Skocz do zawartości


Zatopione starożytne miasto odkryte u wybrzeży Tanzanii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

MG_1356.jpg

fot. seaunseen.com

W ostatnim czasie doszło do bardzo ciekawego odkrycia. Miasto uważane za zaginione od 1600 lat zostało odnalezione. Mowa o mieście noszącym nazwę Rhapta, które swego czasu uchodziło za jedno z pierwszych, dużych i tętniących życiem miast w Afryce. Jego historia zaczyna się od ok. 50 roku n.e. jako że właśnie z tego roku pochodzi pierwsza zachowana dokumentacja dotycząca Rhapty.

 

Alan Sutton, autor odkrycia, ogłosił za pośrednictwem swojego bloga, że wypatrzył interesującą podwodną formację podczas podróży helikopterem u wybrzeży Tanzanii niedaleko Wyspy Mafia. Wyspa te z geologicznego punktu widzenia jest wyspą piaskową, nie ma na niej skał, nawet rafy koralowe należą do rzadkości. A jednak potencjalnie znajdują się tam podwodne ruiny miasta które przed dwoma tysiącleciami było ośrodkiem handlu, kultury i życia społecznego. Jaki to smutny los je spotkał?

 

IMG_5395.jpg

Kilka tysięcy bloków ulokowanych na praktycznie całej powierzchni znaleziska. Wielkość bloków skalnych robi wrażenie, większość ma wymiary 5m x 5m i grubość 40 cm / fot. seaunseen.com

 

IMG_5383.jpg

Struktury nie były widoczne wcześniej, przynajmniej nie ich podwodna część z uwagi na relatywnie dużą głębokość na jakiej się znajdowały. Prądy morskie i temperatura wody tworzyły skuteczną barierę utrudniającą obserwacje z lotu ptaka. Ponad to niewielu spodziewało się znaleźć w tym miejscu takiego znaleziska.

 

Profesor Archeologii Feliks Chami z Uniwersytetu Dar es Salaam w Tanzanii jest jednym ze specjalistów wysłanych aby potwierdzić iż odnalezione ruiny to miasto Rhapta. Przeprowadził on szczegółowy wywiad z odkrywcą oraz osobiście badał ruiny. Po wstępnej analizie Feliks Chami przyznał, że to co widzi rzeczywiście wygląda na starożytne miasto, a wiele z elementów jego architektury pokrywa się z opisem miasta sugerowanym przez Klaudiusza Ptolemeusza.

 

Pozostaje więc pytanie, co się stało? Co dokładnie wydarzyło się w tym miejscu? Jaki wpływ miały te wydarzenia na ten rejon Afryki? Aż wreszcie, co się stało z mieszkańcami? Przekonamy się w niedalekiej przyszłości.

 

Poniżej jeszcze kilka zdjęć na zachętę. Cała obszerna galeria zdjęć dostępna w linku źródłowym poniżej.

 

IMG_5418.jpg

fot. Seaunseen

MG_1717.jpg

fot. Seaunseen

IMG_5235.jpg

fot. Seaunseen

 

 

 

 

 

 

Tłumaczenie własne.

 

Autor: Seaunseen

Źródło: Seaunseen

seaunseen-for-web-4-small-2.png

 


  • 4

#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Wyspa te z geologicznego punktu widzenia jest wyspą piaskową, nie ma na niej skał, nawet rafy koralowe należą do rzadkości.

Wyspa została utworzona ze skał kredowych. Ba, wydobycie wapienia jest jednym z głównych źródeł zarobku na wyspie.


  • 0



#3 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

 

 

Wyspa te z geologicznego punktu widzenia jest wyspą piaskową, nie ma na niej skał, nawet rafy koralowe należą do rzadkości.

Wyspa została utworzona ze skał kredowych. Ba, wydobycie wapienia jest jednym z głównych źródeł zarobku na wyspie.

 

Wygląda ona mniej więcej tak:

 

DSC01129.jpg

 

Jeśli rzeczywiście wydobywa się tam wapień to w małych ilościach, nie przemysłowo więc to chyba zbyt poważne określenie.


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych