Skocz do zawartości
Zdjęcie

Starożytne miasto Ucetia ukryte we Francji

NRAP Ucetia Philippe Cayn odkrycie we Francji starożytne miasto Francja

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Alis

  "Zielony" uspokaja ;)

 • Postów: 690
 • Tematów: 171
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Archeolodzy odnaleźli ślady starożytnego, rzymskiego miasta Ucetia. Tętniące kiedyś życiem miejscowość była ozdobiona setkami mozaik, które zostały zachowane w prawie nienaruszonym stanie.

 

 

1.jpg

 

 

Odkrycia dokonał Francuski Narodowy Instytut Badań Archeologicznych (INRAP) w pobliżu miejscowości Uzès na południu Francji podczas budowy szkoły. Na powierzchni 4000 m2 znalazły się artefakty pochodzące z epoki republiki rzymskiej (I w.p.n.e.), przez starożytność (VII wiek), aż po średniowiecze.

 

Istnienie miasta zostało po raz pierwszy potwierdzone, gdy archeolodzy znaleźli napis "Ucetia" na kamiennej płycie w pobliżu Nimes. Kilka odizolowanych fragmentów i mozaik sugerowało istnienie tajemniczego miasta rzymskiego, które pozostawało ukryte, aż INRAP nie zaczął kopać pod powierzchnią.

 

 

2.jpg

 

 

- Przed naszymi wykopaliskami wiedzieliśmy, że miasto rzymskie o nazwie Ucetia istnieje, gdyż zostało ono wymienione na steli (kamiennym arkadzie) w Nimes, a także 11 innych nazwach rzymskich okolicznych miejscowości - powiedział Philippe Cayn z INRAP.

 

Jednym z głównych odkryć był obiekt o powierzchni 250 m2, którą ze względu na obecność wielkich kolumn, archeolodzy uważają za budynek publiczny. W budynku tym znajdują się dwie wielobarwne mozaiki z wzorami, symbolami i zwierzętami, m.in. sowami, kaczkami i orłami. Wstępne badania wskazują, że budynek ten stał aż do końca I wieku.

 

3.jpg

 

 

Innym ważnym odkryciem było odnalezienie mieszkania o powierzchni 500 m2, które zawiera mozaiki ozdobione wzorami geometrycznymi i delfinami. W budynku tym znaleziono dużo naczyń do przechowywania wina, co sugeruje, że mógł tu powstawać ten napój.

 

Archeolodzy uważają, że miasto Ucetia wciąż skrywa wiele tajemnic i jest jeszcze wiele do zrobienia. Prace badawcze w tym obszarze będą kontynuowane w najbliższych latach.

 

 

4.jpg

 

 

 

 

Fragmenty miasta Ucetia /fot. Denis Gliksman/INRAP /materiały prasowe

interia.pl


 • 0#2

Zaciekawiony
 • Postów: 7346
 • Tematów: 76
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czyżby dzisiejsze Uzes miało więc starożytny rodowód? Bardzo ciekawe odkrycie. Pewnie jeszcze wiele takich pozostałości po Rzymianach kryje się w ziemi.


 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u