Skocz do zawartości
Zdjęcie

KOBIETY HOMO SAPIENS NIE MOGŁY MIEĆ SYNÓW Z NEANDERTALCZYKAMI

zabójczy gen neandertalczyk

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

noxili.
  • Postów: 2794
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Naukowcom w zasadzie udało się zajrzeć do łóżek naszym przodkom sprzed 50 tys. lat.

 

Po latach od zsekwencjonowania genomu neandertalczyka badacze przyjrzeli się bliżej chromosomowi Y – temu, który warunkuje płeć męską. I odkryli coś dziwnego. Mimo że istnieją dowody na to, że ludzie krzyżowali się z neandertalczykami wielokrotnie, to jednak nasz chromosom Y nie ma nic wspólnego z neandertalskim. Innymi słowy neandertalskie DNA z chromosomu Y z jakiegoś powodu nie przeniosło się do naszego DNA. Dlaczego?

Wcześniejsze badania pokazały, że DNA współczesnych Europejczyków i Azjatów zawiera od 1 do 3 proc. domieszki pochodzącej od neandertalczyków. To ślad po tym, że oba gatunki, zamieszkując te same ziemie na przestrzeni kilkudziesięciu tysięcy lat, wielokrotnie nawiązywały ze sobą kontakty seksualne. Tymczasem badania liczącego 49 tys. lat neandertalskiego DNA z jaskini El Sidrón w Hiszpanii dowodzą, że DNA z chromosomu Y neandertalczyków w najmniejszym nawet stopniu nie zostało przeniesione na ludzi współczesnych. To by sugerowało, że z jakiegoś powodu ludzkie kobiety i neandertalscy mężczyźni nie byli kompatybilni pod względem rozrodczym. Tylko z jakiego powodu?

Naukowcy znaleźli na to odpowiedź w DNA z jaskini El Sidrón. Chodzi o mutacje w trzech genach odporności, włączając w to gen odpowiedzialny za wytwarzanie antygenów, które mogą wywołać reakcję immunologiczną w organizmie ciężarnej kobiety prowadzącą do odrzucenia płodu i poronienia. Dotyczyło to wyłącznie męskich płodów zawierających „niekompatybilny” chromosom Y. Żeńskie płody były niezagrożone.

Tak więc mimo że do kontaktów seksualnych neandertalskich mężczyzn z ludzkimi kobietami dochodziło zapewne wielokrotnie, to z tych związków niezwykle rzadko mogły narodzić się zdrowe dzieci płci męskiej. To zapewne przyspieszyło wyginięcie neandertalczyków, zaś wkład neandertalskiego DNA u Homo sapiens był przekazywany zasadniczo tylko w linii żeńskiej.

Badania te zostały opublikowane w kwietniu 2016 roku. Trzy lata wcześniej odkryto szczątki dziecka będącego hybrydą ludzko-neandertalską, którego matka była neandertalką, zaś ojciec należał do gatunku Homo sapiens.

 

https://www.crazynau...ndertalczykami/

 

Mój komentarz

Czyli wychodzi na to że neandertaczycy mogli zniknąć bo... zbyt często krzyżowali się z odmiana Cro-Magnon. Neandertalczyk zył w małych grupach, wystarczyło że dochodziło do kontaktów z mężczyznami z Cro-Magnon i plemie- ród ginął. Mechanizm jest prosty: kobieta neandertalska zapłodniona przez Cromagnończyka mogła być w ciąży z z płodem żeńskim lub męskim. Gdy płód był męski to dochodziło do poronienia. Wbrew pozorom takie poronienie dość często mogło się skończyć śmiercią lub powikłaniami prowadzącymi do bezpłodności.Czyli matka wypadała z "puli rozrodczej".Jeszcze "ciekawiej" było gdy rodziła dziewczynkę ,hybrydę neandertal -cromagnon .

Taka hybryda po dorośnięciu wciąż nie mogła urodzić chłopca neandertalczykowi ale za to mogła łatwo urodzić kilka dziewczynek - hybryd i przekazywać gen kolejnym pokoleniom kobiet hybryd. Czyli pojawienie się nawet małego poczatkowo odsetka  hybryd mogło w czasie kilku pokoleń doprowadzić do wymarcia grupy neandertalskiej. Geny hybryd  mogły przetrwać do obecnych czasów tylko wtedy gdy grupa stale kontaktowała się z mężczyznami CroMagnon. W tedy "czyści" odmianowo (niechcę pisać "rasowo:, bo to strasznie brzmi)  neandertalczycy też wymierali "bezpłodnie", ale hybrydy neanderlczyk - cromagnon mogły bezpiecznie przekazywać dalej swój genom dzięki kontaktom z cromaniończykami(męski gen Y był dziedziczony od ojca).  Bez mężczyzn grupa neandertalczyków w paleolicie musiała przecież  wymrzeć. To tylko mężczyzna- łowca mógł dostarczać żywność w zimie gdy kobiety nie mogły znaleść pokarmu głownie roślinnego (owoce , orzechy itp).Czyli  tu mieliśmy gen defakto niszcący mężczyzn -łowców z odmiany neandertalskiej.


  • 4#2

Panjuzek.
  • Postów: 2195
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mój komentarz

Czyli wychodzi na to że neandertaczycy mogli zniknąć bo... zbyt często krzyżowali się z odmiana Cro-Magnon.

 

 

Cro-Magnon, to tylko jedna z odmian homo-sapiens.  Ale masz rację Neandertalczycy zostali tak jakby wchłonięci przez Homo-sapiens. I nie jest to tylko Twoja opinia. Faktem jest że homo sapiens, wyszli z Afryki i rozprzestrzenili się na inne kontynenty. Wiemy że wchłonęli neandertalczyków,  Ale być może były jeszcze inne mniej liczne odmiany człowieka, o których nic nie wiemy.  Co do Cro-Magnon, Denisowian i innych takich to wyodrębnili się oni, właśnie z homo-sapiens. Ale Neandertalczycy to zupełnie inna gałąź ewolucji.

 Analogicznie do dzisiejszych czasów. mamy wiele "ras" ludzi.  Wiem jak to brzmi. ale takie są fakty. Ludzie różnią się między sobą.

 ze względu morfologię, wymuszoną przez wiele czynników związanych z miejscem zamieszkania. Z grubsza  rzecz biorąc są to: Azjaci, Murzyni, Biali.  Gdzie do białych zaliczyłbym, Indian Północno Amerykańskich, Arabów, i Hindusów. (kolor skóry z oczywistych względów nie może być kryterium) 

 Zgodnie ze stanem obecnej wiedzy homo-sapiens wywędrował z Afryki i zasiedlił wszystkie kontynenty. Myślę (nie wiem na pewno. Nikt tego nie wie), że po drodze, wchłoną  kilka kilka innych gałęzi ewolucyjnych naczelnych takich jak Neandertalczyk tyle że bardziej endemicznych, i dodatkowo zróżnicował się ze względu na klimat jaki panował w poszczególnych miejscach gdzie homo-sapiens zamieszkał. Nie piszę tu o względach, kulturowych, gdyż te w ewolucyjnej skali czasowej, nie mają większego znaczenia.

 Co ciekawe, do dzisiaj żyją Homo-sapiens o genomie nieskażonym tym Neandertalskim. I są to niektórzy mieszkańcy Afryki.

 

W tym świetle nie dziwi mnie wcale, że Neandertalczycy polegli. geny Homo-Sapiens są niezwykle silne. Nawet dzisiaj.

 Faktem jest że jeżeli jedno z rodziców będzie Murzynem (Nie obrażam nikogo. To słowo w języku polskim bardzo ogólnie określa przedstawicieli rasy Negroidalnej i nie używam go perioratywnie) To niezależnie od tego czy to ojciec czy matka jest "czarna" (nie lubię tego określenia. jest wysoce nieprecyzyjne), dziecko będzie Murzynem . Wątpliwości mogą budzić Jamajczycy, gdyż często dzieci mają biały kolor skóry mimo że nie są albinosami. Ale tak jak pisałem kolor skóry nie jest kryterium. Pracowałem z jednym Jamajczykiem, którego rodzice byli ciemno-brązowi(miałem okazję ich poznać) Chris (tak miał na imię) był rudy, miał piegi, skórę  w kolorze typowym, dla "piegowatych rudzielców" (bez urazy proszę, taki stereotyp) Ale mimo to struktura włosów i budowa twarzy typowa właśnie dla Murzyna.  Reasumując. Dzieci związku Homo-Sapiens i Neandertalczyka, mogły być tylko Homo-Sapiens. 

 

 

 

niechcę pisać "rasowo:, bo to strasznie brzmi)

 

 Nie to nie brzmi strasznie. Kwestia percepcji. Ostatnie stulecia przyniosły nam wiele zła i cierpienia związanego z "rasą" Było niewolnictwo, hitleryzm (to akurat wyjątkowo wypaczone i bez sensu) , i rasizm w wydaniu głównie Amerykańskim czy też Anglosaskim , mającym podłoże w przeszłości. Wielu ludzi zostało zgładzonych w wyjątkowo okrutny sposób. Ale to nie zmienia faktu że różnimy się pomiędzy sobą.  I tu jest istota problemu. Różni, nie znaczy lepsi czy gorsi. To znaczy inni.  A inni nie znaczy obcy. Wszyscy jesteśmy różni, ale to właśnie jest naszą zaletą. Boleję nad faktem że w różnego rodzaju dyskursach, gdy ktoś użyje słów ludzka rasa, jest kasowany niejako z automatu.

 

 Myślę że czym innym jest dostrzegać różnice, a oceniać na ich podstawie. Ja widzę, ale nie oceniam.  


Użytkownik Panjuzek edytował ten post 05.03.2018 - 21:33

  • 2


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: zabójczy gen, neandertalczyk

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u