Skocz do zawartości
Zdjęcie

CERN: pojemnik z antymaterią na furgonetce


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

anti-container.jpg?itok=pItr0Fhd

Źródło: Julien Marius Ordan CERN

 

Naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN zaangażowali się w nowy projekt. Instytut badawczy zamierza opracować specjalny kontener przeznaczony do bezpiecznego przechowywania i transportu antymaterii.

 

W ramach projektu PUMA (antiProton Unstable Matter Annihilation), naukowcy zbudują naczynie o długości 700 mm, które otoczą magnesami. Antyprotony zostaną zawieszone w przestrzeni dzięki polu elektromagnetycznemu, aby nie dotknęły ścian pojemnika, co doprowadziłoby do ich anihilacji. Będą tam przechowywane w temperaturze około czterech stopni powyżej zera absolutnego.

 

Pojemnik ten pozwoli przechowywać około miliard antyprotonów, czyli ponad 100 razy więcej niż przy wykorzystaniu dzisiejszych technologii.

 

Po co?

 

Otóż naukowcy zamierzają umieścić w nim antyprotony, a następnie cały pojemnik załadować na furgonetkę i... przewieźć do drugiego budynku CERN oddalonego o kilkaset metrów. Antycząstki zostaną następnie wykorzystane w projekcie ISOLDE.

 

Antymateria będzie wykorzystana do badania zachowania jąder promieniotwórczych. Praca ma na celu lepsze zrozumienie podstawowych procesów zachodzących w jądrach atomowych i pomoc astrofizykom w badaniu wnętrza gwiazd neutronowych, zawierających najgęstsze rodzaje materii we Wszechświecie.

 

"Antymateria była od dawna przedmiotem badań ale teraz już jest na tyle opanowana, że ​​ludzie mogą zacząć wykorzystywać ją jako sondę dla materii" - mówi Alexandre Obertelli, fizyk z Politechniki w Darmstadt w Niemczech, który kieruje projektem.

 

"To prawie fantastyka naukowa jeździć sobie z antymaterią  ciężarówką" -  mówi Charles Horowitz, teoretyczny fizyk jądrowy z Uniwersytetu Indiana w Bloomington. -"To wspaniały pomysł."

 

d41586-018-02221-9_15476754.png?itok=bDa

Nature, February 20, 2018, doi: 10.1038/d41586-018-02221-9

 

Europejska Organizacja Badań Jądrowych posiada do swojej dyspozycji tzw. Spowalniacz Antyprotonów, w którym powstają antyprotony wykorzystywane do eksperymentów naukowych. Antymateria jest potem przechowywana w Pułapce Penninga. Tymczasem nowy kontener, który ma powstać do 2022 roku pozwoli również na jej bezpieczny transport.

 

Antymateria to cząstki elementarne podobne do występujących w zwykłej materii, lecz o przeciwnym znaku ładunku elektrycznego. Po jej zetknięciu się ze zwykłą materią rozpada się, przy czym uwalnia czystą energię, dlatego naukowcy chcą opracować metodę jej bezpiecznego przechowywania.

 

Opracowanie i przetestowanie technologii przenośnej pułapki zajmie około czterech lat, a pierwsze pomiary zaplanowano na rok 2022. Jeśli metoda zadziała, fizycy będą mogli transportować antymaterię znacznie dalej, pozwalając innym naukowcom, którzy nie biorą udziału w eksperymentach CERN, wykorzystywać antymaterię do prac badawczych.

 

źródło  (tłumaczenie - Nick)

źródło


  • 4#2

Wszystko.
  • Postów: 9460
  • Tematów: 72
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Największy na świecie akcelerator cząstek, znajdujący się w ośrodku CERN pod Genewą zatrzymał swoją pracę. Na ponad 2 lata wszystkie elementy laboratorium zostały wyłączone, a eksperymenty wstrzymane. Czas na ogromną modernizację sprzętu.

 

3 grudnia 2018 roku po raz ostatni były prowadzone prace w LHC. Dwuletnie modyfikacje będą pierwszymi od 2015 roku. Przez ostatnie 3 lata urządzenie dysponowało możliwościami zderzania protonów z energią 13 TeV, których przeprowadzono aż 16 biliardów.

Po 2-letniej modyfikacji, naukowcy będą w stanie zderzać jeszcze większe ilości cząstek przy jeszcze wyższych energiach. W 27-kilometrowym tunelu o kształcie pierścienia pojawi się 130 nowych potężniejszych magnesów. Podłączony zostanie także nowy system zasilania oraz chłodzenia.

Udoskonalony Large Hadron Collider zmieni nazwę na High-Luminosity Large Hadron Collider. Badacze oczekują, że zmodyfikowane urządzenie pozwoli przeprowadzać znacznie więcej ważnych eksperymentów i dokonać wielkich odkryć. A różnice będą rzeczywiście ogromne. Dzisiaj maszyna może wytwarzać 1,2 miliona bozonów Higgsa, a ta liczba zwiększy się aż do 15 milionów.

https://tech.wp.pl/w...24227207726721aUżytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u