Skocz do zawartości
Ciągle trwa jeszcze głosowanie w kolejnej edycji Złotych Szaraków! Kliknij tutaj i zagłosuj w tej jakże prestiżowej imprezie!


Zdjęcie

Największy na świecie autonomiczny okręt ACTUV


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1469
  • Tematów: 735
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

actuv_1.jpg?itok=rNUa_TbA

Źródło: DARPA

 

Testy nowoczesnego zrobotyzowanego okrętu ACTUV dobiegły końca. Bezzałogowy trimaran został właśnie przekazany w ręce US Navy. Jest to oficjalnie największy na świecie bezzałogowy okręt.

 

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, ACTUV (Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vessel) przechodził przez liczne testy na morzu. Prace nad projektem trwały od 2010 roku. Maszyna posiada 40 metrów długości, waży 140 ton i osiąga prędkość maksymalną 27 węzłów, tj. 50 km/h.

 

actuv.png?itok=ZKCClcJh

Źródło: DARPA

 

Główną zaletą autonomicznego okrętu jest możliwość pokonywania bardzo długich dystansów i pozostawania na morzu przez wiele tygodni. ACTUV nie potrzebuje załogi, a koszty jego utrzymania są wyjątkowo niskie - jest to kwestia do 20 tysięcy dolarów za dzień pracy. To naprawdę mało w porównaniu do dzisiejszych niszczycieli, które pochłaniają setki tysięcy dolarów dziennie.

 

Bezzałogowy trimaran będzie przede wszystkim przeszukiwać wody pod kątem obecności wrogich okrętów podwodnych. Autonomiczna maszyna może również wykonywać operacje zwiadowcze i wiele innych zadań, podczas których życie marynarzy mogłoby zostać narażone. Marynarka wojenna USA twierdzi, że ACTUV nie będzie posiadał uzbrojenia, lecz w przyszłości oczywiście wszystko jest możliwe. Bezzałogowy okręt już w tym roku będzie wykonywał pierwsze zadania i prawdopodobnie zapoczątkuje on proces robotyzacji amerykańskich okrętów wojennych.

 

źródło

 


  • 2

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u