Skocz do zawartości


Trąba powietrzna ponad Małopolską


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

#16 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

Jeśli coś rzadko występuje w danym rejonie i się pojawi to jest to anomalia bo dane zjawisko nie należy do częstych. Czemu nie umiecie tego odróżnić??
  • 0

#17

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

muhad, zaprzeczasz sam sobie.
Jeżeli silne trzęsienia Ziemi w Polsce się zdarzają, powiedzmy, raz na kilkaset lat, to nie byłoby żadna anomalią wystąpienie tutaj takiego trzęsienia np. jutro. To nie byłaby żadna anomalia, tylko pech. Pech i nieszczęscie dla wszystkich, którzy by tego doświadczyli.

Anomalią byłoby natomiast np. trzęsienie ziemi w Moskwie, czy w centrum Sahary.
  • 0



#18 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

mariush, no jedno jest pewne, anomalią nie jest trzęsienie w Indonezji.Jak sam wiesz, nam do Indonezji bardzo daleko. Sam sobie odpowiedz bo ja napewno sobie nie zaprzeczam.
  • 0

#19

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

muhad, a co ma do tego Indonezja?

Są miejsca, w ktorych silne trzęsienia ziemi zdarzają sie nawet kilka razy w roku (np. Indonezja) i jest to na tym obszarze normą.
Są miejsca, w których silne trzęsienia ziemi zdarzają się raz na kilkaset lat (np. Polska) i jest to na tym obszarze normą.
Są miejsca, w których trzęsienia ziemi praktycznie nie występują (np. Sahara) i jest to na tym obszarze normą.

Anomalią w przypadku Polski byłby np. całkowity brak tych zjawisk lub kilka przypadków w ciągu stulecia.
  • 0



#20

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Hehe ale wy macie problemy... Poczytajcie sobie tematyczne gazety na temat aktualnego klimatu w Polsce to się dowiecie czym są anomalie i w jakim stopniu zmienia się klimat polski i nie tylko...
  • 0

#21

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

!Legalize!, ocieplanie się klimatu to fakt, nie zaprzeczam.
Ale w kontekście takich zjawisk jak trąba powietrzna, nie ma mowy o żadnej anomalii. Powtarzam: Trąby były, są i będą zjawiskiem występującym na terenie Polski. W końcu to NAJNORMALNIEJSZE zjawisko atmosferyczne.
  • 0



#22

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Proponuje abyś zapoznał się z terminem "anomalia" a w szczególności anomalia pogodwe ;)
W Polsce mogą systematycznie przytrafiać się tornada ale wystarczy, że wpłynie na to choć jeden czynnik który odbiega od przyjętej normy i wtedy stanie się anomalią... :) Takich czynników może być mnóstwo..
Jak zapewne wiesz opady deszczowe są czymś powrzechnym, a mimo tego w pewnych okolicznościach występują anomalie deszczowe... Dlaczego?? Tu już trza niestety pomyśleć...
  • 0

#23

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zapominasz o jednym. Mówiąc o jakiejkolwiek anomalii pogdowej czy klimatycznej ważny jest jeszcze czynnik czasu.

Mówiąc o trąbię powietrznej w kontekście jednego dnia np. w miesiącu sierpniu można mówić o anomalii. Mozna, bo trąba powetrzna nie jest typowym zjawiskiem każdego końcowoletniego dzionka. Mówiąć o tej samej trąbie w kontekscie wieloletnim juz tak nie jest.

Prostszy przykład.
Jeśli średnia temperatura dnia np. 10 sierpnia wynosi 28°C, to anomalią w skali dziennej jest chlodniejszy poranek lub wieczór (np. 15°C). W kontekście wieloletnim chłodne poranki i wieczory anomaliami nie są.

Jeszcze jeden przykład.
El Nino jest powtarzającym się z okresem 2-3 lata zjawiskiem oscylacji temperatury i ciśnienia. W kontekście średniej rocznej temperatury zjawisko to jest anomalią. Ale w kontekście warunków klimatycznych na przestrzni powiedzmy stulecia taką anomalią już nie jest.

Konkludując:
W kontekscie wieloletniej średniej pogodowej (klimatu) dla Polski trąba powietrzna anomalią NIE JEST. Podobnie można powiedzieć o opadach...
  • 0



#24

Legalize.
  • Postów: 2723
  • Tematów: 123
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

No to ja dam ci przykład anomalii wieloletniej, na przykładzie anomalii opadowej...

Prościutki przykład:

W tragicznym dla nas roku 1997 zanotowaliśmy w lipcu opad - 374,4 litra wody na każdy m2 (z czego trzy czwarte tej sumy w 1 dekadzie miesiąca) - tj. o przeszło 154 litry więcej od wcześniejszego maksimum (220,2 mm) w lipcu roku 1966. W innych regionach Polski (Sudety i przedgórze Sudeckie, Karpaty i Podkarpacie), czy na Morawach (w Czeskiej Republice) stosunek opadu lipcowego do średniej wieloletniej był jeszcze bardziej zwielokrotniony. Skutki tych opadów i powodzi, które za sobą owe opady niosły, trwają do dziś. Mówimy w tym wypadku o anomalii opadowej.


Konkludując:

W meteorologii za anomalię uważa się odchylenia temperatury (skrajnej, średniej), opadów, prędkości wiatru czy nawet liczby burz, huraganów, tornad od średnich miesięcznych, rocznych, wieloletnich lub od średnich obliczonych, np. dla danego pasa szerokości geograficznej.


Także wszelakiego rodzaju anomalie są bardziej skomplikowane niż ci się wydawało...
  • 0

#25

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

!Legalize!, zauważ, że podany przez Ciebie przykład odnosi się do anomalii MIESIĘCZNEJ dla lipca. Jesli już chciałbys mówić o anomalii wileloletniej, musiałbys mi podać przyklad wielu wyjątkowo deszczowych lipców na przestrzeni wielu lat. (np. 9 na 10 lat) Przecież nie zaprzeczysz, że w innych latach zdarzały się wyjątkowo suche lipce.
I tak, czym większy okres czasu będziemy brać pod uwagę, tym rezultat będzie bliższy średniej wieloletniej wartości.

Co do Twojej konkluzji, właśnie to mam cały czas na myśli. :smile:
  • 0



#26 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

mariush, wiem że starasz się wybrnąć z tego ale daj już spokój. Anomalia najprościej - coś co nie jest na porządku dnia codziennego i odbiega od danej normy.

W indonezji masz trzęsienia częste. W indiach pory deszczowe. W Polsce nie masz trzęsień o takim natęrzeniu ani takiego deszczu. Nie masz też takiego natężenia tornad jak w stanach więc pomyśl troszkę, czym może być anomalia. Jak już legalize wspomniał , na anomalia składają się różne czynniniki.
  • 0

#27

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

mariush, wiem że starasz się wybrnąć z tego ale daj już spokój

Muhad, ja z niczego nie stram sie wybrnąć, bo cały czas prezentuję to samo stanowisko.

Anomalia najprościej - coś co nie jest na porządku dnia codziennego i odbiega od danej normy.

Zbyt prosto. Jeszcze raz powtórzę, coś co jest anomalią np. w skali roku nie musi byc anomalią w skali stulecia. Jeśli mówisz o odchyleniu od typowej codzienności, nie masz niczego innego na myśli jak anomalię dzienną. Wtedy taką anomalią jest i oberwanie chmury, gwałtowna burza, wichura, czy choćby tytułowa trąba powietrzna. W szerszej skali czasowej, żadne z tych zjawisk nie jest anomalią (przecież w rozważanym okresie występują także dni bezdeszczowe, bezburzowe, bezwietrzne czy beztrąbowe)

W indonezji masz trzęsienia częste. W indiach pory deszczowe. W Polsce nie masz trzęsień o takim natęrzeniu ani takiego deszczu.Nie masz też takiego natężenia tornad jak w stanach więc pomyśl troszkę, czym może być anomalia

Jeszcze raz powtórzę, wszystkie te zjawiska w wymienionych przez Ciebie miejscach są normą. Różnica polega tylko na ich częstotliwości. W Indonezji silne trzęsienia ziemi (powyżej 6 st.) są częste, ale w Polsce też występują choć niezwykle rzadko. W skali roku napewno sa anomalią, ale w skali tysiąclecia prawdopodobnie juz nie. I podobnie mozna rozpatrzyć pozostałe podane przez Ciebie przykłady.
  • 0



#28 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

mariush,

"Muhad, ja z niczego nie stram sie wybrnąć, bo cały czas prezentuję to samo stanowisko."

No zdążyłem zauważyć ale upierasz się czasem bezsensownie.


"Zbyt prosto. Jeszcze raz powtórzę, coś co jest anomalią np. w skali roku nie musi byc anomalią w skali stulecia. Jeśli mówisz o odchyleniu od typowej codzienności, nie masz niczego innego na myśli jak anomalię dzienną."

tu masz słownikowo czym jest anomalia : anomalia nieprawidłowość, odchylenie od ogólnej reguły, od normy.
anomalny nieprawidłowy; anormalny.


Jeśli uważasz ,że powódź tysiąclecia w 97 roku ubiegłego stulecia jest czymś normalnym to chyba się pogubiłeś.

"Wtedy taką anomalią jest i oberwanie chmury, gwałtowna burza, wichura, czy choćby tytułowa trąba powietrzna. W szerszej skali czasowej, żadne z tych zjawisk nie jest anomalią (przecież w rozważanym okresie występują także dni bezdeszczowe, bezburzowe, bezwietrzne czy beztrąbowe) "

U Nas teoretycznie być nie powinno bo oddziela nas pasmo górskie i składają się na to inne czynniki.

W Usa to nie jest anomalią i te zjawiska są chlebem powszednim. Ja nie twierdzę ,że u nas jest to jakieś odchylenie ale te zjawiska są u nas coraz częstsze i coraz bardziej gwałtowne.

"Jeszcze raz powtórzę, wszystkie te zjawiska w wymienionych przez Ciebie miejscach są normą."


1997 to norma??

Trzęsienia sporadyczne to norma jak w Indonezji??



A jak ocenisz nasze coraz częstsze susze i zmiany we florze i w faunie??

a są widoczne, serio serio.
  • 0

#29

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

[quote=muhad]tu masz słownikowo czym jest anomalia : anomalia nieprawidłowość, odchylenie od ogólnej reguły, od normy.
anomalny nieprawidłowy; anormalny. [/quote]
Ale jakie odchylenie od normy?
W skali godziny, dnia, miesiąca, roku, stulecia, tysiaclecia, miliona lat...? To bardzo istotne.

[quote name='muhad]Jeśli uważasz ' date='że powódź tysiąclecia w 97 roku ubiegłego stulecia jest czymś normalnym to chyba się pogubiłeś. [/quote']
Po raz kolejny powtarzam: W jakie skali czasowej? Bo np:
[quote=wikipedia

[quote]U Nas teoretycznie być nie powinno bo oddziela nas pasmo górskie i składają się na to inne czynniki. [/quote]
Teoretycznie trąby mogą się zdarzać. Zdarzały sie kiedyś, zdarzaja się i dziś i zdarzać sie będą w przyszłości.

[quote name='muhad]W Usa to nie jest anomalią i te zjawiska są chlebem powszednim. Ja nie twierdzę ' date='że u nas jest to jakieś odchylenie ale te zjawiska są u nas coraz częstsze i coraz bardziej gwałtowne.[/quote']
Masz jakies dane na potwierdzenie?
  • 0



#30 Gość_muhad

Gość_muhad.
  • Tematów: 0

Napisano

mariush,

Napisałem: "Jeśli uważasz ,że powódź tysiąclecia w 97 roku ubiegłego stulecia jest czymś normalnym to chyba się pogubiłeś."

Ty pytasz: "Po raz kolejny powtarzam: W jakie skali czasowej? Bo np: Ostatnia duża powódź w Polsce miała miejsce w 1997 i nazywana jest często powodzią tysiąclecia, chociaż w ciagu ostatniego tysiąca lat niewątpliwie były tu powodzie większe od niej"

Mariush, nie załamuj mnie! W Indiach powodzie to norma i w innych rejonach również bo tam leje nonstop. Czy Ty uważasz ,że ogromna część Polski zalana w 1997 roku to rzecz naturalna ??? Czy Ty sobie sprawę zdajesz z głupoty jaką napisałeś??
Według Ciebie to nie jest żadna anomalia i taki stan rzeczy jest chlebem powszechnym??

Czy Ty kiedykolwiek widziałeś skutki tej powodzi?? Pochodzę z dolnego śląska i mam tam najbliższą rodzinę. Powiedz im to ,że to co ich spotkało to była normalna w świecie powódź, która w Polsce jest zjawiskiem normalnym od zawsze. Człowieku. Taka powódź oprócz Polski sięgnęła inne państwa i to bardzo dotkliwie. Nasze państwo szczególnie bo Nawet w Pabianicach Dobrzynka wylała tak, że pływaliśmy kajakami i ryby można było łowić. Nie muszę też przypominać ,że dobrzynka to zwykły ściek??

Czy dla Ciebie taka powódz jest czymś normalym bo inna miała w dalekiej przeszłości miejsce w Polsce??? Jeszcze raz proszę. Nie załamuj mnie okey!

"Masz jakies dane na potwierdzenie?"


Po tym co napisałeś na temat tej powodzi to aż nie chce mi się dalej dyskutować!
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych