Skocz do zawartości
Zdjęcie

"National Geographic": badania DNA yeti?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

0dd5f4b64e53b6a3.jpg

National Geographic": badania DNA wskazują, że legendy o yeti mają w sobie ziarno prawdy. Foto: istock

 

Badania DNA pokazują, że w legendach o tajemniczym stworze z Tybetu jest sporo prawdy. Naukowcy sprawdzili dziewięć próbek rzekomo należących do yeti i poznali genetyczną historię rzadkich himalajskich niedźwiedzi. Sprawę opisuje "National Geographic".

 

Opowieści z Nepalu i Tybetu mówią o tajemniczym stworzeniu nazywanym yeti. Według legend stwór jest duży, człekokształtny i ma kudłatą sierść. Całe pokolenia ludzi miały nadzieję znaleźć dowód na jego istnienie.

 

Teraz analiza próbek DNA rzekomo należących do yeti w tym futra, zębów i kości pokazała, że opowieści mówią o prawdziwym zwierzęciu żyjącym wysoko w górach.

 

Wyniki badań opublikowano w tym tygodniu w angielskim czasopiśmie naukowym. Badacze przekonują, że mają dowód potwierdzający, że legenda yeti powiązana jest z himalajskimi czarnymi i brązowymi niedźwiedziami.

 

Charlotte Lindqvist z Uniwersytetu Buffalo w Nowym Jorku przebadała DNA dziewięciu próbek szczątków rzekomo należących do yeti. Był wśród nich m.in. kawałek skóry, ząb i futro. Jeden z artefaktów (ząb) należał do zwykłego psa. Pozostałe osiem to szczątki podgatunku niedźwiedzia brunatnego i azjatyckiego niedźwiedzia czarnego.

 

Wyniki pokazują, że opowiadane od stuleci legendy o yeti zawierały w sobie ziarno prawdy. Ludzie z Nepalu i Tybetu widzieli więc prawdopodobnie niedźwiedzie, które brali za mityczne stwory.

 

Charlotte Lindqvist zainteresowała się tematem, gdy zauważyła w jednym z artykułów, że jej badania niedźwiedzi polarnych były przywoływane jako dowód na istnienie Yeti. Profesor nie wierzyła, że w Himalajach mogą żyć niedźwiedzie polarne i postanowiła sama sprawdzić sprawę.

 

Nabrałam podejrzeń co do tego, że niedźwiedzie polarne miałyby żyć wysoko w Himalajach – mówi Lindqvist. Wraz ze swoim zespołem profesor przebadała 18 próbki należące do niedźwiedzi azjatyckich i dziewięć należących do rzekomego Yeti.

 

Badania potwierdzają, że próbki Yeti pochodzą w rzeczywistości od niedźwiedzi żyjących w Himalajach i Tybecie – mówi Bill Laurence, który pracował przy badaniach.

 

Odkrycie rzuciło także nowe światło na drzewo genealogiczne i rozwój niedźwiedzi w regionie, co może pomóc w ochronie tego zagrożonego gatunku – przekonują badacze.

 

Odkrycie opisuje ostatni numer "National Geographic".

źródło


  • 2

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u