Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dźwiękowe pole siłowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

force-field.jpg

 

 

Naukowcy stworzyli dźwiękowe pole siłowe!

 

 

 

e23d0Wt.jpg

 

Brytyjscy inżynierowie pod kierownictwem profesora Bruce'a Drinkwatera opracowali system, który pozwala chwytać, przytrzymywać i przenosić małe przedmioty bez ich dotykania, używając "hologramów" z fal dźwiękowych - informuje "Nature Communications".

 

Efekt działania wynalazku przypomina wiązkę przyciągającą (tractor beam) znaną z filmów i literatury science fiction (na przykład Gwiezdnych Wojen czy Star Trek). Na razie metodę przetestowano na małych obiektach (wielkości grochu), którymi udawało się manipulować z odległości 30-40 cm.

Obiekt umieszczony w “cichym” regionie przestrzeni może tam pozostawać, jeśli otaczają go fale dźwiękowe o bardzo wysokim natężeniu. Zmieniając wzór tych fal można przesuwać obiekt. Naukowcy zaprogramowali mozaikę 64 małych głośników emitujących niesłyszalne dla człowieka ultradźwięki o częstotliwości 40 kiloherców zgodnie ze skomplikowanymi, zmieniającymi się wzorcami. Dzięki interakcji fal powstawały „ciche” obszary przypominające kształtem pincety, butelki czy małe tornada.

 

HCWzE6k.jpg

 

Dźwiękowe „hologramy” pozwoliły kontrolować małe kulki o średnicy do 5 milimetrów. Co szczególnie ważne, obiekty nie muszą być otoczone głośnikami – mogą się znajdować poniżej lub powyżej nich. Inżynierowie wykorzystali to do efektownej demonstracji – zamaskowany kartonowym modelem latającego talerza zespół głośników przyciągnął do siebie leżącą poniżej kulkę.

Twórcy technologii sugerują, że w podobny sposób mogłyby działać zdalnie kierowane instrumenty chirurgiczne umieszczone wewnątrz ciała. Można by także precyzyjnie dostarczać leki do guzów nowotworowych, usuwać kamienie nerkowe i zatory, manipulować komórkami. Być może pojawią się także zastosowania przemysłowe (w pewnych procesach produkcyjnych) czy przy przenoszeniu niebezpiecznych ładunków.

 

Źródło: http://www.chip.pl/news

 

Niektórzy z was już o tym wiedzą, choć ostatnio sam zastanawiam się nad takimi polami, bo w jaki sposób wykonać coś tak przezroczystego, co będzie zarazem chronić i można będzie to wyłączyć lub opuścić taki obszar chroniony? Z takich tworzyw przez, które możemy coś zobaczyć znamy jedynie szkło... Jeśli to ma wyglądać na zaawansowane to nie może to być pancerna piłka czy kopuła - no chyba, że będzie przezroczysta... Mi się takie pole kojarzy z oddziaływaniem magnetyczny i elektrycznością, ale również dam przykład z chemii, kiedy na wodzie widzimy bańkę to przecież wystarczy w nią uderzyć lekko palcem i bum!!! nie ma. Gdy dotkniemy ją lekko to czasem nie pęknie i zacznie nam przylegać do palca ale i tak po chwili walnie albo i nie, a więc w chemii raczej nie znajdziemy zastosowania. Musiałaby to być mieszanina substancji, które mogłyby uzyskać dobry poziom stwardnienia i nie wiadomo czy to okazałoby się wystarczające do budowy takiej tarczy. A z czym wam się kojarzy? jakie jest wasze zdanie na ten temat? macie jakiś pomysł? Chcę wiedzieć jak wy to widzicie


  • 2

#2

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dźwiękowe pole siłowe działałoby jedynie w atmosferze, o kosmosie można zapomnieć. Ja pomysłów nie mam, bo nie znamy żadnej siły, która by pozwalała na stworzenie czegoś tak zaawansowanego. Za naszego życia moim zdaniem takie coś dalej pozostanie jedynie w sferze science fiction. Tak na marginesie - takie barykady na filmach s-f są tworzone z jakichś oddziaływań, a nie z przezroczystych materiałów. 

 

PS. Szkło jako jedyna nam znana przezroczysta substancja? Z tym to popłynąłeś.

 

//edit: chociaż jeden pomysł mam, ale to jest totalne science fiction. Mianowicie - kwadryliony malutkich cząsteczek orbitujących wokół statku z gigantycznymi prędkościami, utrzymywane w ruchu po orbicie całego statku np. polem elektromagnetycznym. Takie cząstki poruszając się wokół statku osiągać by mogły ogromne energie, co za tym idzie, wszystko co w nie przyłoży dostawałoby mocnego strzała (zasada działania podobna do akceleratorów, tylko tutaj nie w rurze, a po orbicie dookoła chronionego statku. Minus takiego rozwiązania - owe cząstki też byłyby niszczone.


Użytkownik szczyglis edytował ten post 08.10.2016 - 21:25

  • 1



#3

­­ ­­ ­­ ­­ ­­.
  • Postów: 487
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Przepraszam, już późno, a trochę jeszcze wypiłem... To bardzo ujmujące o czym piszesz.

 

 

No właśnie te cząstki musiałyby w końcu ulec destrukcji, a co jeśli doprowadzić do stanu, że odnawiałyby się w jakiś sposób? w myśl zasady: "śmierć daje początek nowego życia."  Czekam na więcej pomysłów lub odniesień do tematu. Przy obecnej technologii myślałem jeszcze nad zamknięciem powiedzmy kryształowym, już tłumaczę: chodzi mi o obróbkę kryształu w taki sposób jak wyrabia się różne ozdoby tylko potrzebna byłaby wielka bańka lub kopuła i jak wiadomo kryształ nie jest wystarczająco mocnym materiałem do takiej konstrukcji... To musiałby być chyba diament, a koszty realizacji takiego projektu byłyby ogromne. Tu chodzi o konstrukcję wyglądającą niczym bańka mydlana z tym, że odporną na jakiekolwiek fizyczne zagrożenia.


  • 1



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych