Skocz do zawartości
Zdjęcie

Największe skupisko wulkanów znajduje się na... Antarktydzie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2158
  • Tematów: 161
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Największe skupisko wulkanów znajduje się na... Antarktydzie

 

imagantakffuwulkany4r666e39-589cx205.jpg

 

Antarktyda jest najbardziej tajemniczym dla nas kontynentem. Pod kilometrami śniegu i lodu skrywa przed nami wiele zagadek na temat swojej burzliwej historii. Najnowsze odkrycie międzynarodowej ekspedycji badawczej ujawniło przed nami fakt, że na kontynencie tym występują największe na świecie skupiska wulkanów, o wiele większe, niż słynny południowo-azjatycki Pierścień Ognia.

 

Większość z odkrytych 91 wulkanów wznosi się powyżej 3800 metrów, ale pomimo tego faktu, są one ukryte w śniegu i lodzie, więc ich dokładne zbadanie jest bardzo trudne. Najniższe z nich mają po 100 metrów, a najwyższy 3850 metrów. 29 obiektów ma ponad kilometr wysokości.

 

ffdesffddigration45t-589x314.jpg

Wulkany na Antarktydzie mogą pogłębić zmiany klimatyczne. Fot. Twitter.

 

Wykrycie struktur wulkanicznych na tym kontynencie było możliwe zatem dzięki stworzeniu cyfrowego systemu obrazowania przewyższeń o nazwie Bedmap 2 DEM, który bazował na danych radarowych.

 

Naukowcy porównują to wielkie skupisko wulkanów do słynnego Wielkiego Rowu Wschodniego, czyli obszaru rozciągającego się od Tanzanii do Półwyspu Arabskiego.

 

wfsfsffs567uiganyantadd-589x382.jpg

Lokalizacja wulkanów na Antarktydzie. Fot. TheGuardian.

 

Uważają również, że wulkany leżące pod antarktycznym lodem swoimi erupcjami mogą przyczyniać się do obecnego topnienia lądolodu. W miarę ubytku lodu i zmniejszania się wywieranego przez niego na podłoże ciśnienia, może dochodzić do większych erupcji i uaktywniania się nowych wulkanów. Wówczas zmiany klimatyczne na całej planecie mogą przyspieszyć.

 

źródło

 


  • 3

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u