Warning: sprintf() [function.sprintf]: Too few arguments in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php on line 403

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 114

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 127

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 136

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 137

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/applications/forums/modules_public/forums/topics.php:403) in /home/admin/domains/paranormalne.pl/public_html/admin/sources/classes/output/formats/html/htmlOutput.php on line 141
Kilka słów o jaskiniach - Krucha Planeta - Paranormalne.pl

Skocz do zawartości
Dołączona grafikaSzaraki wesoło wybiegły ze szkoły, zapaliły papierosy, wyciągnęły flasz... eee... to nie tutaj... znaczy się zapraszamy do głosowania w kolejnej edycji Złotych Szaraków!Dołączona grafika


Zdjęcie

Kilka słów o jaskiniach

największe jaskinie

 • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1

Alis.

  "Zielony" uspokaja ;)

 • Postów: 690
 • Tematów: 171
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jaskinie Szkocjańskie w Słowenii

 

 

z12150075IH,Jaskinie-swiata---Jaskinia-Ludiyan--Jaskinia-Trzcinowego.jpg

Jaskinie Szkocjańskie to zespół grot krasowych na obszarze Słowenii, których aktualnie zbadana łączna długość wynosi blisko 6 kilometrów. Cechą charakterystyczną tego obszaru chronionej biosfery jest imponujący system korytarzy wydrążony przez podziemną rzekę Rekę, a także wysokie komory z bogatą szatą naciekową. Szlak wędrowny udostępniony turystom obejmuje odcinek liczący 3 kilometry, zaś jego początek znajduje się w wiosce Matavun – 5 kilometrów na wschód od autostrady Lublana-Koper.

 

Słowenia.jpg

 

Półtoragodzinna trasa turystyczna wiedzie wąskim mostem poprzez galerię zawieszoną kilkadziesiąt metrów nad korytem Reki. Temperatura wewnątrz jaskini wynosi około 12 stopni Celsjusza, dlatego przed przystąpieniem do wycieczki należy zaopatrzyć się w ciepłą, nieprzemakalną odzież i wygodne, antypoślizgowe obuwie. Wejście na teren obiektu możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem oprowadzającym grupy niemiecko-, angielsko- i słoweńskojęzyczne. Jamy Szkocjańskie od 1986 roku znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

 

 

 

Park Narodowy Jaskini Mamuciej

Na północnej półkuli również znajdują się największe jaskinie na świecie. Jedna z nich, rekordowa pod względem długości, mieści się na obszarze Parku Narodowego Jaskini Mamuciej, niecałe 160 kilometrów na południe od Louisville w stanie Kentucky. Obszar, odwiedzany corocznie przez blisko 2 miliony turystów, od 1981 roku figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

 

Jaskinie-usa.jpg

 

 

Teren parku obejmuje trzy systemy jaskiń – Kryształową wewnątrz sieci Flint Ridge, Joppa Ridge oraz największą z nich – Jaskinię Mamucią. Jama licząca 456 kilometrów jest trzykrotnie dłuższa niż jakikolwiek podziemny korytarz na świecie. Istotnym elementem obszaru chronionej przyrody jest ekosystem, łączący faunę pod ziemią oraz bogatą florę na powierzchni, którego wspólnym elementem jest Zielona Rzeka. Dla zwiedzających przeznaczono 19 kilometrów oznakowanych tras, przecinających korytarze jaskiń. Wszystkie szlaki liczą 320 kilometrów, jednak w większości są wyłączone z oferty turystycznej.

 

Jaskinia Lechuguilla, USA

 

z12149997IH,Jaskinie-swiata--Jaskinia-Lechuguilla--USA---Flickr-com.jpg

 

Najgłębsza jaskinia w Stanach Zjednoczonych i jedna z najgłębszych na świecie. Prowadzi prawie pół kilometra w głąb, a wejście do niej leży ok. 20 metrów pod ziemią. Lechuguilla została odkryta w 1986 roku na terenie Parku Narodowego Carlsbad Caverns w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. Z korytarzami liczącymi ponad 200 km zalicza się ją też do najdłuższych jaskiń na świecie. Tworzą ją skały wapienne i gipsowe, przybierające gdzieniegdzie zaskakujące formy.

 

Eisriesenwelt, Austria

 

z12150036IH,Jaskinie-swiata---Eisriesenwelt--Austria---Shutterstock.jpg

 

Na wysokości prawie 1650 m n.p.m. w Alpach Salzburskich znajduje się wejście do niezwykłych jaskiń lodowych zwanych Eisriesenwelt. Prowadzi do nich malownicza ścieżka wijąca się zboczem jednej z gór w masywie Tennengebirge. Eisriesenwelt to zespół niedużych jaskiń, które tworzą w sumie ogromną grotę lodową o długości ponad 40 km. Znajdują się tu wspaniałe formacje utworzone z lodu o ciekawych nazwach, np. Lodowe Organy, oraz liczne kolumny. Temperatura w jaskini utrzymuje się poniżej 0 st. C, a spływająca po ścianach woda natychmiast zamarza. Jaskinie Eisriesenwelt zostały odkryte już w XIX wieku i do dziś uchodzą za jedną z największych ciekawostek północno-zachodniej Austrii.

 

z12150356O.jpg

 

Jaskinie świata - Jaskinia Kryształowa, Meksyk

 

z12150212IH,Jaskinie-swiata---Jaskinia-Krysztalowa--Meksyk---Flickr.jpg

 

Ta niezwykła jaskinia w meksykańskim stanie Chihuahua znajduje się tuż przy kopalni Naica, 300 metrów pod ziemią. Została odkryta przypadkiem w 2000 roku przez drążących tunel górników. W Jaskini Kryształowej znajdują liczne kryształy gipsu osiągające kolosalne rozmiary - nawet do 12 metrów długości. W grocie panują ekstremalne warunki klimatyczne - temperatura wynosi do 60 st. C, a wilgotność powietrza prawie 100%. Z tego względu jej eksplorowanie jest możliwe tylko w specjalnych kombinezonach ochronnych. W przeciwnym razie pobyt w jaskini nie może być dłuższy niż 10 minut.

 

z12150556O.jpg

 

Jewel Cave

Drugą najdłuższą jaskinią na świecie jest Jewel Cave, usytuowana w łańcuchu górskim Black Hills w Południowej Dakocie. Posiada tylko jedno naturalne wejście, którego strzeże amerykański pomnik narodowy – Jewel Cave National Monument, zarządzany przez Służbę Parków Narodowych.

 

jaskinie-us-a.jpg

 

Obszar chronionej przyrody został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Theodore’a Roosevelta 7 lutego 1908 roku. Zbadane korytarze Jewel Cave zajmują około 230 kilometrów, jednak przypuszcza się, że poza granicami parku może istnieć jeszcze wiele nieodkrytych, podziemnych tras. Głębokość jaskini wynosi 193 metry, zaś jej najwyższy punkt wznosi się na wysokości 1648 metrów nad poziomem morza. Zwiedzanie Jewel Cave jest możliwe przez cały rok, choć ze względu na wzmożone zainteresowanie obiektem w okresie letnim – zaleca się wcześniejsze rezerwacje biletów wstępu.

 

 

 

Jaskinia Optymistyczna na Ukrainie

W pobliżu ukraińskiej wsi Korolówka w obwodzie tarnopolskim znajduje się najdłuższa jaskinia gipsowa na świecie i zarazem największy system jaskiniowy Eurazji. Tworzy labirynt zawiłych korytarzy o długości przekraczającej 230 kilometrów. Jej eksploracja dostępna jest jedynie dla doświadczonych grotołazów po okazaniu zezwolenia lwowskiego klubu speleologicznego „Cyklop”. Jaskinia Optymistyczna została odkryta w 1966 roku. Wówczas to jej długość oszacowano na zaledwie 3 kilometry. W podziemiach ukraińskiej jamy można podziwiać niespotykane nigdzie indziej formy kryształów – głównie gipsów i skałotwórczych kalcytów. Największe jaskinie na świecie – Jaskinia Mamucia i Jewel Cave nie mogą pochwalić się tak skomplikowaną siecią niewielkich, niemal bliźniaczych korytarzy, rozciągających się na obszarze o powierzchni przekraczającej 215 tysięcy kilometrów kwadratowych.

 

jaskinie-ukraina.jpg

 

 

 

Jaskinie świata - Grota Fingala, Szkocja

 

z12150107IH,Jaskinie-swiata---Grota-Fingala--Szkocja---Shutterstock.jpg

 

Morska grota na wyspie Staffa w szkockim archipelagu Hebrydy. Została odkryta w 1772 roku przez Anglika Josepha Banksa. Grotę Fingala tworzą skały bazaltowe w kształcie charakterystycznych kolumn. Dźwięk rozbijających się o nie fal odbija się przeraźliwym echem w środku jaskini zwanej też "grotą melodii". Grota Fingala wypełniona jest wodą, ale tuż nad nią prowadzi wąska ścieżka, którą mogą spacerować turyści. Dawniej wpływały do niej statki.

 

Phong Nha Cave, Wietnam

 

z12150225IH,Jaskinie-swiata---Phong-Nha-Cave--Wietnam---Flickr.jpg

 

Jedna z największych jaskiń Wietnamu. Phong Nha Cave leży w centralnej części kraju na terenie parku narodowego Phong Nha-Ke Bang, około 50 km od Dong Hoi. Typowym elementem tutejszego krajobrazu są rzeki podziemne i kilkanaście grot. W roku 1990 brytyjska ekspedycja stworzyła dokładną mapę jaskini, szacując długość głównej komory na 8 km, a liczbę mniejszych jaskiń na 14. W 2003 roku Phong Nha Cave znalazła się na liście obiektów UNESCO.

 

 

 

 

Najdłuższe jaskinie świata

 

Aktualizacja najdłuższych jaskiń świata z listy Erica Madelaine'a.

Podane długości jaskiń to suma wszystkich pomierzonych korytarzy, sal, kominów, studni i szczelin, czyli wszystkich ciągów głównych i bocznych jaskini. Czasem bywa i tak, że nie da sie wyróżnić głównego ciągu jaskini jak to ma miejsce nieraz w jaskiniach gipsowych lub szczelinowych w piaskowcach. Niektóre jaskinie mają tylko ciągi poziome bez większych deniwelacji, inne rozwinięte są zarówno w poziomie jak i w pionie w olbrzymie systemy jaskiniowe o kilku nieraz otworach, dlatego trudno je ze sobą porównywać.

 

 

1.Mammoth Cave System USA                              563 270 m
2.Optymisticzeskaja Ukraina                                  208 000 m
3.Jewel Cave USA                                                  193 200 m
4.Hölloch Szwajcaria                                              175 150 m
5.Lechuguilla Cave USA                                         161 900 m
6.Siebenhengste - Höhlensystem Szwajcaria         140 000 m
7.Wind Cave USA                                                   139 764 m
8.Fisher Ridge Cave System USA                          135 960 m
9.Ozernaja Ukraina                                                 111 000 m
10.Gua Air  Malezja                                                109 000 m
11.Ojo  Hiszpania                                                      97 400 m
12.Reseau de la Coumo d'Hyouernedo Francja       94 843 m
13.Zoluszka Mołdawia                                               90 200 m
14.Sistema Purificacion Meksyk                                89 927 m
15.Hirlatzhöhle Austria                                              84 992 m

 

 

Na wspomnianej liście znajdują sie 84 jaskinie o długości większej niż 30 km, w tym pierwszych dziesieć jest dłuższych od 100 km. Od wielu już lat prym wiedzie Mammoth Cave System w USA, której sumaryczna długość pomierzonych korytarzy wynosi 563 km 270 m. Za nią plasują sie następne, ale znacznie krótsze. Optymistyczna - jaskinia gipsowa na Ukrainie przekraczająca długością 200 km i nieco od niej krótsza Jewel Cave w USA.

 

Wśród tych 84 jaskiń najwięcej, bo aż 45 znajduje się w Europie, 31 w Ameryce Północnej, 4 w Australii i na wyspach Oceanii, 3 w Azji i jedna w Ameryce Południowej. Nie ma wśród nich żadnej jaskini afrykańskiej. Na terenie USA znajdują się aż 24 jaskinie w tym pieć z pierwszej dziesiątki. Jedenaście długich jaskiń znajduje sie we Francji, w Austrii 8, w Hiszpanii 7, w Meksyku 6, w Szwajcarii i Włoszech po 4, w Rumunii, na Nowej Gwinei i Ukrainie po 2 oraz po jednej w Malezji, Brazylii, Rosji, Australii, Turkiestanie, na Kubie, Nowej Zelandii, w Mołdawii, Chinach i Czechach. Najdłuższa słowacka jaskinia - System Demianowskich Jaskiń ma 28 km 600 m długości i znajduje się na 88 miejscu na świecie, a najdłuższy polski system jaskiniowy - Wielka Śnieżna w Tatrach o długości 20 km plasuje się na 155 miejscu.

 

Na liście Madelaine'a nie uwzględniono skartowanych w niej w ostatnim czasie ciągów, dlatego Wielka Śnieżna nadal figuruje na tej liście na 180 miejscu ze swoimi 17 km i 300 metrami.

 

 

 

źródła: 

http://blog.bluesky....e/#!prettyPhoto

http://podroze.onet....ie-swiata/bypch

http://podroze.gazet...ve-usa,,10.html

 


 • 0#2

pawaw1.
 • Postów: 568
 • Tematów: 29
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano


 • 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

stat4u