Skocz do zawartości
Zdjęcie

Zidentyfikowano komórki, dzięki którym odrastają kończyny


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Endinajla.

  Empatyczny Demon

 • Postów: 2169
 • Tematów: 162
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Zidentyfikowano komórki, dzięki którym odrastają kończyny

 

gekon-589cx205.jpg

 

Jaszczurki słyną z niespotykanej zdolności - aby uciec drapieżnikom potrafią one odrzucić ogon, który potem im odrasta. Umiejętność ta, z dość oczywistych względów, jest od lat źródłem zazdrości u ludzi, a teraz jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek by umiejętność tę jaszczurkom "podkraść", udało się bowiem zidentyfikować odpowiedzialne za to komórki.

 

Dla naukowców z uniwersytetu w kanadyjskim Guelph umiejętność ta jest interesująca z jednego względu - z ogonem jaszczurki odrasta bowiem fragment jej rdzenia kręgowego, a zatem gdyby udało nam się tę sztukę opanować to paraliż związany z przerwaniem rdzenia dałoby się po prostu wyleczyć.

 

Badania przeprowadzono na gekonach, które szczypano w ogon powodując, że jaszczurki go gubiły (wybrano ten właśnie gatunek ze względu na to, że łatwo, bez żadnej walki i bólu pozbywa się on tej części swojego ciała) i rozpoczynały proces jego regeneracji - wtedy też przyglądano się dokładnie co też dzieje się w miejscu jego odrastania na poziomie komórkowym.

 

Spodziewano się zobaczyć w akcji komórki macierzyste i okazało się, że faktycznie - proces ten umożliwiają radialne komórki glejowe, które szybko się mnożą i generują całą gamę białek pozwalających w ciągu zaledwie 30 dni odbudować cały utracony narząd.

 

Najciekawszym odkryciem jest jednak to, że w miejscu utraty ogona szybko pojawia się zakrzep blokując ranę - jeśli jednak w jego miejscu umieści się kawałek skóry to ogon nie odrośnie, dlatego naukowcy sądzą, że ważna jest sama otwarta rana, której obecność sygnalizuje organizmowi konieczność podjęcia naprawy.

 

Być może zatem usunięcie zabliźnionej tkanki (czyli specyficznej skóry) wokół uszkodzonego rdzenia pomoże w jego regeneracji? Jednak do rozpoczęcia naprawy potrzebowali będziemy glejowych komórek macierzystych, których po prostu tam nam brakuje.

To zaledwie jeden z wielu kroków, jednak powoli zbliżamy się do zgłębienia sekretu regeneracji, który w przyszłości pomoże nam być może nie tylko reperować uszkodzony rdzeń kręgowy, lecz przywróci nam całe stracone kończyny.

 

źródło


 • 7#2

Xotteva.

  Aspołeczny Introwertyk

 • Postów: 249
 • Tematów: 27
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Badania przeprowadzono na gekonach, które szczypano w ogon powodując, że jaszczurki go gubiły (wybrano ten właśnie gatunek ze względu na to, że łatwo, bez żadnej walki i bólu pozbywa się on tej części swojego ciała)

 

Gekony to nie gatunek, to rodzina na którą składa się wiele rodzajów, a te na wiele gatunków. Nie wszystkie gekony posiadają możliwość regeneracji (np. gekon orzęsiony, któremu ogon nie odrasta). Na zdjęciu widać Eublepharis macularius, czyli gekona lamparciego. Co ciekawe, te gekony, jak i inne eublefary, źle znoszą utratę ogona, gdyż w nim magazynują zapasy tłuszczu i wody. Po odpadnięciu, lamparci wymaga odpowiedniej suplementacji i jest narażony na powikłania i ogólne osłabienie, więc wydaje się być średnim kandydatem do badań pod tym względem. Poza tym ogon po odrośnięciu już nie będzie taki jak przedtem. Jeśli to jego wybrano, to raczej dla tego, że jest najpowszechniejszą jaszczurką terrariową i jest relatywnie tani.

 

Wiem, czepiam się szczegółów, ale jako miłośnik terrarystyki i ktoś, kto mocno w tym siedzi, jestem uczulony na takie drobiazgi :szczerb:


Użytkownik Xotteva edytował ten post 12.11.2017 - 20:43

 • 0

#3

Endinajla.

  Empatyczny Demon

 • Postów: 2169
 • Tematów: 162
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@Xotteva

Bardzo słuszne spostrzeżenie :) Mi bardziej chodziło o rozkręcenie dyskusji na temat przydatności tego odkrycia, jak ono mogło by wpłynąć na nas i ogólnie na całą medycynę, np. w leczeniu urwanej kończyny  czy uciętym na tarczówce palcu i nie tylko to :) Jeśli dało by się, kiedyś tam w przyszłości, wszczepić i aktywować taki gen w człowieku, to... wiele kontuzji można by było samoczynnie leczyć. ;)


 • 0#4

Goplana.
 • Postów: 45
 • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

 

Spodziewano się zobaczyć w akcji komórki macierzyste i okazało się, że faktycznie - proces ten umożliwiają radialne komórki glejowe, które szybko się mnożą i generują całą gamę białek pozwalających w ciągu zaledwie 30 dni odbudować cały utracony narząd.

 

Nie wiem czy to nowe tak nowe odkrycie, gdyż już kilka lat temu polscy lekarze wszczepili pacjentowi komórki glejowe, które zregenerowały uszkodzony rdzeń kręgowy.

Może chodzić o inny rodzaj komórek. Polacy użyli komórek gleju węchowego.


 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u