Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ciężarne delfiny "śpiewają" swoim młodym. Nadają im wtedy imiona


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ciężarne delfiny "śpiewają" swoim młodym.
Nadają im wtedy imiona

 

1&srcw=668&srch=2636&dstw=668&dsth=2636

 

Inteligencja delfinów nie przestaje nas zadziwiać. Najnowsze badania zdają się tylko potwierdzać to, jak wysoko rozwinięte są te zwierzęta. Według naukowców ciężarne delfiny "śpiewają" swoim nienarodzonym młodym, a także kiedy przyjdą już na świat. Według badaczy w ten sposób mogą nadawać imiona potomstwu.

 

Do komunikowania się między sobą delfiny używają specyficznych gwizdów. Zauważono, że ciężarne delfiny używają pewnego rodzaju odgłosów, kierując je do swojego potomstwa w okresie od kilku miesięcy przed porodem do dwóch tygodni po nim, zupełnie jakby "śpiewały" swoim nienarodzonym młodym.

Tego typu badania były prowadzone już wcześniej, teraz jednak naukowcy skupili się na rodzajach gwizdów i na tym, czy po porodzie ulegają zmianie. Niektóre z wyników opracowania przedstawiła Audra Ames z laboratorium ssaków morskich (ang. Marine Mammal Behavior and Cognition Lab) na Uniwersytecie Południowego Missisipi na corocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.

 

Matka uczy młode swojego głosu

 

- Istnieje hipoteza, że jest to część procesu wpajania - powiedziała Ames podczas konferencji. - Obserwujemy zjawisko, że w ostatnim trymestrze ciąży ludzkie niemowlęta uczą się i preferują głos matki. Nie wiemy, czy tak samo jest w przypadku delfinów, ale może to być coś podobnego - dodała.

 

Naukowcy prowadzili badania w parku rozrywki Six Flags Discovery Kingdom w Vallejo w Kalifornii, gdzie znajdują się delfiny. Badacze nagrali 80 godzin odgłosów wydawanych przez te zwierzęta, na dwa miesiące przed przyjściem młodych na świat i dwa tygodnie po porodzie. W parku mieszka grupa delfinów, w tym 9-letnia samica, która była w ciąży z malcem o imieniu Mira. Naukowcy odkryli, że samica będąc w ciąży zaczęła wydawać nowy gwizd, który był słyszany coraz częściej w okolicach porodu, a gdy młode przyszło na świat, był już używany coraz rzadziej. Badacze zauważyli także, że pozostałe delfiny mieszkające z ciężarną samicą, były w tym czasie znacznie ciszej niż zazwyczaj. Ich zdaniem mogły się tak zachowywać, by cielę nie pomyliło ich głosów z głosem matki.

 

Nadawanie "imion"

 

Dodatkowo, gdy matka Miry coraz rzadziej wydawała charakterystyczne dla okresu ciąży gwizdy, inne delfiny w grupie zaczęły odzywać się częściej. Jednak odgłos, jaki wydawała matka do swojego nienarodzonego dziecka był wyraźnie inny od tych, które wydawały pozostałe zwierzęta. Być może w ten sposób matki nadają swoim młodym "imiona".

źródło: http://tvnmeteo.tvn2...209178,1,0.html


  • 2



#2

Latrans666.

    Wszyscy kłamią....

  • Postów: 79
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jaki tu sens? Imię nadać potrafiła powtarzając je niejednokrotnie ale gdy się urodziło "wołała" do niego na TY? Bardziej niż imię byłbym za komendą/rozkazem to tak jak z psem nie musisz mu nadać imienia wystarczy że nauczysz go iż słowo "kurtyzana" oznacza "przybiegnij do mnie". Tak samo jest z wieloma gatunkami na ziemi jak kotka wołająca młodego by przestał wąchać te chwasty tylko szedł za nią.


Użytkownik Latrans666 edytował ten post 19.08.2016 - 13:50

  • 0

#3

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja miałam psa, co potrafił 30 komend, a czego nie umiał, to i tak się domyślił. Posiadał empatię, której wielu brakuje.

Dla mnie ten  temat jest nawet ciekawy, bo pokazuje ewolucje umysłu :) Dlatego go wstawiłam.


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych