Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czerwone, lodowate plamy w Bałtyku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1

Rafael.
  • Postów: 28
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To był początek wakacji.
Pojechałem z wycieczką nad morze. Był to początek wakacji więc woda w Bałtyku zimna jeszcze troche była. Zwykle nic sobie z tego nie robie bo uważam że być nad wodą a szczególnie nad morzem i nie wejść do wody tylko dlatego że zimnawa to zbrodnia wskoczyłem do wody. Dało się wytrzymać, a o chwili zrobiło się ciepło. Było świetnie.
Jednak coś zauważyłem. Gdzie niegdzie w odległości może 6m od brzegu i dalej w morze rozchodziły się plamy czerwienie. Nie była to krew. Jedna z tych plam jakby sunęła do nie. Miałem dziwne uczucie ale nic nie robiłem. Objęła moje nogi. W porównaniu z "zwykłą" wodą ta była lodowata! była okronie zimna... Wziąłem ją do rąk żeby zobaczyć co to jest to czerwone, czy to jakieś żyjątak czy coś... Nic takiego nie dostrzegłem. Każda z tych lam mogała mieć od 4m do 15m.
Po jakimś czasie nie zwracałem już na nie uwagi ale jak tylko wchodziłem to ten lodowy dotyk... brrrr :wow:
  • 0

#2

Katon.
  • Postów: 256
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bałtyk jest tak zanieczyszczony, że nic mnie w nim nie zdziwi :P
Wydaje mi się, że to po prostu jakieś plamy brudu. Byłem kilka razy nad morzem ale nigdy czegoś takiego nie widziałem :-|
  • 0

#3

PikseL.
  • Postów: 44
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie chcę złowróżyć, ale to mogły być sinice .
  • 0

#4

Nicole-collie.
  • Postów: 783
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nie chcę złowróżyć, ale to mogły być sinice .


Sinice zazwyczaj kwitną na początku sierpnia (mam dziadka leśnika więc o roślinach wiem dużo), a nawet jeśli to nie mogły by być czerowone...jak już to jasnozielone....a poza tym ich nie widać tak wyraźnie na brzegu...poza tym nie są aktywne w morzu bo jest za zimne...
czy li podsumowując
a)nie kwitną w tym miesiącu
b)nie mają odpowiedniego zabarwienia by "być sinicami"
c) nie wida ich wyraźnie na brzegu
d)sinice nie występują (raczej...bardzo rzadko) w morzach, bo są za zimne...
e)sinice nie sprawiają uczucia chłodu...uwielbiają ciepłe wody

Więc jest wykluczone że to sinice..prawde mówiąc to nie mam pojęcia, co to jest. Napewno coś niezwykłego, bo takich rzeczy jeszcze nie widziałam w Bałtyku
  • 0

#5

skitty0.
  • Postów: 121
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może to były po prostu jakieś chemikalia? Miałeś może po tym jakieś "objawy"?
  • 0

#6

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a może jakiś zapach ? wiem ze sa paliwa wysokooktanowe uzywane w łodziach i mają własnie zabarwienie czerwonawe ... Dołączona grafika
  • 0

#7

Nicole-collie.
  • Postów: 783
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

a może jakiś zapach ? wiem ze  sa paliwa wysokooktanowe uzywane w łodziach i mają własnie zabarwienie czerwonawe ... Obrazek


Możesz mieć racje, bo ja za nic nie wiem, co to moze być :D ale możliwe że to paliwo...
  • 0

#8

Rafael.
  • Postów: 28
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

żadnych zapachów, objawów nic. tylko zimne i czerwone. poprostu dziwna woda. nawet w tym pare razy nurkowałem i nic. zwyczajne, prócz temperatury i koloru
  • 0

#9

skitty0.
  • Postów: 121
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To może to była jakaś zmutowana lub genetycznie zmodyfikowana farba :bump: ?
  • 0

#10

paramedic.
  • Postów: 44
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chyba by zauważył, jak by wyszedł kolorowy z wody :P

Ale wytłumacz mi jedno - płyniesz sobie pod wodą i od pewnego momentu jest ściana czerwieni w tej wodzie czy jak to wyglądało od środka :?:
  • 0

#11

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

i jeszcze jedna sprawa ze plamy wcale nie musiały byc lodowate a róznic sie nieznacznie temperatura - uzależnione to jest od składu chemicznego - zrób test włoz reke do goracej wody (zebys sie nie poparzył :P ) i trzymajac ja tam dolej lekko chłodniejszej wody - poczujesz wyraźna róznice :) choc temperatura nie jest wiele niższa - a jesli by to było paliwo , bez zapachu byc moze poprostu wywietrzało :)
  • 0

#12

Łukanio.
  • Postów: 52
  • Tematów: 10
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

a ja myśle ze Ci sie wydawało....
  • 0

#13

Nicole-collie.
  • Postów: 783
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jak mogło mu się wydawać, ze po Bałtyku pływają czerwone plamy? to niemożliwe...
  • 0

#14

Nicole-collie.
  • Postów: 783
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Przepraszam że tak odświeżam stary temat ale wpadłam na coś bardzo ciekawego w sprawie tych plam.

Otóż przeglądałam sobie właśnie mój podręcznik od chemii i znalazłam ciekawą informacje. Okazuje się, że fulereny (odmiana alotropowa węgla) a dokładniej futbolan (czyli c szesnaście) rozpuszcza się w benzenie na wskutek czego ciecz przyjmuje czerwone zabarwienie. Zachodząc w głowę, co to może być benzen przeszukałam encyklopedie i znalazłam. Benzen to najprostszy węglowodór aromatyczny, toksyczna ciecz; otrzymywany ze smoły węglowej i ropy naftowej, bardzo trwały, ważny surowiec w przemyśle chemicznych i farmaceutycznym.

Kojarząc fakty: wydaje mi się, że to był właśnie futbolan rozpuszczony w benzenie. Toksyczna ciecz mogła stracić toksyny albo przez rozpuszczenie futbolanu albo był to związek mało aktywny toksycznie. Nie padował mi jednak ten schemat z toksyczną cieczą. Jednak smoła węglowa i ropa naftowa wszystko tłumaczą. Co do temperatury to nie jestem pewna.

Grunt że na to wpadłam :D
  • 0

#15

Darcyan.
  • Postów: 16
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

toksyczna ciecz

no to nie zazdroszczę nikomu kąpieli :devil:
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych