Skocz do zawartości
Zdjęcie

Potwierdzono istnienie fal grawitacyjnych - to jedno z największych odkryć współczesnej nauki

fizyka fale grawitacyjne

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1

Legendarny..

  King of Nothing, Slave to No One

 • Postów: 958
 • Tematów: 185
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved Images_fale-wiedzo.jpg
Fot/ Wiedziholik


Istnienie fal grawitacyjnych przewidział 100 lat temu w swojej ogólnej teorii względności Albert Einstein. Z obliczeń słynnego fizyka jasno wynikało, że istnieją zjawiska wywołujące w czasoprzestrzeni coś w rodzaju zmarszczek, efekt przypominający ten, który powstaje po wrzuceniu do wody kamienia. Z tym, że zamiast na tafli wody, zmarszczki te powstają właśnie w czasoprzestrzeni. Wspomniane zmarszczki to właśnie fale grawitacyjne, które powodują, że przestrzeń kurczy się i rozszerza.

Fale grawitacyjne zostały po raz pierwszy zaobserwowane 14 września ubiegłego roku przez znajdujące się w Waszyngtonie i Luizjanie detektory LIGO. Zanim jednak ta obserwacja została potwierdzona, musiała zostać dokładnie sprawdzona przez zespoły składające się z kilkuset naukowców z całego świata, w tym fizyków z Polski – grupę Polgraw.

Zaobserwowane przez fizyków fale grawitacyjne powstały na skutek zlania się dwóch czarnych dziur w jedną. Zdaniem naukowców było to zdecydowanie najbardziej energetyczne zjawisko, jakie widziała ludzkość. Trudno wyobrazić sobie moc takiego zdarzenia, według specjalistów energia fal grawitacyjnych emitowana przez zlewające się czarne dziury była równa trzem masom Słońca, innymi słowy – było to sto razy więcej, niż w tym samym momencie wyświeciły łącznie wszystkie gwiazdy w kosmosie. Samo zdarzenie miało miejsce setki milionów lat świetlnych od naszej planety.

„To największa eksplozja, jaką zarejestrowaliśmy w historii. Kataklizm większy niż wybuchy supernowych, czy błyski gamma, tyle że praktycznie całą uwolnioną energię uniosły niewidoczne dla oka fale grawitacyjne” – twierdzi Michał Bejger, profesor w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN w Warszawie, jeden z naukowców zaangażowanych w projekt Polgraw.

Odkrycie naukowców jest przełomowym momentem w naszej historii. Dzięki niemu będziemy mieli możliwość badania kosmosu znacznie dokładniej, niż robiliśmy to dotychczas. Zdaniem fizyków ludzkość będzie mogła dostrzec rzeczy i zdrazenia, o obserwacji jakich do tej pory mogliśmy tylko pomarzyć – gwiazdy neutronowe, czy… początek Wszechświata.

„Mamy teraz bezpośredni dowód na to, że czasoprzestrzeń istnieje i dynamicznie się zmienia” – powiedział portalowi wyborcza.pl prof. Michał Bejger. „Nie jest – jak u Newtona – nieruchomą i nienaruszalną sceną, na której się tylko rozgrywają różne zjawiska. Sama bierze udział w tym, co się dzieje”.


Źródło: Wiedzoholik
http://wiedzoholik.p...lczesnej-nauki/
 • 8#2

szczyglis.
 • Postów: 1174
 • Tematów: 23
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

"It is by far the most powerful explosion humans have ever detected except for the big bang."
Kip Thorne

 

 

Trochę więcej w magazynie Science (po angielsku):

http://www.sciencema...tted-first-time

 

A tu trochę z naszych mediów:


Użytkownik szczyglis edytował ten post 12.02.2016 - 03:19

 • 1#3

Vaqowsky.
 • Postów: 780
 • Tematów: 12
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Einstein geniusz.

 

Co kilka lat wypływa coś, że Einstein to przewidział a dopiero po 100latach to udowadniano.


 • 0

#4

Legendarny..

  King of Nothing, Slave to No One

 • Postów: 958
 • Tematów: 185
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jako ciekawostkę dodam też, że potwierdzenie tego iż czasoprzestrzeń kurczy się i rozszerza pod wpływem fal grawitacyjnych stanowi potwierdzenie tego, że po prostu można ją zakrzywiać w celu przebycia takiej samej odległości przy takiej samej prędkości, ale w krótszym czasie. O ile posiądzie się zdolność generowania wystarczająco potężnych fal grawitacyjnych. Albo też wykorzysta fale pochodzące z naturalnego źródła jak te wspomniane w artykule, niczym surfer łapiący fale morskie - choć tak potężne fale grawitacyjne zapewne nie zdarzają się często. To jest chyba jedyny potwierdzony już przez naukę sposób na możliwość sprawnego przemierzania ogromnych odległości między gwiazdami, kiedy już się weźmiemy za takie podróże. Ale narazie jest to śpiewka odległej przyszłości.

Użytkownik Legendarny. edytował ten post 12.02.2016 - 21:52

 • 2#5

szczyglis.
 • Postów: 1174
 • Tematów: 23
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 Ale narazie jest to śpiewka odległej przyszłości.

Śpiewka przyszłości, ale mamy już dowód, że jest to hipotetycznie możliwe.

Nieprędko dojdziemy do takiej technologii, ale już sam ten fakt, że taka teoretyczna możliwość została potwierdzona jest fascynujący sam w sobie.

Wiemy już, że jest to możliwe, teraz trzeba to będzie "ugryźć".


Użytkownik szczyglis edytował ten post 12.02.2016 - 21:51

 • 0#6

skittles.
 • Postów: 1323
 • Tematów: 8
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Teoretycznie możliwe, ale w praktyce to myślę, że wygenerowanie odpowiedniej do tego ilości energii zawsze będzie poza naszym zasięgiem. Wygenerowanie i ujarzmienie jej. Choć kto wie co tam nasze pra pra wnuki wymyślą ;)


 • 0#7 Gość_.Uzurpator.

Gość_.Uzurpator..
 • Tematów: 0

Napisano

Ale nie zapominajmy, że to też jest jakiś dowód na to, że hipotetycznie obce cywilizacje są w posiadaniu takich statków i w ten sposób mogą nas odwiedzać nawet będąc z odległych galaktyk. Ufologia dostała dość solidny argument w przypadku jak oni tutaj dolecieli. Bardzo możliwe, że technologia monitoringu fal pozwoli nam zaprojektować radary gdzie zobaczymy jak strumień w pustej przestrzeni da nam widoczność tych baniek. Wtedy dowód na istnienie obcych statków z tym napędem będzie odkryciem tych cywilizacji nie koniecznie ich spotykając bezpośrednio.


 • 1

#8

Zaciekawiony.
 • Postów: 7735
 • Tematów: 80
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dla ciekawych - oryginalny artykuł z doniesieniem o odkryciu:

https://physics.aps....Lett.116.061102

 

Zwraca uwagę długa na trzy strony lista współautorów.


 • 0#9

Zaciekawiony.
 • Postów: 7735
 • Tematów: 80
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wygląda na to, że fale zarejestrowano drugi raz:

 

Amerykańskie obserwatorium LIGO wykryło fale grawitacyjne pochodzące od kolizji dwóch czarnych dziur. To drugi przypadek wykrycia fal grawitacyjnych. Detekcji dokonano w trakcie Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia 2015 r.), a wyniki ogłoszono dzisiaj.

 

Kilka miesięcy temu cały świat mówił o detekcji fal grawitacyjnych przez amerykańskie Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory (LIGO). Odkrycie ogłoszono 11 lutego 2016 r., a samych pomiarów dokonano 14 września 2015 r. Wtedy dotarły do Ziemi fale grawitacyjne pochodzące od zderzenia dwóch czarnych dziur o masach 29 i 36 mas Słońca, w efekcie którego powstała pojedyncza czarna dziura o 62 masach Słońca. Brakująca masa została przekształcona w fale grawitacyjne.

 

Dzisiaj, podczas 228 konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w San Diego w Kalifornii, naukowcy z projektów LIGO i Virgo ogłosili kolejne odkrycie. Udało się zarejestrować fale grawitacyjne od następnego zderzenia dwóch czarnych dziur. Sygnał zarejestrowały 26 grudnia 2015 r. o godz. 03:38:53 UTC oba detektory wchodzące w skład LIGO (Livingston w stanie Luiznana oraz Hanford w stanie Waszyngton). Analizy pokazały, że zderzyły się czarne dziury mające 14 i 8 mas Słońca, zlewając się w jeden obiekt o masie 21 razy większej niż masa Słońca.

"To bardzo istotne, że czarne dziury były znacznie mniej masywne niż w przypadku pierwszej detekcji. Z powodu mniejszych mas sygnał był rejestrowany przez więcej czasu - około jednej sekundy - w czułych pasmach detektorów. Daje to nadzieję na rozpoczęcie wykonywania map populacji czarnych dziur we Wszechświecie" komentuje Gabriela González z LIGO Scientific Collaboration (LSC), profesor fizyki i astronomii na Louisiana State University (USA).

Zderzenie nastąpiło około 1,4 miliarda lat temu. W fale grawitacyjne przekształceniu uległa energia odpowiadająca jednej masie Słońca. Wykryty sygnał pochodzi od 27 ostatnich okrążeń orbity przez czarne dziury przed zderzeniem. Detektor Livingston dokonał pomiaru 1,1 milisekundy szybciej niż detektor Hanford, można zatem oszacować położenie źródła na niebie. Wkrótce do badań dołączy europejski detektor Virgo, co zwiększy możliwości ustalania położenia źródeł fal grawitacyjnych na niebie.

 

Być może detektory LIGO wykryły też trzecie zdarzenie w dniu 2 października 2015 r., ale w tym przypadku sygnał był zbyt słaby i naukowcy nie mają pewności.

Zarejestrowanie fal grawitacyjnych jest potwierdzeniem przewidywań ogólnej teorii względności Einsteina z 1915 roku.

 

http://www.urania.ed...cyjne-2395.html


 • 1#10 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
 • Tematów: 0

Napisano

Kolejne odkrycie fal grawitacyjnych!

 

imafalgravirkr8uk45ge4w-589cx205.jpg

Kolejne odkrycie fal grawitacyjnych!

 

Naukowcy z amerykańskiego obserwatorium LIGO poinformowali, że po raz drugi wykryli fale grawitacyjne pochodzące z kolizji dwóch czarnych dziur. Przypomnijmy, że 11 lutego bieżącego roku tym samym fizykom udało się potwierdzić po raz pierwszy ich istnienie.

 

Same pomiary dokonano 14 września 2015 roku. Wtedy dotarły do Ziemi fale grawitacyjne pochodzące od zderzenia dwóch czarnych dziur o masach 29 i 36 mas Słońca, w efekcie którego powstała pojedyncza czarna dziura o 62 masach Słońca. Brakująca masa została przekształcona w fale grawitacyjne.

 

Istnienie takich fal przewidział Albert Einstein dokładnie sto lat temu, w swojej pracy z 1916 roku, ale do tej pory były na nie tylko pośrednie dowody. Teraz mamy pewność, że one istnieją! Otwierają się przed nami tym samym nowe możliwości obserwacji zjawisk zachodzących w całym Wszechświecie.

 

Wczoraj, w trakcie trwania 228 konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w San Diego w Kalifornii, naukowcy z projektów LIGO i Virgo ogłosili kolejne odkrycie. Udało się bowiem zarejestrować fale grawitacyjne od następnego zderzenia dwóch czarnych dziur.

 

 

Sygnał zarejestrowały 26 grudnia 2015 roku o godzinie 03:38:53 UTC oba detektory wchodzące w skład LIGO (Livingston w stanie Luiznana oraz Hanford w stanie Waszyngton). Fizycy przez ostatnie miesiące analizowali zebrane dane. Według nich wiemy, że zderzyły się czarne dziury mające 14 i 8 mas Słońca, zlewając się w jeden obiekt o masie 21 razy większej niż masa Słońca.

 

"To bardzo istotne, że czarne dziury były znacznie mniej masywne niż w przypadku pierwszej detekcji. Z powodu mniejszych mas sygnał był rejestrowany przez więcej czasu, około jednej sekundy, w czułych pasmach detektorów. Daje to nadzieję na rozpoczęcie wykonywania map populacji czarnych dziur we Wszechświecie" - komentuje Gabriela González z LIGO Scientific Collaboration (LSC), profesor fizyki i astronomii na Louisiana State University (USA).

Zderzenie nastąpiło około 1,4 miliarda lat temu, a w fale grawitacyjne przekształceniu uległa energia odpowiadająca jednej masie Słońca. Wykryty sygnał pochodzi od 27 ostatnich okrążeń orbity przez czarne dziury przed zderzeniem. Jako, że detektor Livingston dokonał pomiaru 1,1 milisekundy szybciej niż detektor Hanford, można więc z dużą dokładnością oszacować położenie źródła na niebie.

 

Co ciekawe, niebawem do badań dołączy europejski detektor Virgo, co znacząco zwiększy możliwości ustalania położenia źródeł fal grawitacyjnych na niebie. Fizycy donoszą również, że detektory LIGO wykryły trzecie zdarzenie, które miało miejsce 2 października 2015 roki, jednak w tym przypadku sygnał był zbyt słaby i naukowcy nie mają co do niego pewności.

 

 

 

źródło


 • 0

#11

Zaciekawiony.
 • Postów: 7735
 • Tematów: 80
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bardzo przystępny program na temat odkrycia:


 • 1#12

szczyglis.
 • Postów: 1174
 • Tematów: 23
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Apropos badań laserowych:

 

http://www.tvn24.pl/...mperium,56,1210

 

 

 

Przełom ten polega na połączeniu braku inwazyjności badań, tj. braku konieczności rozkopywania miejsc archeologicznych, oraz możliwości prowadzenia ich na nieosiągalną w przeszłości skalę. Badania lotnicze i satelitarne, przy użyciu laserów i fal elektromagnetycznych, umożliwiają zdobycie olbrzymiej ilości danych i dostrzeżenie miejsc, które dotąd pozostawały niezauważone.

Najlepszym przykładem są właśnie badania metodą Lidar. – Lidar zaczął się tuż po 2000 r., ale był wówczas bardzo drogi. Natomiast teraz mamy narodowy program geodezyjny i lidarowa mapa Polski pokryła już ponad 90 proc. powierzchni kraju, wszystko dostępne jest w internecie – powiedział Herbich.

– Gdy mamy ziemię orną, to kurhany i inne resztki krajobrazu pierwotnego są od razu widoczne. Ale 30 proc. Polski jest pokryte lasami, w których pozostałości te pozostają ukryte. Po tak dokładnym zeskanowaniu terenu, jakie umożliwia Lidar, okazuje się, że również w nich mamy ogromne ilości całkowicie nieznanych form terenowych – podkreślił.

W Polsce także doprowadziło to już do intrygujących odkryć. – Mieliśmy kapitalną sytuację w Żelechowie koło Garwolina. Nad stawem teren był bardzo podmokły, pokryty trzcinami. Lidar wykrył, że jest jakieś wyniesienie, a gdy przybyliśmy na miejsce i przeprowadziliśmy dokładniejsze badania, okazało się, że to pozostałości nieznanego zamku. Mamy teraz dosyć dokładny plan zamku, z jego skrzydłami, murami i obrazem fosy – powiedział Herbich (...)

 

1&srcw=1018&srch=2000&dstw=1018&dsth=200


 • 0#13

Zaciekawiony.
 • Postów: 7735
 • Tematów: 80
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No i mamy trzecią detekcję - sygnał zarejestrowano w styczniu, ale dopiero teraz opublikowano wyniki analiz. Fale zostały wygenerowane podczas złączenia dwóch czarnych dziur o masach 19 i 39 mas słońca w odległości 3 miliardów lat świetlnych.

 

https://journals.aps...Lett.118.221101


 • 0#14

kikkhull.
 • Postów: 283
 • Tematów: 4
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

A co oni tak w ogóle rejestrują, nic co nie porusza się szybciej niż światło nie ucieknie z czarnej dziury?


 • 0

#15

Zaciekawiony.
 • Postów: 7735
 • Tematów: 80
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Fala grawitacyjna porusza się z prędkością światła a pochodzi od zmiennego oddziaływania grawitacyjnego, które rozchodzi się poza horyzont zdarzeń.


 • 0
 


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: fizyka, fale, grawitacyjne

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u