Skocz do zawartości
Zdjęcie

Pożary na Grenlandii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Zaciekawiony.
  • Postów: 7887
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niedawno satelity zauważyły na Grenlandii nietypowe zjawisko, mianowicie ogniska pożarów. 31 lipca pojawiły się dwa pożary na terenie gminy Qeqqata, jeden z nich szybko wygasł, natomiast drugi rozszerzył się a z ostatnich obserwacji wynika, że dymi jeszcze do dziś. Wcześniej satelity zanotowały jeszcze kilka małych sygnałów ognia, ale te nie rozszerzyły się.

Fire-burning-Greenland-800x600.jpg

Największy pożar na Grenlandii. Zdjęcie w świetle widzialnym z nałożonym sygnałem termicznym od ognia w podczerwieni (pomarańczowy)

 

Pytanie tylko co takiego się tam pali? Bezpośrednio w miejsce pożaru nikt się chyba nie udawał, ale powolne rozprzestrzenianie wskazuje na pożar torfu. Okolica to ziemie w zachodniej części wyspy, gdzie znajduje się rozległy obszar wolny od lodu, latem klimat jest tu dość łagodny przypomina raczej klimat pobliskiej Kanady. Ze względu na wilgotność większość obszaru pokrywają torfowiska rozwinięte na cienkiej warstwie gleby pokrywającej wieczną zmarzlinę.

Ostatnio w tej okolicy było dosyć ciepło, w pobliskiej osadzie Aasiaat koniec lipca był dosyć ciepły i suchy, temperatury w ciągu dnia przekraczały 10 stopni, ostatniego dnia dochodząc do 20 stopni, do tego przez dłuższy czas nie padało. Sprzyjało to wysuszeniu powierzchniowych warstw torfu.

 

Odnośnie przyczyny pożaru, albo zaprószyli go turyści lub myśliwy paląc ognisko w niewłaściwym miejscu, albo też przyczyną była burza z piorunami. Wcześniej jeden pożar zanotowano w zeszłym roku, kilka w 2015. Obecna ilość i rozmiar pożarów jest bez precedensu, a obserwowany i wciąż trwający pożar jest największym w historii tej wyspy. Dym dociera do miasta Kangerlussuaq i potencjalnie może wpłynąć na działanie tamtejszego lotniska. Tamtejsi strażacy prawdopodobnie gdyby chcieli pożar ugasić to nie mieliby odpowiedniego sprzętu.

 

Pojawienie się takich pożarów to zapewne wynik zmian klimatycznych. Nie jest to zbyt dobra wiadomość. Nie dość że pożary uwalniają dodatkowe porcje dwutlenku węgla, to jeszcze degradują ziemię. Pożarowiska są bardziej wrażliwe na erozję, która odsłania wieczną zmarzlinę, powodując jej lokalne rozmarzanie.

 

https://eos.org/arti...te-change-fears

https://meteomodel.p...-na-grenlandii/

 

 


  • 2#2 Gość_Aplikator

Gość_Aplikator.
  • Tematów: 0

Napisano

Przyczyną zapłonu może być erupcja wulkaniczna i wcale nie musi być ona duża, Grenlandia znana jest ze słynnych gorących źródeł.


  • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u