Skocz do zawartości
Zdjęcie

Masz większe szanse na przetrwanie eboli jeśli... zarazisz się malarią


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Endinajla.

  Empatyczny Demon

 • Postów: 2144
 • Tematów: 159
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To nie jest ponury żart. Masz większe szanse na przetrwanie eboli jeśli... zarazisz się malarią

 

 

56418a3cab961decc2a36c392af8adc97e6b15bf

Fot. Wikimedia Commons

 

 

Osoby zarażone zarodźcem malarii mają średnio o 20 proc. większe szanse przeżycia w razie

zakażenia wirusem Ebola.

 

Naukowcy z amerykańskiego National Institute of Allergy and Infectious Diseases przeanalizowali dane zebrane w laboratorium diagnostycznym w Monrovii (Liberia) w latach 2014-15. Przebadano tam 1868 próbek krwi. O badaniach informuje pismo "Clinical Infectious Diseases”

Testy potwierdziły zakażenie wirusem Ebola w przypadku 1182 próbek. 956 z nich przebadano także na obecność zarodźca malarii – w 185 przypadkach wynik był dodatni. Przeżyło 58 proc. osób zakażonych zarówno malarią, jak i ebolą, podczas gdy w grupie zakażonej tylko ebolą - 46 proc.

Jak się okazało, im więcej malarycznych pasożytów było w organizmie, tym większe szanse przeżycia miała zakażona wirusem eboli osoba. Spośród pacjentów z najwyższym poziomem występowania zarodźca przeżyło aż 83 proc. Zależność ta była wyraźna także po uwzględnieniu różnic dotyczących wieku oraz liczebności wirusa w organizmie.

Leki przeciwmalaryczne były podawane rutynowo wszystkim leczonym z powodu eboli i objętym badaniami pacjentom, co nie miało wpływu na przeżycie osób zarażonych malarią. Ponadto przeprowadzone w USA na myszach eksperymenty nie wykazały, aby leki przeciwmalaryczne wpływały na przeżycie myszy zakażonych ebolą.

Obecnie autorzy badań pracują nad ustaleniem mechanizmu, który chroni osoby z malarią przed ebolą. Może to doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia.

Źródło: PAP

Źródło: http://www.national-...isz-sie-malaria


 • 0#2

Zaciekawiony.
 • Postów: 7662
 • Tematów: 80
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To prawdopodobnie efekt związany z większą ilością przeciwciał, widocznie niektóre białka zarodźca malarii są na tyle podobne do białek Eboli że zachodzi częściowa eliminacja. Podczas pandemii świńskiej grypy zauważono, że ci którzy przeszli chorobę rzadko potem chorowali na grypę zwykłą.


 • 2

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u