Skocz do zawartości
Zdjęcie

100-metrowe tsunami uderzyło na Grenlandii


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Nick.
 • Postów: 1527
 • Tematów: 777
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

c48dd27eae6b4b95.jpg

 

Gdyby to wydarzyło się w Stanach Zjednoczonych, czy w Europie, to byłoby to najgłośniejsze z wydarzeń w ostatnich dekadach, jednak 100-metrowe megatsunami uderzyło w Grenlandię i zniszczyło tylko niewielkie lokalne wioski.

 

Tsunami mogą powstawać w wyniku trzęsień ziemi, jak np. ta, która spowodowała katastrofę w Fukushimie  i mogą być niemal niezauważalne – w szczególności na otwartym morzu.

 

To nie było trzęsienie ziemi!

 

Jest też drugi typ tsunami, o którym mówi się rzadziej i jest to tsunami wywołane przez osunięcie się ogromnych mas ziemi, skał, błota, bądź lodu do zbiorników wodnych. Jednym z takich wydarzeń było megatsunami w zatoce Lituya na Alasce – ogromne masy skał wpadając do zatoki wywołały ogromną falę, która zmyła przeciwległe wzniesienie do wysokości 500 metrów!

Przypadek zatoki Lituya był bardzo dobrze opracowany przez naukowców i dzięki powstałym wtedy modelom możemy zobaczyć jak takie wydarzenie wygląda. Na poniższej animacji ze wzgórza na dole odrywa się ogromna ilość skał, które wpadając do wody wywołują ogromną falę.

 

 

addb7f62ba2ea3f7c2c76e791eb5b935.gif

 

 

Fizycy doświadczalnie udowodnili, że przy dużej prędkości osunięcia woda pchana jest przez nadciśnienie powstałe na styku osuwiska i wody, co wygląda jak na poniższej grafice:

 

 

f535c441f0a636a03affee98ae04e1a0.gif

 

 

Czerwcowe tsunami na Grenlandii powstało w bliźniaczy sposób – doszło tutaj do osunięcia ogromnych mas skalnych i sama fala sięgnęła zawrotnej wysokości 100 metrów. Na poniższym zdjęciu naukowcy z Georgia Institute of Technology zaznaczyli kolejne bardzo niebezpieczne miejsce, w którym materiał skalny jest luźny i w najbliższym czasie prawdopodobnie też się osunie. Osuwisko, które wywołało tegoroczne tsunami znajdowało się po prawej stronie zdjęcia.

 

 

ae2a9023dc67dbadmed.jpg

 

 

Wydarzenie na Grenlandii było tak wielkie, że okoliczne sejsmografy odnotowały wstrząsy o sile 4.1 magnitudo, jednak to właśnie one były następstwem osuwiska, a nie na odwrót. Dzięki historycznym przypadkom takim jak zatoka Lituya i dzięki badaniom jesteśmy w stanie lepiej rozumieć tego rodzaju wydarzenia i możemy je też przewidywać. Już dziś wyspy Kanaryjskie – jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w Europie – szykują się na megatsunami wywołane osunięciem się do Oceanu Atlantyckiego wulkanu Cumbre Vieja.

 

Naukowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego jakie będą konsekwencje tego wydarzenia. Wiedzą też, że nastąpi, nie wiedzą tylko kiedy.

 

 

b949e228571f5688med.jpg

 

 

Jak widać już dziś opracowywane są modele zniszczeń, a wydarzenia takie jak tegoroczne megatsunami na Grenlandii pozwalają nam na dokładniejsze zbadanie zjawiska i lepsze przygotowanie się na przewidzenie kolejnej katastrofy i w efekcie zapewnienie większego bezpieczeństwa ludziom mieszkającym w zagrożonych rejonach.

W wydarzeniu na Grenlandii 4 osoby prawdopodobnie poniosły śmierć – uznaje się je za zaginione.

Piotr Iskra

źródło: http://ciekawe.org/2...i-swiat-milczy/


Użytkownik Nick edytował ten post 21.08.2017 - 00:54

 • 4#2 Gość_Aplikator

Gość_Aplikator.
 • Tematów: 0

Napisano

Znowu podkoloryzowany artykuł, to nie było żadne megatsunami, ziemia osunęła się w zamkniętym zbiorniku, fala nie miała się jak rozejść, jak wrzucimy arbuza do wanny efekt powinien być podobny, na morzu, czy oceanie energia byłaby swobodnie odprowadzona.

 

Gdyby taka fala wielkości 100m pojawiła się na którymś z oceanów, dotarłaby do wszystkich wybrzeży i niszczyła wszystko co napotka na swojej drodze.


 • 0

#3

Zaciekawiony.
 • Postów: 7784
 • Tematów: 81
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ten typ lokalnego ale silnego tsunami pojawiał się też w norweskich fjordach. Jedno z osuwisk skalnych zniszczyło w 1934 roku w Tafjordzie domy leżące 70 m nad poziomem morza.

 

Jakoś nie mogę się doszukać informacji gdzie fala osiągnęła te 100 metrów. W wiosce widocznej na nagraniach miała już tylko 3-4 metry.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 21.08.2017 - 11:39

 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u