Skocz do zawartości
Zdjęcie

Skóra niektórych kobiet wygląda młodziej, bo zachowuje się jak młodsza skóra


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Endinajla.

  Empatyczny Demon

 • Postów: 2169
 • Tematów: 162
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Skóra niektórych kobiet wygląda młodziej, bo zachowuje się jak młodsza skóra

kobieca-twarz-0000672b07fd41208b5f3070a0

Johan Larsson, CC

 

Kluczem do młodziej wyglądającej i młodziej zachowującej się skóry jest zwiększona ekspresja pewnych genów.

Nie chodzi tylko o geny, z którymi się urodziliśmy, ale również o to, które z nich się włączają i wyłączają z upływem czasu. U kobiet, które nie wyglądają na swój metrykalny wiek, odkryliśmy [...] specyficzny wzorzec ekspresji genów - opowiada dr Alexa B. Kimball z Beth Israel Deaconess Medical Center.

 

Amerykanie zbierali dane z molekularnego, komórkowego i tkankowego poziomu 2 rodzajów skóry: wystawianej na słońce (twarzy i przedramion) i zasłoniętej (pośladków). Badanie objęło sto pięćdziesiąt osiem 20-74-latek. Naukowcy przyglądali się m.in. wzorcowi ekspresji genów u kobiet, które nie wyglądały na swój wiek.

Autorzy publikacji z Journal of the American Academy of Dermatology analizowali cyfrowe zdjęcia twarzy. Badali też próbki skóry. Do genotypowania wykorzystano próbki śliny.

 

Analizy wskazały na postępujące zmiany w szlakach związanych ze stresem oksydacyjnym, metabolizmem energii czy barierą skórną. Zmiany przyspieszały w wieku sześćdziesięciu kilku i siedemdziesięciu kilku lat. Porównanie skóry wystawianej i niewystawianej na słońce wykazało, że pewne zmiany genetyczne można powiązać z fotostarzeniem.

 

Okazało się, że wzorce ekspresji genowej młodo wyglądających pań były podobne do wzorców występujących u młodszych osób. U kobiet tych występowała podwyższona aktywność genów związanych z podstawowymi procesami biologicznymi: naprawą DNA, namnażaniem komórek, reakcją na stres oksydacyjny i metabolizmem białek. Szczególnie młodo wyglądające kobiety ze starszych grup wiekowych wykazywały także większą ekspresję genów związanych ze strukturą i metabolizmem mitochondrialnym, ogólną budową naskórka, funkcją barierową naskórka z próbek z twarzy, a także z produkcją macierzy skórnej.

[...] Wydaje się, że młody wygląd skóry pewnej grupy kobiet to wynik naśladowania biologii młodszej skóry. Ta skóra wygląda młodziej, bo zachowuje się młodziej.

 

Ustalenie, jakie geny stoją za młodo wyglądającą skórą, powinno pomóc w rozwijaniu strategii spowalniających starzenie.

 

Autor: Anna Błońska

źródło


 • 2#2

dziewięć.

  Apprentice

 • Postów: 472
 • Tematów: 9
 • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

"Wydaje się, że młody wygląd skóry pewnej grupy kobiet to wynik naśladowania biologii młodszej skóry. Ta skóra wygląda młodziej, bo zachowuje się młodziej."

 

Ekhm...toż to wnioski na miarę naukowców, tych amerykańskich.

Biologia niestety jest nieubłagana i nie ma opcji, żeby zmiany obserwowalne nie były skutkiem zmian w funkcjonowaniu organizmu. Co najwyżej może być na odwrót. Jeżeli widzimy zmiany na skórze, włosach czy nawet w zachowaniu, to znaczy, że zmieniła się chemia naszego organizmu, doszło do uszkodzenia DNA albo pewne gruczoły nie pracują już tak jak kiedyś- co w sumie może być następstwem tego pierwszego.

Nie potrzeba było do tego żadnych szczególnych badań- wiadomo o tym od lat na podstawie zebranej przez dziesięciolecia wiedzy.

 

Chyba ktoś chciał sobie sztucznie zwiekszyć ilość publikacji. Zastanawia mnie tylko zainteresowanie tematem.


 • 1#3

Taper.
 • Postów: 293
 • Tematów: 44
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Czyli co, plotą trzy po trzy powtarzając ogólnie znane prawdy? To ciekawe, bo źródło artykułu prowadzi do Beth Israel Deaconess Medical Center, poważnej klinikii w Stanach.

 

"Beth Israel Deaconess Medical Center' zaingurował działalność w 1996 - powstał z połączenia Beth Israel Hospital (założonego w 1916) i New England Deaconess Hospital (założonego w 1896). Od wielu lat stale zajmuje bardzo wysoką pozycję (mieści się w pierwszej trójce) wśród wszystkich niezależnych szpitali klinicznych w Stanach Zjednoczonych pod względem wysokości dotacji na badania biomedyczne, przyznawanej od rządowej agencji National Institutes of Health, która dysponuje tymi środkami. Coroczna suma dotacji na wyżej wymieniony cel wynosi około 200 mln USd. Naukowcy zatrudnieni w BIDMC prowadzą ponad 850 projektów sponsorowanych oraz 200 badań klinicznych[2]. Kardiolodzy zatrudnieni w tym szpitalu opracowali stymulator serca i byli jednymi z pierwszych, którzy prowadzili badania w zakresie skuteczności angioplastyki balonowej, jak również innych metod leczenia niewydolności serca, takich jak wstawianie stentów w celu udrożnienia tętnic wieńcowych[2]. W skład szpitala wchodzi również Harvard-Thorndike General Clinical Research Center - najstarsze kliniczne laboratorium w Stanach Zjednoczonych (1973)."

https://pl.wikipedia..._Medical_Center

 

Akurat w tym przypadku podśmiewanie się z "amerykańskich naukowców" może nie być takie oczywiste.

 

 

to znaczy, że zmieniła się chemia naszego organizmu, doszło do uszkodzenia DNA albo pewne gruczoły nie pracują już tak jak kiedyś- co w sumie może być następstwem tego pierwszego.

Nie potrzeba było do tego żadnych szczególnych badań- wiadomo o tym od lat na podstawie zebranej przez dziesięciolecia wiedzy.

Teraz, mając już tę wiedzę należy tylko zbadać jak zmieniła się chemia naszego organizmu, do jakich uszkodzeń DNA doszło, które gruczoły nie pracują już tak jak kiedyś. A do tego badania kliniczne mogą już się przydać.


 • 0

#4

dziewięć.

  Apprentice

 • Postów: 472
 • Tematów: 9
 • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Teraz, mając już tę wiedzę należy tylko zbadać jak zmieniła się chemia naszego organizmu, do jakich uszkodzeń DNA doszło, które gruczoły nie pracują już tak jak kiedyś. A do tego badania kliniczne mogą już się przydać.

 

 

Tak, ale to są szczegółowe badania prowadzące do szczegółowych wniosków i oczywiście, że będą przydatne. Badania te można podpiąć pod te, które prowadzone są od już wielu lat nad procesami starzenia czy nad zmianami hormonalnymi, na wpływem używek na stan skóry czy promieni UV. To już jest w toku i to na podstawie znanego wniosku, który w jakiś dziwny sposób pojawił się jako wniosek dopiero z ostatnich badań według powyższego artykułu. Skóra wyglądająca młodo a nie zachowująca się młodo to tylko ta pokryta profesjonalnym make-upem i to nie jest nic nowego.

 

Co do tego, że niedowierzasz, że nawet najwybitniejsi moga pleść trzy po trzy, mogę tylko powiedzieć, że zdarza się i tym z pozoru najlepszym. Zwłaszcza, kiedy nie mają na przykład na co spożytkować otrzymanych pieniędzy.

 

Może jednak badania był ok, tylko dziennikarz, jak to zwykle bywa, napisał dziwny artykuł i wyciął ostatnią wypowiedź z kontekstu, traktując ją jednocześnie jako podsumowanie, dlatego wyszło jak wyszło. Nie zmienia to faktu, że po przeczytaniu tekstu odnoszę wrażenie, że cały trud został podjęty, tylko po to, żeby stwierdzić oczywistą oczywistość- że to procesy wewnętrzne wpływają na wygląd skóry i żeby wyglądała ona tak jak u młodych osób, to procesy te muszą być takie same jak u młodych osób. 


 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u