Skocz do zawartości
Zdjęcie

Robak wysłany w przestrzeń kosmiczną powrócił z dwiema głowami


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Endinajla.

  Empatyczny Demon

 • Postów: 2144
 • Tematów: 159
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Robak wysłany w przestrzeń kosmiczną powrócił z dwiema głowami

 

two-headed-worm.jpg?itok=-7ZbdbNt

Źródło: Tufts University

 

Wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z Tufts University wskazują, że przestrzeń kosmiczna może być dla człowieka bardzo niebezpieczna. Robaki wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną uległy mutacjom, zaś u jednego z nich wyrosła druga głowa.

 

Robaki płaskie, czyli tzw. płazińce, posiadają niesamowite zdolności regeneracyjne. Gdy ciało ulegnie uszkodzeniom lub zostanie rozerwane na dwie części to każda z nich odbuduje się, a dwa fragmenty będą stanowiły dwa osobne byty. Dlatego mówi się, że robaki te są (w pewnym sensie) nieśmiertelne.

 

Naukowcy postanowili wysłać grupę płazińców na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby zbadać funkcjonowanie komórek w przestrzeni kosmicznej w warunkach mikrograwitacji. Na ISS dostarczono całe i zdrowe robaki płaskie oraz ich fragmenty w probówkach, w których znajdowało się powietrze i woda. Druga grupa płazińców została poddana podobnym testom, lecz na powierzchni Ziemi.

 

Robaki płaskie żyły na pokładzie ISS przez 5 tygodni, po czym powróciły na Ziemię. Naukowcy obserwowali je przez kolejne 20 miesięcy - sprawdzali ich zachowania oraz zdolności regeneracyjne. Wyniki badań są zaskakujące.

 

Po pierwsze, płazińce z ISS zaczęły w dziwny sposób reagować na kontakt ze świeżą wodą. Przez około 2 godziny pozostawały zwinięte i częściowo sparaliżowane. Po drugie, fragmenty robaków zaczęły ulegać spontanicznym podziałom, w wyniku których powstało kilka nowych identycznych stworzeń.

 

Trzecia i ostatnia kwestia, która okazała się najbardziej zaskakująca dotyczy jednego konkretnego przypadku. Fragment jednego z płazińców, który został wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną zregenerował się w taki sposób, że po jego drugiej stronie wyrosła dodatkowa głowa. Tym samym robak posiadał dwie głowy. Co ciekawe, gdy naukowcy odcieli obie, płaziniec zregenerował się i ponownie wyrosły mu dwie głowy.

 

Wyniki eksperymentu są zaskakujące, szczególnie w przypadku osobnika z dwiema głowami. Co prawda naukowcy nie wiedzą dlaczego doszło do tej mutacji ale uważa się, że przyczyną może być nic innego jak podróż kosmiczna. Podczas przyszłych eksperymentów uczeni wezmą w przestrzeń kosmiczną większe ilości robaków i postarają się ustalić co dokładnie było przyczyną tych nietypowych zmian. Przy tej okazji na nowo rozpoczęto dyskusje nad potencjalnymi zagrożeniami dla ludzi, którzy przebywają na pokładzie ISS. Pojawia się pytanie czy człowiek będzie w stanie przeżyć na Marsie.

źródło


Użytkownik Endinajla edytował ten post 27.06.2017 - 23:05

 • 7#2

szczyglis.
 • Postów: 1174
 • Tematów: 23
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ludziom raczej co najwyżej grożą nowotwory, bo my nie mamy takich zdolności regeneracyjnych jak te robaki, więc nam druga głowa nie wyrośnie, ale nie powiem - wyniki eksperymentu naprawdę ciekawe. No niestety - Kosmos to zabójcze miejsce i zabezpieczenie się przed wszystkim na wypadek dalszych podróży w przyszłości to będzie niemałe wyzwanie.


Użytkownik szczyglis edytował ten post 27.06.2017 - 23:21

 • 2#3 Gość_Asriel

Gość_Asriel.
 • Tematów: 0

Napisano

Wiadomo co dokładnie było przyczyną wyrośnięcia drugiej głowy?

 

 

Ludzie kombinują z lotem na Marsa nie wiedząc co może się im stać. U człowieka po takim locie jaki odbył ten robak, może nie wyrosłaby druga głowa, ale nie wykluczone, że coś dziwnego może się stać.

 

 

@Szczyglis

 

Nie wiadomo co ludziom mogłoby się stać po takich przeżyciach.


 • 0

#4

Universe24.
 • Postów: 831
 • Tematów: 54
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano


 • 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u