Skocz do zawartości
Dołączona grafikaSzaraki wesoło wybiegły ze szkoły, zapaliły papierosy, wyciągnęły flasz... eee... to nie tutaj... znaczy się zapraszamy do głosowania w kolejnej edycji Złotych Szaraków!Dołączona grafika


Zdjęcie

"Splątanie kwantowe" i podróż w czasie.

czas czasoprzestrzeń fizyka kwantowa Einstein splątanie kwantowe

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kwarki_i_Kwanty.
 • Postów: 418
 • Tematów: 42
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 13
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Czytając pewną książkę, thriller z zabarwieniem naukowym, natknąłem się na dość ciekawą koncepcję podróży po strukturze czasu. Otóż owa koncepcja w sam akt przemieszczania się po osi czasu, bardzo mocno angażowała zjawisko splątania kwantowego. Na początku przesyłano z przyszłości jedynie drobne informacje, no bo przecież w samym tym działaniu, jak wiemy w rzeczywistości, po jego odkryciu, wiązano możliwość istnienia sposobu teleportacji bitów danych: szybciej niś światło. W rzeczywistości tej powieści, w podróży w czasie najpierw zmieniono splątatne cząstki istniejące w przyszłości, tak, by w przeszłości tworzyły możliwą do odczytania wiadomość. Porównano to do sytuacji, w której jest się na plaży, i przy pomocy specjalnej rękawicy dotyka się jej powierzchni. Tworzy się wtedy jej kopię, w każdym momencie jej istnienia. Ziarenka piasku na plaży np. z 2018r. - czyli na tej na której byśmy znajdowali się obecnie - są połączone z tymi samymi ziarenkami dajmy na to: z roku 2002-ego. Gdy chcemy przesłać wiadomość o te 16 lat wstecz, schylamy się i piszemy na piasku jakąś treść, która wiadomo, że pojawi się w 2018r., ale i pojawi się również w 2002r. Mniej więcej takby to wyglądało, a zaangażowanie w to człowieka, który ma masę, to już problem na inną erę.

 

A wy co sądzicie o wykorzystaniu "Splątania kwantowego" do podróży w czasie? Jak idą badania na tym polu obecnie? Coś ruszyło, czy narazie eksperymentuje się na fotonach i "ultralekkich" cząstkach?


 • 0

#2

Andy-1970.
 • Postów: 342
 • Tematów: 22
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Przeczytałem kiedyś o jakimś eksperymencie ze splątaniem kwantowym. Próba dotyczyła teleportacji informacji. Podobno próba się powiodła, z tym że efekt lekko zaskoczył naukowców, gdyż dane na wyjściu pojawiły się wcześniej niż je wysłano.

 

A jeśli chodzi o fantastykę to jest film i serial "Frequency" w którym elementem splątanym kwantowo jest radiostacja.


 • 0

#3

Wszystko.
 • Postów: 9608
 • Tematów: 73
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dane nie mogą się pojawić wcześniej niż je wysłano. Jedynie ktoś poruszający się obok z dużą prędkością może widzieć, że pomiar na cząstce b był wcześniej niż na cząstce a.O splątaniu jest kilka wykładów na youtube, poszukajcie.#4

Kwarki_i_Kwanty.
 • Postów: 418
 • Tematów: 42
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 13
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Podróże w czasie to swoiście skomplikowane, o bardzo szerokim polu spekulacyjnym zagadnienie naukowe - może bardziej paranaukowe w stosunku do skali w jakiej sobie takowe ,,czasoprzestrzenne wczasy" i aberracje, my ludzie wyobrażamy. To także zjawisko w części gatunku fantastycznym różnych form popkultury, które jest eksplorowane do przesycenia, i jeszcze nam mało.


W końcu... najlepiej nie myśleć o podróżach w czasie - tygiel procesów, możliwości i masa teoretyzowania. Lepiej jest pomyśleć jak Arystoteles: ,,Skoro przeszłość minęła i przestała istnieć, a teraźniejszość nie jest częścią czasu, bo 'istnieje' zbyt krótko, to czas może jednak nie istnieje?“. Z takim wyjściem z sytuacji zjawiska ,,skoków czasoprzestrzennych", dyskusja o tej specyficznej formie podróży przez czasoprzestrzeń, czy o samym czasie traci sens, i koniec kropka. Sam wielki Richard Feynman stwierdził, że koncepcja podróży / poruszania się, z prędkością szybszą niż prędkość światła musi zawierać w swoim zapisie lukę, już choćby dlatego, że komunikacja szybsza od światła pozwala na przesyłanie sygnału w przeszłość i spowodowanie zamieszania w chronologii Wszechświata - włącznie z zabiciem swojego dziadka, ba, wraz z czymś znacznie gorszym. Mało tego, słyszałem pewną opinię czy też teorię (nazwiska jej autora niestety nie pamiętam, dlatego jeśli nie poprawię postu w edycji, to znaczy, że go nie znalazłem) pewnego naukowca sugerującą, że dogłębne wyjaśnienie natury Splątania Kwantowego pozwoli odnaleźć sposób na podróż w macierzy czasoprzestrzeni szybciej niż światło. Według twórcy teorii, Stan Splątany zachodzi w wyższych wymiarach struktury Wszechświata, albo gdzieś w niepoznanych jego głębszych warstwach. Podprzestrzenne podróże w czasie, bazujące na przemierzaniu ,,krzywizn" rzeczywistości szybciej od światła? A czemu nie?!

Użytkownik Kwarki_i_Kwanty edytował ten post 11.03.2020 - 18:25

 • 0
Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: czas, czasoprzestrzeń, fizyka kwantowa, Einstein, splątanie kwantowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u