturze około czterech stopni powyżej zera absolutnego.

 

Pojemnik ten pozwoli przechowywać około miliard antyprotonów, czyli ponad 100 razy więcej niż przy wykorzystaniu dzisiejszych technologii.

 

Po co?

 

Otóż naukowcy zamierzają umieścić w nim antyprotony, a następnie cały pojemnik załadować na furgonetkę i... przewieźć do drugiego budynku CERN oddalonego o kilkaset metrów. Antycząstki zostaną następnie wykorzystane w projekcie ISOLDE.

 

Antymateria będzie wykorzystana do badania zachowania jąder promieniotwórczych. Praca ma na celu lepsze zrozumienie podstawowych procesów zachodzących w jądrach atomowych i pomoc astrofizykom w badaniu wnętrza gwiazd neutronowych, zawierających najgęstsze rodzaje materii we Wszechświecie.

 

"Antymateria była od dawna przedmiotem badań ale teraz już jest na tyle opanowana, że ​​ludzie mogą zacząć wykorzystywać ją jako sondę dla materii" - mówi Alexandre Obertelli, fizyk z Politechniki w Darmstadt w Niemczech, który kieruje projektem.

 

"To prawie fantastyka naukowa jeździć sobie z antymaterią  ciężarówką" -  mówi Charles Horowitz, teoretyczny fizyk jądrowy z Uniwersytetu Indiana w Bloomington. -"To wspaniały pomysł."

 

d41586-018-02221-9_15476754.png?itok=bDa

Nature, February 20, 2018, doi: 10.1038/d41586-018-02221-9

 

Europejska Organizacja Badań Jądrowych posiada do swojej dyspozycji tzw. Spowalniacz Antyprotonów, w którym powstają antyprotony wykorzystywane do eksperymentów naukowych. Antymateria jest potem przechowywana w Pułapce Penninga. Tymczasem nowy kontener, który ma powstać do 2022 roku pozwoli również na jej bezpieczny transport.

 

Antymateria to cząstki elementarne podobne do występujących w zwykłej materii, lecz o przeciwnym znaku ładunku elektrycznego. Po jej zetknięciu się ze zwykłą materią rozpada się, przy czym uwalnia czystą energię, dlatego naukowcy chcą opracować metodę jej bezpiecznego przechowywania.

 

Opracowanie i przetestowanie technologii przenośnej pułapki zajmie około czterech lat, a pierwsze pomiary zaplanowano na rok 2022. Jeśli metoda zadziała, fizycy będą mogli transportować antymaterię znacznie dalej, pozwalając innym naukowcom, którzy nie biorą udziału w eksperymentach CERN, wykorzystywać antymaterię do prac badawczych.

 

źródło  (tłumaczenie - Nick)

źródło


  • 4

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u