Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Dziwne miejsca" w waszych okolicach

las aura tajemnicze

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kayoos-U.

    Wilk Osnowy

  • Postów: 98
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam wszystkich forumowiczów.

 

Chciałem dziś poruszyć temat "dziwnych miejsc" w naszych okolicach.

Chodzi mi o miejsca w których wyczuwalna jest dziwna aura, które są omijane przez zwierzęta i niejednokrotnie także ludzi. 

O miejsca w których czasami dzieją się dziwne rzeczy, o których krążą ciekawe historie i legendy. 

Miejsca niedaleko nas, które często widujemy każdego dnia, przy rutynowych czynnościach. 

 

Zacznę od kilku takich miejsc w moich okolicach.

 

1. "Grób Wiedźmy"

 

Jest to miejsce niepozorne i łatwe do przeoczenia. Położone właściwie na skraju lasu, tuż przy granicy miasta. Jest to mała polanka, położona przy skrzyżowaniu leśnych dróg. Znajduje się na niej coś co określiłbym małą rabatką, pośrodku której stoi jeden znicz, wyglądający na dosyć stary. Przynajmniej był tam podczas mojej ostatniej wizyty, latem zeszłego roku. Miejsce jest zastanawiające, mimo bliskiego położenia miasta nie ma tam praktycznie żadnych śmieci, mimo że wystarczy przejść przez drogę i zaczyna roić się od nich. Faktycznie, jest tam dosyć nieswojo. Można wyczuć dziwną aurę, człowiekowi nie chce się tam być. 

Po natrafieniu na to miejsce poszperałem trochę w internecie i popytałem ludzi w mieście. 

Podobno przed wojną tuż obok tego miejsca mieszkała w chatce starsza kobieta. Ludzie uważali ją za osobę obdarzoną wiedzą, ot taką zielarkę. Kiedy zbliżał się front i Niemcy uciekali z miasta ona została. Zabili ją Rosjanie. Została pochowana tam przez innych mieszkańców którzy zostali w mieście. 

Jedna rzecz jednak nie pasuje mi w tej historii. Ktoś ewidentnie zajmuje się tym miejscem. Usuwa śmieci, czasem można znaleźć tam jakieś sztuczne kwiaty, wdać że są dosyć stare ale też nigdy nie widziałem tam nowych kwiatów. Dlatego też nie mam pewności czy historia ta jest prawdziwa. 

 

2. Krzyż pokutny przy drodze na Legnicę

 

Przy drodze z Lubina do Legnicy stoi mały, niepozorny krzyż z kamienia. Nie jest łatwo dojrzeć go z drogi ponieważ oddziela go od niej mały wał ziemny i leśna dróżka. Jest także dosyć zarośnięty. Jednak gdy już tam trafimy znajdziemy go ponieważ jest oznaczony tabliczką z krótkim opisem. 

A oto historia:

Niedaleko tej drogi stał kiedyś klasztor. Nie udało mi się ustalić jaki zakon w nim przebywał. Mnisi prowadzili gospodę, miejsce w którym podróżnicy mogli zatrzymać się na noc, zjeść i odpocząć. Sam krzyż zaś postawił pokutnik, za to że zabił na tej drodze kupca. Jednak nie ma to znaczenia dla dziwnych zdarzeń w tym miejscu. Otóż klasztor został spalony i splądrowany podczas jednej z wojennych zawieruch przetaczających się przez region. W okolicach tego krzyża, przy drodze kierowcy często widują postać mnicha, oczywiście zakapturzonego. Byłem tam dwa razy, ani razu nie natrafiłem na to zjawisko. Istnieje też wersja że pojawia się on w innym miejscu, jakby po drugiej stronie lasu, przy drodze na Wrocław. Jednak tam nie natrafiłem nawet na żaden krzyż i nie ma żadnych śladów wskazujących na to miejsce. Historia o tyle ciekawa że dosyć znana i rozpowszechniona wśród mieszkańców Lubina.

 

3. Opuszczona bocznica kolejowa.

 

Bocznica ta jest położona właściwie między wyjazdem z Lubina na Legnicę a miejską obwodnicą. Po torach można przejść całą drogę dzielącą te miejsca. Jest to kilkaset metrów torów, 4 torowiska jedno obok drugiego. Jeden budynek, niewielki i zamknięty, z podziemiami pozwalającymi na dostęp do torów od dołu. Obok przechodzi jedna czynna linia torów i znajduje się stacja naprawcza pociągów. 

Co do historii:

Słyszałem od kilku osób że nocą czasami można zobaczyć tam pociąg widmo. Zaciekawiony odrobinkę pogrzebałem i udało mi się dowiedzieć że widać jakby światła z okien i słychać ten charakterystyczny "gwizd". Zostałem tam raz na noc, mając nadzieję że wyjaśnię jakoś to zjawisko. Nic jednak mnie nie spotkało, oprócz ataku wiewiórki. Innym razem postanowiłem obserwować ten obszar z obwodnicy, przez lornetkę. Dostrzegłem niewiadomego pochodzenia światło, Wyglądające jak światło lampy. Z pewnością nie latarki, nie było to punktowe. Wyglądało bardziej na lampę, taką... "olejną"? W każdym razie nie potrafiłem z 100% potwierdzić tej historii. Dodatkowo próby utrudnia aktywna linia i stacja naprawcza ponieważ jeżdżą tam normalne pociągi i można je z daleka pomylić z rzekomym "pociągiem widmem". 

 

Mam jeszcze kilka historii, jednak muszę się o nich jeszcze więcej dowiedzieć i poszperać aby ustalić szczegóły. W przyszłości chciałbym także odwiedzić okoliczne wsie i miasta i spisać także tamtejsze historie.

 

Publikujcie także swoje historie, opisujcie takie miejsca w waszych okolicach. Spróbujmy wyjaśnić ich zagadki i odkryć prawdziwą historię. Możliwe że w końcu obalimy mity związane z takimi miejscami lub wręcz odwrotnie: natrafimy na coś niezwykłego. 

 

Życzę wam miłego dnia :)


  • 3

#2

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Masz plusa za dobre chęci ale daj fotki i dane do mapy gogle albo coś w ten  deseń.Bez tego temat mocno traci.


  • 0



#3

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Uroczysko Mucharyniec k. Krzywowólki (woj. Lubelskie) - podmokły okrąg w lesie. Wewnątrz i na zewnątrz rosną drzewa, lecz w okręgu o szerokości 50 metrów rośnie tylko trawa. Uroczysko doskonale widać z satelity:

yt67xzF.png

Legendy ludowe mówią zależnie od wersji albo o kościele który zapadł się pod ziemię, albo po prostu o nawiedzonym miejscu, do którego trudno trafić, bo coś wodzi w złą stronę. W kręgu leżał ponoć kamień z dziwnymi zagłębieniami, przeniesiony potem do wsi.

http://aloszak-szero...ucharyniec.html


  • 7



#4

Kayoos-U.

    Wilk Osnowy

  • Postów: 98
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jako że jutro mam dzień wolny postaram się przejechać po tych miejscach i cyknąć jakieś fotki. Razem z nimi podrzucę mapy. 


  • 0

#5

Albert Rosenfield.
  • Postów: 12
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo fajne opisy i historie.
  • 0

#6

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Uroczysko Mucharyniec k. Krzywowólki (woj. Lubelskie) - podmokły okrąg w lesie. Wewnątrz i na zewnątrz rosną drzewa, lecz w okręgu o szerokości 50 metrów rośnie tylko trawa. Uroczysko doskonale widać z satelity:

....

Legendy ludowe mówią zależnie od wersji albo o kościele który zapadł się pod ziemię, albo po prostu o nawiedzonym miejscu, do którego trudno trafić, bo coś wodzi w złą stronę. W kręgu leżał ponoć kamień z dziwnymi zagłębieniami, przeniesiony potem do wsi.

http://aloszak-szero...ucharyniec.html

 Miejsce bardzo ciekawe. Pozwoliłem sobie podejrzeć dane z LIDAR,u.

Do6ulUZ.jpg

Obiekt nie wyglada na stary staw , zarośniete jezioro , stary gród obronny itp.  Brak śladów bliskich zabudowań , grobli, drogi dojazdowej itp. Nie przypomina też ani lejów po wybuchach ,stanowisk ogniowych ani kraterów po meteorycie

Krater w Morasko pod Poznaniem :

N7fPKzY.jpg

 

Nosz kurcze , wreszcie coś niebanalnego...


  • 0



#7

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Też tak myślę. To jest stosunkowo blisko do mojego miasta, więc może kiedyś się wybiorę.

Rów sugeruje, że dawniej miejsce było meliorowane. Na starych mapach z Mapstera w tym miejscu było zaznaczane tylko bagienko. Teren był zalesiany na co wskazuje układ drzew (widać przecinkę zgodną z granicą kwartałów), ale na samym okręgu drzewa uschły a w środku rosną karłowate. Osobiście obstawiam, że może to być pewna forma torfowiska wysokiego - w środku torf jest lekko wyniesiony i jest na tyle suchy że drzewa mogą rosnąc, obrzeża są natomiast bagnem. Gdy nasadzano drzewa teren był pewnie suchszy, możliwe, że wtedy wykopano rów.

 

W okolicy wsi gdzie zamieszkała moja mama są też dwa dziwne miejsca, o których nic nie wiadomo - jedno to górka podobna do kurhanu z przekopanym w poprzek rowem, a drugie to trzy równoległe wały ziemne w lesie.


  • 0



#8

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tylko, że torfowisko to bardzo specyficzne środowisko,z specyficzną roślinnością , ultra kwaśne i co więcej z definicji dość wyniesione a  tu mamy depresję a nie pagór.  No i drzewa tam nie rosną wewnątrz co widać na fotach.PS jak byś tam dotarł to jesteś w stanie pobrać próbki gleby i opcjonalnie zmierzyć pH i obejżeć pod mikroskopem? Ewentualnie przesłać na mój koszt   do mnie, ja się tym zajmę . Wyniki oczywiście były by dostępne na forum. Sprawa nawet zaintrygowała mnie.


górka podobna do kurhanu z przekopanym w poprzek rowem

 

Kurhan i rów to pozostałość penetracji archeologów  czy XIX-wiecznych "badaczy starożytności".Tzw. przekop penetracyjny czy przekop archeologiczny.

 

trzy równoległe wały ziemne w lesie

 

To mogą być megalityczne "grobowce kujawskie". Wbrew nazwie niedawno  okazało się, że występują nawet na Dolnym Śląsku.


  • 0



#9

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z kurhanem to jest taka sprawa, że XIX wieczny geograf opisując miejscowość (Krzyczew nad Bugiem) wspomniał że w pobliskich lasach znajdują się kurhany, tyle tylko że w naszych czasach nikt ich ponownie nie znalazł. Spacerując po okolicy znalazłem wysepkę drzew pośrodku pola, która wyglądała na górkę i od razu przypomniała mi ten opis. Przez górkę ciągnie się zygzakowaty rów. Zapytałem o miejsce znajomego który ma w Krzyczewie domek letniskowy, z tego co mi mówił rów to dobrze zachowane stanowisko strzeleckie z czasu wojny ale górka prawdopodobnie jest starsza. Najwidoczniej wcześniej istniejące wyniesienie zostało użyte do zrobienia okopu. To prostokąt o wymiarach około 4/8 metrów wystający metr ponad pole:

MnkhoBD.jpg

 

FwFtOB2.jpg

 

Drzewa porastające to miejsce są młode a pokrój wskazuje na wzrost na otwartej przestrzeni, więc parę dekad temu była to naga górka której nikt nie zaorywał. Często takie wysepki pośrodku pól to właśnie resztki dawnych kopców, czy miejsca gdzie pod ziemią było dużo kamieni.

 

Przeglądałem stare mapy okolicy - na mapie z 1925 górka nie jest zaznaczona, ale na niemieckiej mapie z 1915 jest tam jakiś znaczek, może oznaczenie drzewa (krzyżują się tam linie i trudno powiedzieć). To zresztą zabawny zbieg okoliczności - mapy lidarowe kończą się kilka km od Bugu ale górka znalazła się na samej krawędzi.

 

Natomiast te trzy wały ziemne w lesie wyglądają na względnie świeże - to rząd kupek piasku i żwiru porośniętych trawą i mniejszymi drzewami. Zastanawiam się czy to nie pozostałość po wyrównywaniu miejsca po karczowaniu. Znajdują się w pasie lasu po naturalnej odnowie.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 26.11.2016 - 22:13

  • 2



#10

Skambha.
  • Postów: 99
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

2kpkz4.jpg

 

To zdjęcie zostało zrobione w Kunowie, w lesie. Nie było do niego żadnej ścieżki - narzeczony przedzierał się przez krzaki. W końcu trafił na polankę, na której znajdowała się czaszka, miejsce na ognisko (którego nie widać na zdjęciu) i jaskinia, która jest zatkana prawdopodobnie podkładem kolejowym. Nie wiadomo, co to za miejsce, czy ktoś tam mieszka - nic na ten temat nie wiadomo. Narzeczony planuje się tam wybrać jeszcze raz w najbliższym czasie.


Użytkownik Skambha edytował ten post 27.11.2016 - 12:36

  • 0

#11

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To jest zwykła jaskinia w skale. Co tu więcej może być?


  • 1



#12

Skambha.
  • Postów: 99
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Wszystko - dla mnie jaskinia zatkana podkładem kolejowym, z czaszką przed wejściem wygląda niepokojąco :)


  • 0

#13

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2569
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przypomniał mi się dom z mojej okolicy, akurat przejeżdżałem kolo niego.

https://www.google.p...6815186!6m1!1e1

 

Wiąże się z nim smutna historia, szczegółów nie pamiętam musiałbym się podpytać innych osób. Cała rodzina z tego domu zmarła jednego miesiąca, na początku rodzice i chyba ich córka zgineli w wypadku samochodowym a gdy o śmierci dowiedziała się ich babcia to z rozpaczy popełniła samobójstwo. Został tylko ich syn, który nie radził sobie po śmierci całej rodziny i w krótkim czasie również popełnił samobójstwo.

Obecnie od kilku lat dom stoi na sprzedaż, z tego co słyszałem nikt nie chce go kupić bo gdy dowiadują się, że zginęło tu tyle osób to rezygnują.


  • 0



#14

Ebola.

    sceptyczny sceptyk

  • Postów: 341
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jak jaskinia może być zatkana podkładem kolejowym? Jakoś nie bardzo to widzę...


  • 0



#15

Skambha.
  • Postów: 99
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Jak jaskinia może być zatkana podkładem kolejowym? Jakoś nie bardzo to widzę...

No tam w środku jest podkład kolejowy - ta "deska". Wygląda niepozornie, ale to właśnie jest podkład kolejowy. I ja również nie rozumiem, po co ktoś miałby to robić i w jaki sposób. 


Użytkownik Skambha edytował ten post 28.11.2016 - 09:43

  • 0


 


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: las, aura, tajemnicze

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych