Skocz do zawartości
Zdjęcie

Potwierdzono istnienie fal grawitacyjnych - to jedno z największych odkryć współczesnej nauki

fizyka fale grawitacyjne

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#16

Nick.
 • Postów: 1527
 • Tematów: 777
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

073a8779342f8a1amed.jpg

 

Badacze z Instytutu Fizyki Grawitacyjnej Maxa Plancka (Instytutu Alberta Einsteina/AEI) w Poczdamie odkryli, że ukryte wymiary – przewidywane w ramach teorii strun – mogą mieć wpływ na fale grawitacyjne. W niedawno opublikowanym artykule przeanalizowali wpływ dodatkowych wymiarów na zmarszczki czasoprzestrzeni i podjęli próbę przewidzenia czy ten wpływ dałoby się wykryć.

 

Pierwsze w historii wykrycie fal grawitacyjnych wyemitowanych w procesie łączenia dwóch czarnych dziur we wrześniu 2015 roku otworzyło nam nowe okno na Wszechświat. Teraz wygląda na to, że dzięki obserwatorium LIGO umożliwi fizykom nie tylko poszukiwanie czarnych dziur i innych egzotycznych obiektów astrofizycznych lecz także zrozumienie leżącej u ich podstaw grawitacji.

 

W porównaniu do innych fundamentalnych sił takich jak elektromagnetyzm, grawitacja jest ekstremalnie słaba – tłumaczy dr David Andriot, jeden z autorów wspomnianego artykułu. Powodem tej słabości może być fakt oddziaływania grawitacji z więcej niż trzema wymiarami przestrzennymi i jednym czasowym, które są dla nas chlebem powszednim.
Dodatkowe wymiary

 

Dodatkowe wymiary, ukryte przed nami ze względu na swoje niewielkie rozmiary, stanowią nieodłączny element teorii strun – jednej z obiecujących kandydatem na teorię kwantowej grawitacji.

 

Teoria grawitacji kwantowej unifikująca mechanikę kwantową z ogólną teorią względności, poszukiwana jest przez wielu naukowców, bowiem pozwoliłaby nam zrozumieć co się dzieje w pobliżu bardzo dużych mas oddalonych od siebie o bardzo małe odległości, np. we wnętrzach czarnych dziur czy podczas Wielkiego Wybuchu.

 

Fizycy poszukują dodatkowych wymiarów za pomocą Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN, jednak jak dotąd poszukiwania nie przyniosły żadnych efektów – mówi dr Gustavo Lucena Gomez, drugi autor artykułu. Jednak detektory fal grawitacyjnych mogą dostarczyć nam dowodów eksperymentalnych.

Badacze odkryli, że dodatkowe wymiary powinny mieć dwojaki wpływ na fale grawitacyjne: mogłyby zmodyfikować „standardowe” fale grawitacyjne i spowodowałyby powstanie dodatkowych fal na wysokich częstotliwościach powyżej 1000 Hz. Niemniej jednak ich obserwacje są mało prawdopodobne ponieważ istniejące naziemne detektory fal grawitacyjnych nie są wystarczająco czułe na wysokie częstotliwości.

 

Z drugiej strony, wpływ dodatkowych wymiarów może sprawić, że sposób w jaki „standardowe” fale grawitacyjne rozciągające i kurczące czasoprzestrzeń może być łatwiejszy do określenia za pomocą więcej niż jednego detektora. Zważając na fakt, że detektor Virgo dołączy do dwóch detektorów LIGO w kolejnej rundzie obserwacyjnej, może się to udać na przełomie 2018/2019 roku.

źródło: http://www.pulskosmo...grawitacyjnych/


 • 0#17

Zaciekawiony.
 • Postów: 7724
 • Tematów: 80
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pojawiło się potwierdzenie czwartej rejestracji fal grawitacyjnych. Zdarzenie GW170814 z 10 sierpnia jest wyjątkowe, bo zostało zarejestrowane równocześnie przez trzy detektory - dwa w Stanach Zjednoczonych i jeden we Włoszech. Dzięki temu możliwa jest bardziej precyzyjna lokalizacja źródła, dwa detektory wyznaczały dotychczas lokalizację w formie podłużnego pasa, najnowszy sygnał został umiejscowiony w obszarze gwiazdozbioru Erydanu, na wysokości między Piecem a Zegarem (tak, istnieją takie gwiazdozbiory!).

 

Sygnał został wyemitowany podczas złączenia dwóch czarnych dziur o masach 31 i 25 mas słońca, końcowa masa czarnej dziury to 53 masy słońca, brakująca reszta czyli trzy masy słońca została rozproszona jako energia w tym jako fale grawitacyjne.

https://www.scienced...70927123609.htm


 • 0
 


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: fizyka, fale, grawitacyjne

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u