Skocz do zawartości
Zdjęcie

Czy to koniec ewolucji człowieka?

człowiek ewolucja homo sapiens koniec ewolucji

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1

TheWalkingAlive.
 • Postów: 71
 • Tematów: 16
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czy to koniec ewolucji człowieka?

Człowiek, jak każde inne zwierzę na Ziemi, wywodzi się od wspólnego wszystkim organizmom przodka.

Mutacje na przestrzeni pokoleń spowodowały aktywację i ukrycie różnych cech, które pozwalały im przetrwać i zostały przekazane potomstwu. Jak wiadomo, Homo Sapiens wyewoluował jako drapieżnik – oczy osadzone blisko siebie na przedzie głowy, by mieć skupiony widok ofiary, na którą poluje. Przez wieki człowiek posiadł we władanie Ziemię i stworzył na niej dzisiejszą cywilizację.

 

Wg Simona Laughlina - profesora neurobiologii Uniwersytetu Cambridge, ludzki mózg osiągnął, lub niedługo osiągnie swoje maksimum mocy.

"Dowiedliśmy, że mózgi muszą pobierać energię, aby działać; a także, że wymogi te są wystarczające, by ograniczyć naszą wydajność oraz uwarunkować konstrukcję mózgu" - powiedział prof. Simon Laughlin. "Potęga sięgającej daleko umiejętności wnioskowania, wymaga olbrzymich ilości energii. Wszystko dlatego, że mózg poszukując nowych związków, musi nieustannie korelować informacje z różnych źródeł".

W erze komputerów i rozwijającej się nano-technologii, człowiek może rozwinąć dodatkowe umiejętności z pomocą zdobyczy techniki, ale w dalszym ciągu jest to postęp, a nie ewolucja – przynajmniej nie w jej klasycznym rozumieniu.

 

W czasach, gdy pieniądz gra najważniejszą rolę, a przeciętny człowiek nie myśli o rozmnażaniu jako przedłużenie gatunku. Kiedy silne cechy osobnika nie są jego największym atutem i nie zawsze może pokonać rywali i przekazać potomstwu swoje geny. Kiedy zdobycze cywilizacji pozwalają Nam na bezpieczne życie, bez obaw, że zostaniemy pożarci przez tygrysa szablozębnego, jak nasi przodkowie. Czy  w dzisiejszych czasach, możemy powiedzieć o ewolucji Homo Sapiens Sapiens?


 • 1

#2

Endinajla.

  Empatyczny Demon

 • Postów: 2144
 • Tematów: 159
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Moim zdaniem, jeśli na świecie się nic nie zmieni, to zakończymy ewolucje na takim poziomie, ale... jeżeli... coś się wydarzy, coś tak potwornego, że będziemy musieli, znowu, się dostosowywać, to zależnie od warunków życie...ewolucja znowu ruszy z miejsca. Przykładowo, gdyby teraz słońce straciło by o połowę swą jasność, to... nasze organizmy by przeżyć musiały by zacząć wytwarzać witaminę z mniejszej ilości promieni. Nasz wzrok by się zmienił, tak by móc widzieć po ciemku, jak u kotów. Mózg zacząłby sie do tego dostosowywać. Jednak, wyobrażenie sobie, co wytworzy się następnie, jest totalną abstrakcją.... PIEŃ MÓZGU (gadzi mózg) - wytworzył sie u gadów, a potem pojawiły się małe SSAKI. U ssaków wytworzył sie UKŁAD LIMBICZNY(mózg ssaczy).  Teraz u ludzi i nie tylko pojawiła sie KORA NOWA. To mózg, który charakteryzuje istoty rozumne.

 

Jakby  tak patrzeć to z drogą ewolucji porzucamy pierwotne instynkty, które tworzą naszą nieświadomą sferę i zaczynamy korzystać, świadomie z nowych funkcji. Zabijamy w sobie gada, na rzecz ssaka ...i tego co ma człowiek. Oczywiście gadzi mózg jest nam potrzebny do życia. A co się stanie jeśli, zacznie się zmniejszać?  Ludzie zaczną tracić kontrolę nad ciałem? Pójdą w stronę technologii i sztucznej inteligencji. Porzucimy ciała, bo nasze mózgi staną się tak energożerne, że będzie trzeba je jakoś doładowywać :D by pompować w nie jak najwięcej wiedzy. Po jakimś czasie już będzie problem w odróżnieniu mózgu od komputera kwantowego :D Trochę pojechałam fantazją, ale jak widzę ludzie coraz bardziej uzależniają się od technologi.

 

Czym będzie kolejna struktura mózgu, która pojawi się po korze nowej? Może kora duchowa?


Użytkownik Endinajla edytował ten post 07.08.2017 - 18:04

 • 3#3

Dżolero.
 • Postów: 1685
 • Tematów: 14
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W czasach, gdy pieniądz gra najważniejszą rolę, a przeciętny człowiek nie myśli o rozmnażaniu jako przedłużenie gatunku. Kiedy silne cechy osobnika nie są jego największym atutem i nie zawsze może pokonać rywali i przekazać potomstwu swoje geny. Kiedy zdobycze cywilizacji pozwalają Nam na bezpieczne życie, bez obaw, że zostaniemy pożarci przez tygrysa szablozębnego, jak nasi przodkowie. Czy  w dzisiejszych czasach, możemy powiedzieć o ewolucji Homo Sapiens Sapiens?

 

Coś w tym jest, wystarczy zauważyć to że wśród krajów wysoko rozwiniętych przyrost naturalny jest ujemny( większość Europy i np. Japonia) natomiast w krajach słabo rozwiniętych(kraje arabskie i cała Afryka) ludzie mnożą się jak króliki. Ciekawe jakie mogą być tego konsekwencje w przyszłości?


 • 0#4

dżek.

  Muzyka Śnieżnych Pól

 • Postów: 1195
 • Tematów: 280
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Do wymarcia dążymy..
https://youtu.be/5Oe6vUjL1DE
 • 1#5

Książe Zła.
 • Postów: 520
 • Tematów: 64
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wedlug mnie najwyzszy stopien ewolucji czlowieka taki na ziemi to bedzie jak czlowiek bedzie mogl latac i pływac to moglby miec takie skrzydla nietoperza hehe i uzywalby ich i jako i skrzydel i do plywania no i moglby tez byc ognioodporny zeby wszystkie zywioly okielznac a taki ogolny najwyzszy to jak bedzie umial tworzyc swoje wszechswiaty

 

Oj Blancik, piłeś nie pisz :D

TheToxic


 • 0#6

Dżolero.
 • Postów: 1685
 • Tematów: 14
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Do wymarcia dążymy..

 

Nie chciałem tego tak dosadnie napisać :)


 • 1#7

Panjuzek.
 • Postów: 2067
 • Tematów: 16
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@TheWalkingAlive

 

 

Mutacje na przestrzeni pokoleń spowodowały aktywację i ukrycie różnych cech, które pozwalały im przetrwać i zostały przekazane potomstwu. Jak wiadomo

 

 Chciałbym zauważyć, ze obecnie jedno pokolenie to około 25 lat. Rewolucja przemysłowa rozpoczęła się dopiero w XVIII wieku, a komputery i idące za nimi ogromne postępy technologii to zaledwie dwa, może naciągane trzy pokolenia. Do mutacji spowodowanych technologią jeszcze droga daleka. Tak naprawdę ewolucyjnie, jesteśmy tacy sami jak jeszcze kilkaset lat temu. Wprawdzie postęp technologiczny, wymusza pewne preferencje, ale do istotnej ewolucji, droga jeszcze bardzo daleka. 


 • 0#8

Nick.
 • Postów: 1527
 • Tematów: 777
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Evolution_Big.jpg

Co czeka nas w przyszłości?

 

 

Czy człowiek zaczyna znów ewoluować? Naukowiec twierdzi, że do 2050 roku ludzkość podda się zmianom ewolucyjnym - wszystko to za sprawą nowych technologii, robotyzacji, zachowania i selekcji naturalnej.

 

Według teorii ewolucji, która często jest bardzo ostro krytykowana, człowiek pochodzi od małpy. Zwolennicy tego twierdzenia idą teraz o krok dalej - w przyszłość. Cadell Last z Global Brain Institute powiedział, że nas wszystkich czeka kolejna poważna zmiana ewolucyjna, którą można porównać do historycznej przemiany z małpy w człowieka.

 

Jednak wbrew temu co mogą pomyśleć niektórzy złośliwi, człowiek nie będzie tym razem ewoluował do kolejnego zwierzęcia. Last przewiduje znaczne zmiany, które zajdą w nas samych, w naszym zachowaniu, w naszym życiu.

Już za kilka dekad, człowiek będzie żył wyraźnie dłużej - być może nawet 120 lat. Last twierdzi, że nasz zegar biologiczny również się zmieni, dzięki przyszłej technologii będziemy mogli go nawet zatrzymać a nasza dojrzałość płciowa zostanie opóźniona. W wieku 80 czy 100 lat, będziemy wyglądać zupełnie inaczej niż nasze babcie i nasi dziadkowie.

Po raz kolejny stwierdzono, że nasz mózg będzie w przyszłości większy, a co za tym idzie, nasz organizm będzie potrzebował więcej energii i czasu aby osiągnąć pełny potencjał. Człowiek będzie się również mniej rozmnażał.

 

Last uważa, że przyszły człowiek, zamiast żyć szybko i umierać młodo, będzie żył wolniej i umierał później. Nasz świat miałby być nie do poznania - oprócz zmian w naszym systemie biologicznym, pojawi się robotyzacja i sztuczna inteligencja, która zastąpi ludzi na stanowiskach, które nie wymagają specjalnych umiejętności.

Człowiek w przyszłości będzie miał więcej wolnego czasu - więcej czasu dla siebie, dla swojej rodziny, dla rozwoju swoich umiejętności. Jak powiedział Cadell Last dla MailOnline:

 

"Globalne społeczeństwo jest obecnie kompletnym bałaganem. Ale w kryzysie jest szansa, a w apokalipsie może być metamorfoza. Myślę więc, że następny system jaki ludzkość stworzy będzie bardziej zaawansowany, uczciwy i bardziej obfity niż nasza obecna cywilizacja. Myślę, że nasz następny system będzie się różnił od współczesnego świata tak, jak współczesny świat od świata średniowiecznego."

 

uż za kilka dekad, wszystkie opisane wyżej zmiany miałyby nastąpić w człowieku i w naszym świecie. Ludzkość będzie w przyszłości spędzać znacznie więcej czasu w wirtualnej rzeczywistości. Są to oczywiście tylko przewidywania, które mogą zgadzać się jedynie częściowo lub nawet wcale.

 

Jeśli przykładowo inteligentne maszyny zastąpią nas przede wszystkim w pracy fizycznej, człowiek, przesiadując całymi dniami jedynie przy komputerze, stanie się mniej aktywny fizycznie. Co za tym idzie, ludzkość podupadnie na zdrowiu, będzie słabsza i mniej odporna na choroby.

Jednak Cadell Last przewiduje radykalne zmiany, które nastaną za sprawą ewolucji już w ciągu 36 lat. W jego wypowiedzi wskazał na możliwy kryzys czy "apokalipsę", która spowoduje, że ludzkość stworzy nową cywilizację.

Źródło: Dailymail.co.uk

Źródło:http://tylkonauka.pl...nom-ewolucyjnym

 

 


 • 1#9 Gość_Aplikator

Gość_Aplikator.
 • Tematów: 0

Napisano

Homo Sapiens wyewoluował jako drapieżnik

 

Uzębienie, oraz nasze jelita na to nie wskazują, z natury jesteśmy roślinożercami, ale lubimy mięso.

 

Wg Simona Laughlina - profesora neurobiologii Uniwersytetu Cambridge, ludzki mózg osiągnął, lub niedługo osiągnie swoje maksimum mocy.

 

Dziwna teoria tego pana, większość naukowców sądzi, że nie potrafimy wykorzystać nawet kilkunastu procent możliwości mózgu, świadczy o tym jego aktywność.

 

Ewolucja to też teoria, nie jest naukowo potwierdzona, bo nie jesteśmy w stanie tego udowodnić, ale trzeba coś w książkach pisać. Z czasem będziemy odkrywać nowe zaskakujące fakty, ale czy będziemy w stanie to wszystko zrozumieć? Raczej nie za naszego życia. W tym wypadku zadajmy sobie pytanie, jaki jest sens życia? Jesteśmy stworzeni do drapania się po głowach i zastanawiania skąd pochodzimy? Czy mamy w tym jakiś cel, żeby się rozmnażać, kochać, szanować i korzystać z tego co jest nam dane?


Coś tu nie gra.


 • 0

#10

Endinajla.

  Empatyczny Demon

 • Postów: 2144
 • Tematów: 159
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mamy cel, ale rodząc się, nie jesteśmy świadomi tego celu. To jaką pójdziemy dalej drogą, zależy  od okoliczności. Życie jest jak labirynt, wypełniony ślepymi uliczkami. Każda źle obrana ewolucyjnie droga, może prowadzić do wymarcia gatunku. Jednak istnieje, gdzieś trasa, która nie przerwie naszego bytowania i pozwoli  nam na dalszy rozwój... 8)


 • 2#11 Gość_Aplikator

Gość_Aplikator.
 • Tematów: 0

Napisano

Jesteśmy świadomi, jest to w nas zaprogramowane, a to, że ktoś nie może sobie poukładać życia i błądzi to już niestety jego indywidualna sprawa. Umiemy kochać, wiemy, że miłość istnieje, ale nie umiemy tego wytłumaczyć, potrafimy nienawidzić, skąd biorą się te emocje i uczucia? Dlaczego nie żyjemy jak roboty? Przecież każdy w podświadomości widzi ten cel jakim jest mieć dobrą pracę, kochającą żonę/męża, dzieci, piękny dom z działką i ogródkiem, tak zwana rodzina. Dla wielu osób są tą marzenia, teraz zastanówmy się czym są marzenia? Tego też nie umiemy wytłumaczyć, uważamy się za inteligentnych ludzi, ale nie potrafimy zrozumieć tego procesu jakim jest życie i jaki w nas zachodzi, mało tego, nie potrafimy stworzyć muchy pospolitej, komara, czy głowonoga, a nawet komórek zdolnych do samoistnego rozmnażania się i ewoluowania, tak na prawdę cały czas to badamy i próbujemy to zrozumieć. Jedyne co potrafimy to kopiowanie, modyfikowanie, czy krzyżowanie, ale to nie ma nic wspólnego ze stworzeniem życia.

 

Dążę do tego, że skoro my nie umiemy tak na prawdę stworzyć pchły, to jakim cudem człowiek sam się stworzył nie używając do tego mózgu? :)

 

Pozdrawiam


 • 0

#12

Hardy.
 • Postów: 145
 • Tematów: 3
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

 

Dlaczego nie żyjemy jak roboty? Przecież każdy w podświadomości widzi ten cel jakim jest mieć dobrą pracę, kochającą żonę/męża, dzieci, piękny dom z działką i ogródkiem, tak zwana rodzina.

 

Tak zwana rodzina, jest często utopią dla człowieka, więc to taki dość, obłędny cel. 


 • 0

#13

TheWalkingAlive.
 • Postów: 71
 • Tematów: 16
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

 

Homo Sapiens wyewoluował jako drapieżnik

Uzębienie, oraz nasze jelita na to nie wskazują, z natury jesteśmy roślinożercami, ale lubimy mięso.

 

 
Z natury jesteśmy drapieżnikiem, który polował by zdobyć pożywienie. Następnie (w drodze ewolucji) Zaczęliśmy żywić się roślinami, by w jakimś stopniu zredukować brak mięsnego pożywienia. Dlaczego piszesz, że nasze uzębienie i jelita nie są przystosowane do mięsa? Z przodu szczęki są siekacze - do przecinania ścięgien itd. Dalej są kły, do rozrywania tkanki (ale także i roślin) Z tyłu są zęby przedtrzonowe i trzonowe, które służą nam do miażdżenia pokarmu.
Gdyby nasze jelita nie były przystosowane do pokarmu mięsnego, to zwyczajnie byśmy go nie trawili i szkodziło by nam. Człowiek jest wszystkożerny. Budowa czaszki jednoznacznie wskazuje, że pochodzimy od drapieżnika. Krowa, owca, jeleń, sarna... mają swoje oczy rozstawione szeroko i posiadają duży kąt widzenia - jest to system wczesnego ostrzegania - widzenie peryferyjne. Szybciej zauważą zagrożenie. Człowiek, tak samo jak np. wilk, lew, tygrys, ma oczy ustawione blisko siebie, co daje nam przewagę w obserwacji przyszłej zdobyczy.
 

...
Dążę do tego, że skoro my nie umiemy tak na prawdę stworzyć pchły, to jakim cudem człowiek sam się stworzył nie używając do tego mózgu? :)
...

Człowiek sam się nie stworzył. Ewolucja nie jest świadomym procesem.


Użytkownik TheWalkingAlive edytował ten post 08.08.2017 - 15:05

 • 0

#14

Mkbewe.

  Poważnie Tajemniczy

 • Postów: 96
 • Tematów: 22
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Mi się wydaje, że ewolucja będzie inaczej przebiegać. Człowiek zmieniał się, bo tak działało na niego środowisko. Epoka lodowcowa - człowiek cały owłosiony, epoka kamienia (odwilż) - człowiek zaczyna tracić zbędne owłosienie, ale zaczyna tworzyć pierwsze narzędzia. 

Obecnie to wygląda inaczej. Naukowcy mogą manipulować DNA, czyli za 50 lat być może poznamy całą strukturę DNA i już zaistnieje możliwość zmiany komórek nawet zapłodnionej komórki macierzystej. Rodzice niebawem będą mogli wybierać cechy dla swego dziecka. Idąc dalszym krokiem, manipulacja DNA przysporzy problemów. Mocarstwa świata będą starać się ujednolicić wygląd i zachowanie dla swoich obywateli, czyli np mocarstwo X będzie miało zielonych ludzi a mocarstwo Y niebieskich.

 

Z drugiej strony należy pamiętać, że mózg człowieka wciąż rośnie, to zabrzmi dziwnie, ale będziemy wyglądać niczym ufoludki przez większość wyobrażanych. Taki mózg przyczyni się do tego, że być może zaistnieje szansa na telepatię i telekinezę, czyli zanik mowy i mięśni. 


 • 1

#15

Wszystko.
 • Postów: 9438
 • Tematów: 72
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mózg słonia waży średnio 5 kg i jakoś słonie nie potrafią telekinezy.
 


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: człowiek, ewolucja, homo sapiens, koniec ewolucji

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u