Skocz do zawartości
Szanowni Państwo, proszę pamiętać o ciszy wyborczej obowiązującej w okresie od północy w piątek 19 października do godz. 21:00 w niedzielę 21 października. 


Zdjęcie

Psy mądrzejsze od kotów? Naukowcy zabrali głos.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Taper
  • Postów: 293
  • Tematów: 44
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

psy-madrzejsze-od-kotow-naukowcy-zabrali

http://www.focus.pl

 

 

„Koty to genialni manipulatorzy, są najinteligentniejsze”, „Psy są mądrzejsze, robią rzeczy których koty nigdy by się nie nauczyły” – ta dyskusja trwa, od kiedy człowiek udomowił czworonogi.  Najnowsze badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców wydają się dawać odpowiedź w tym sporze.

 

Jak wynika z analiz, psy mają dwa razy więcej neuronów niż koty. Komórki nerwowe odpowiedzialne są za przetwarzanie informacji, a im więcej tych komórek jest, tym sprawniej przebiega proces przetwarzania informacji - tłumaczą badacze w raporcie opublikowanym we "Frontiers in Neuroanatomy”.

 

Dotychczas naukowcy zainteresowani badaniami porównawczymi między gatunkami jako wskaźnik inteligencji przyjmowali wielkość mózgu. Tym razem wykorzystano metodę dr Herculano-Houzel, która umożliwia policzenie komórek nerwowych pod mikroskopem.

Analizie poddano korę mózgową zwierząt – część mózgu odpowiedzialną za kojarzenie informacji. Badanie wykazało, że na korę mózgową kotów składa się ok. 250 mln komórek nerwowych, podczas gdy u psów-mieszańców jest to 429 mln komórek, a u golden retrieverów nawet 627 millionów.

 

Można więć powiedzieć, że psy mają ok. dwa razy więcej neuronów w korze mózgowej niż koty, a to oznacza lepsze predyspozycje w zakresie zdolności poznawczych. Czy jest to jednoznaczne z tym, że psy są "bardziej inteligentne"?

 

- Wierzę, że bezwzględna liczba neuronów (szczególnie w korze mózgowej), w które zwierzę jest wyposażone, determinuje jego zdolności poznawcze, umiejętność przewidywania tego, co może się wydarzyć w oparciu o wcześniejsze doświadczenia. Z naszych odkryć płynie wniosek, że psy posiadają biologiczne predyspozycje do wykonywania bardziej złożonych operacji poznawczych niż koty - tłumaczy dr Suzana Herculano-Houzel z Uniwersytetu Vanderbilt.

 

Badania należy zatem traktować jako źródło naukowych argumentów, które psiarze i kociarze mogą uwzględnić w swoich dyskusjach na temat tego, które zwierzęta są mądrzejsze - koty czy psy.

 

http://www.focus.pl/...ji-171204030527

 

 

 

 


  • 3Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u