Skocz do zawartości
Zdjęcie

Opowieści Eskimosów o bogach z nieba


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Gorti
  • Postów: 100
  • Tematów: 42
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Eskimosi od wieków przekazują relacje na temat dziwnych 'kul światła', 'jasnych płomieni' czy 'latających sań' na pokładzie których podróżowali 'bogowie'. Eskimosi zamieszkujący w niezbyt przystępnych warunkach Alaskę, Grenlandię, Syberię oraz Kanadę wykształcili całą masę opowiadań o bogach i dziwnych istotach, które podobno odwiedzały ich osady. Główną postacią ich wierzeń była istota określana mianem 'Kruk', która rzekomo dysponowała niezwykłymi mocami i była odpowiedzialna za stworzenie życia na Ziemi. Co ciekawe eskimoskie opowieści o stworzeniu są bardzo zbliżone do biblijnej, bo podobnie tworzone są warunki do życia, świat roślin, zwierząt oraz sami ludzie. 'Kruk' potrafił unosić się w powietrzu i świecić na nocnym niebie. Eskimosi opowiadają też historie o 'olbrzymach' oraz syrenach, które często widywali odpowiednio w tundrze i na morzu. Istoty te były spokojne i nie wyrządzały krzywdy, w przeciwieństwie do innych złowrogich istot o dziwnych rysach twarzy, które czasami porywały dzieci lub zabijały Eskimosów.

 

8.jpg

 

Jednym z bogów opisywanych przez Eskimosów był 'Alignak', który potrafił zabierać ludzi do nieba. Eskimosi chętnie dzielą się opowieściami na jego temat, opisując że podczas spotkań z nim dało się widzieć szybko poruszającą się 'jasną gwiazdę' czy też 'latające sanie' którym towarzyszyły jasne płomienie na niebie. Alignak poruszał się w powietrzu i objawiał się Eskimosom, często zabierając ich na pokład swojego pojazdu, a czasami nawet robiąc krzywdę. Słynna eskimoska opowieść opisuje przypadek pewnego człowieka, który pogniewawszy się na starszego brata udał się na pustkowie. Wędrując samotnie nagle usłyszał dziwne, nieznane mu głosy i śpiewy. Udał się w kierunku, z których dobiegały, a gdy dotarł na miejsce zobaczył oślepiające światło i został uniesiony w powietrze. Po krótkiej podróży Alignak odstawił człowieka z powrotem na ziemię, a ten natychmiast zaczął uciekać. Obejrzawszy się za siebie ujrzał goniący go płomień, który strzelał na wszystkie strony. Widok ten sprawił, że człowiek stracił przytomność i padł niczym martwy pod pobliskimi drzewami.

 

Eskimosi opowiadają także drugą, podobną historię, której głównym bohaterem jest młoda kobieta. Owa niewiasta była bardzo smutna, ponieważ nie mogła mieć dzieci, przez co jej mąż ciągle wpadał w gniew i znęcał się nad nią każdego dnia. Katowana i poniżana, kiedy tylko mogła wymykała się z domu aby pospacerować pod osłoną Księżyca. Pewnego razu kobieta wybrała się na spacer a przy okazji chciała napełnić wiadro wodą. Nagle usłyszała za sobą jakiś hałas, jasne światło i głos, który prosił ją aby wsiadła na jego 'sanie'. Kobieta skorzystała z okazji i chwilę po tym jak usiadła, 'sanie' natychmiast wzbiły się w powietrze i popędziły przed siebie, coraz wyżej i wyżej. Kobieta nie mogła uwierzyć, że oddala się od ziemi, przez co zrobiło jej się niedobrze i zwymiotowała. W pewnej chwili ujrzała na nieboskłonie 'płomień światła', a towarzysz podróży Alignak poprosił ją aby się położyła. Kobieta posłuchała owej istoty po czym straciła przytomność. Ocknęła się nazajutrz a kilkanaście dni później odkryła, że jest w ciąży.

 

Takie właśnie opowieści przekazują od lat Eskimosi. Warto dodać, że gdy Eskimosi wysłuchiwali od 'białych' relacje na temat spotkań z 'UFO' to czasem odpowiadali, że wg ich legend od dawna widują takie pojazdy na niebie. Łatwo zrozumieć, że wg prymitywnych technologicznie Eskimosów metalowy statek poruszający się szybko w powietrzu będzie czymś zupełnie niezrozumiałym, stąd też próba przypisania mu atrybutów znanego szybkiego środka transportu jakimi były sanie. Natomiast historie o niepłodnych kobietach zachodzących w ciążę po spotkaniach z boskimi istotami przewijają się na całym świecie. Zachodzi zatem pytanie czy opowieści Eskimosów to tylko fikcja, mity, bajki i efekt wysokiej kreatywności tych ludzi czy też może dawne świadectwa spotkań z przedstawicielami istot pozaziemskich na swoich statkach kosmicznych? Bardzo trudno pokusić się o odpowiedź, ponieważ istnieją tylko słowne przekazy z dawnych lat. Owszem, przekazy są fascynujące i jak żywo przypominają relacje z innych kultur na całym świecie, jednak ferowanie jednoznacznych wyroków na takiej podstawie byłoby nierozsądne. Na pewno opowieści Eskimosów wpisują się w ogólnoświatową siatkę podobnych relacji i choćby z tego powodu warto mieć je na uwadze.

 

Źródło: kosmiczneopowiesci.wordpress.com

 


  • 6Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u