Skocz do zawartości
Dziękujemy za udział w Złotych Szarakach -- kolejne informacje już niebawem!

Zdjęcie

W ciągu 50 lat wyginą owoce morza!!!


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Apophis_.
 • Postów: 637
 • Tematów: 36
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jeśli obecne trendy eksploatacji zasobów morza oraz zanieczyszczania środowiska utrzymają się, populacje większości owoców morza wyginą do 2048 roku - ostrzega zespół ekologów i ekonomistów na łamach "Science".

Międzynarodowy zespół naukowców prowadził badania przez blisko cztery lata. Przeanalizowano rezultaty wielu eksperymentów, dane na temat połowów ryb oraz innych organizmów morskich z przeszło 50 lat, a także stan 48 rezerwatów morskich. Historię pewnych ekosystemów prześledzono nawet do 1000 lat wstecz.

Wyniki są alarmujące. "Dotychczas około 29 proc. ekosystemów morskich załamało się, tzn. ich zasoby zmalały o 90 proc. Trend jest wyraźnie zauważalny, a nawet przyspieszający - powiedział Boris Worm, kierujący międzynarodowym zespołem naukowców. - Jeśli trend się utrzyma, wszystkie gatunki organizmów morskich wyginą do roku 2048" - dodał.

Pomimo coraz lepszych technologii połowowych, ilość wyławianych zwierząt morskich zmalała w latach 1993-2004 o 13 proc.

"Nie jest jeszcze za późno, żeby zapobiec katastrofie. Musimy zrezygnować z polityki chronienia poszczególnych gatunków, na rzecz ochrony całych ekosystemów" - radzi Worm.

"Jeśli nie zmienimy radykalnie sposobu gospodarowania zasobami morskimi, będzie to ostatnie stulecie owoców morza" - alarmuje jeden z autorów badania, Steve Palumbi.

Okazuje się bowiem, że w 48 chronionych rezerwatach morskich zróżnicowanie ekosystemów, ich produktywność i stabilność zregenerowały się.

Choć naukowców interesowały głównie owoce morza, w badaniach uwzględniono wszystkie organizmy morskie. Występuje bowiem wyraźna zależność między zróżnicowaniem ekosystemów, a zdolnością poszczególnych gatunków do przetrwania eksploatacji.

Worm przedstawia znaczenie zróżnicowania ekosystemów posługując się metaforą domku z kart.

"Jeśli usuniesz jakiś element, zwłaszcza ze spodu struktury, stwarza to zagrożenie dla całej konstrukcji - wyjaśnia. Nauczyliśmy się, że organizmy morskie są ze sobą bardzo ściśle powiązane" - zauważa.

Przedstawiciele organizacji związanych z eksploatacją zasobów morskich nie podzielają pesymizmu naukowców. Wskazują, że rybołówstwo przynosi rocznie 80 mln dolarów dochodu i zapewnia miejsca pracy 200 mln ludzi. Dla przeszło miliarda osób, głównie z biednych regionów, ryby są głównym źródłem białka.

Źródło: www.onet.pl
 • 0

#2

losiu99.
 • Postów: 155
 • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No trudno od dawna wiadomo ze dla życia na Ziemi największym zagrożeniem jest człowiek :( :( :(
 • 0

#3

Labamba.
 • Postów: 59
 • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

mysle że niema co płakać, wielkie wymierania się juz zdażały wiele razy w histroi ziemi więc i z tym ziemia sobie poradzi :) o ile nie wymrą stawonogi to wszytko będzie w porządku.

Ludzi można zacząć traktować jako wielką katastrofe, podobną do meteorytu 65 mln lat temu :)
 • 0

#4

Cote-d'Or.
 • Postów: 614
 • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

mysle że niema co płakać, wielkie wymierania się juz zdażały wiele razy w histroi ziemi więc i z tym ziemia sobie poradzi


Tylko, że dotychczasowe wymierania powodowane były przez siły naturalne, ginęły wtedy nie pojedyncze gatunki lecz całe biocenozy, a ich rekonstrukcja trwała miliony lat. Gdy wyginie tak ważna grupa jakimi są morskie skorupiaki i mięczaki może to mieć destrukcjyjny wpływ na cały morski ekosystem. Koncerny odpowiedzialne za połowy muszą się przestawić na hodowle inaczej ucierpi oprócz ich kieszeni także cała ekosfera Ziemi.
 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u