Skocz do zawartości
Zdjęcie

Kambryjski wybuch życia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przez cztery miliardy istnienia Ziemi nie działo się zbyt wiele, a potem nastąpiło nagłe przyśpieszenie. Badacze ewolucji i antropolodzy głowią się nad tego przyczyną.

 

                                              kambryjska-eksplozja-622x415.jpg

                                              fot: google

 

Kambr jest okresem geologicznym w dziejach Ziemi, pierwszym okresem ery paleozoicznej. Trwał około 50 mln lat, zaczął się 540 mln lat temu. Geologicznie rzecz ujmując, jest to 0,1 procenta historii Ziemi. Porównując zaś ten fenomen z historią życia na Ziemi (około 3,5 miliarda lat), jest to jakby jedna minuta w 24-godzinnej dobie. I to drugie porównanie dobrze wskazuje krótkotrwałość tego arcyważnego okresu, nazywanego często biologicznym Wielkim Wybuchem.

 

Już w XIX wieku zaczęto odkrywać, że właśnie z kambru pochodzą najwcześniejsze skamieniałości rozwiniętych form życia. Posiadały szczątkowe układy krwionośne, układy kostne i nerwowe,  stanowiąc awangardę eksplozji życia na naszej planecie. Plany ciała i struktury charakterystyczne dla zwierząt okresu kambryjskiego nie mają wszakże wyraźnych morfologicznych poprzedników we wcześniejszych warstwach. Genetycy nie potrafią wytłumaczyć, dlaczego na początku kambru istniejące już miliony lat wcześniej zwierzęta nagle zaczęły wytwarzać szkielety i skorupki i, co ciekawe, z trzech różnych substancji chemicznych: węglanu wapnia, fosforanu wapnia i krzemionki. W tej eksplozji brak lontu, który do niej doprowadził. Sam Karol Darwin przyznawał wielokrotnie, że to, co się stało 500 mln lat temu stanowi największy problem dla teorii ewolucji.

 

W okresie kambru nastąpiło kilka zjawisk natury geologicznej. Zmienił się przede wszystkim skład chemiczny wody morskiej, poszerzając się o tlen i wapń. Nastąpiły również prawdopodobne przesunięcia tlenu w atmosferze.

 

Niektórzy zwolennicy teorii panspermii są zdania, że właśnie w okresie kambru doszło do „zapłodnienia” życia na Ziemi, ale nie do końca rzecz jasna potrafią wytłumaczyć to w kontekście wcześniejszego już istnienia życia na Ziemi. Faktem jest, że 500 mln lat temu coś błyskawicznie przyśpieszyło ewolucję. Może była to mutacja albo jeszcze inny, nieznany proces o naturze geologicznej?

 

Wyobrażając sobie rozwój życia na Ziemi, trudno pojąć jak od bakterii dotarliśmy do ssaków. Właśnie w kambrze nastąpiło owo dotknięcie nieznanej nam jeszcze różdżki, które spowodowało przejście pomiędzy szczątkowymi formami życia a życiem, jakie znamy.

źródło: http://www.tunguska....i-wybuch-zycia/


  • 3

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u