Skocz do zawartości
Zdjęcie

Klasyfikacja Elfów i Wróżek


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1

Lilith1
 • Postów: 10
 • Tematów: 2
 • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Słowem wstępu: Poniższa klasyfikacja jest oparta na artykule: http://www.trueghost.../elves-fairies/. Postanowiłam nie zmieniać kolejności więc nie jest uporządkowana alfabetycznie ponieważ straciłaby cały sens. Dodatkowo jeśli chodzi o nazwy tam gdzie mogłam znaleźć lub wymyślić/przetłumaczyć to, to zrobiłam. Jednak nie wszędzie było to możliwe i tam zostawiłam oryginalne nazwy. Jeśli ktoś wpadnie na pomysł przetłumaczenia jakiejś nazwy jestem otwarta na wszelkie propozycje :) Czasami przy opisach posiłkowałam się innymi definicjami żeby móc Wam jak najbardziej przybliżyć daną rasę, jednak nie w każdym przypadku było to możliwe. Wszystkie przypisy są moje.

 

W poniższym artykule zagłębimy się w klasyfikację wróżek i elfów. Jeśli czujecie się na siłach możecie przeczytać inny artykuł – jednak jest on po angielsku- dotyczący Prawdy i Legend na temat wróżek. Jeśli zainteresowanie tym tematem będzie spore mogę go oczywiście przetłumaczyć ;]

 

elemental8001.jpg

 

Tak! Właśnie mogę dodać kolejne dwa tytuły do listy swoich osiągnięć. Zwracajcie się do mnie Elfologu i Wróżkologu. Ponieważ zamierzam dać Ci, czytelniku, szybką lekcję dotyczącą historii elfów i wróżek. Czy kiedykolwiek tropiłem elfy i wróżki? Więc, tak jakby. Kiedy wyjechałem do Irlandii, szukałem tam nieuchwytnego leprechauna (przyp. Skrzat z folkloru irlandzkiego). Oczywiście nigdy go nie znalazłem ale podążyłem swoją własną „wróżkową” ścieżką po Zamku Dublińskim. W tamtym czasie odbywała się wyprawa na aktywny wulkan Mount Shasta (stan Kalifornia, USA) podczas której wielu badaczy zjawisk paranormalnych poszukiwało duchów, UFO, Wielkiej Stopy, Ostatniego Lemuriańczyka i wróżek. Krasnale i wróżki były widywane w jaskiniach w okolicy Mount Shasta (więcej na ten temat:  http://www.trueghost...-paranormal.php ). Ja jednak wierzę, że owe krasnoludki i wróżki mają swoje źródło w historiach o osławionych „szarych istotach”, które to zostały zaczerpnięte z opowiadań o UFO znanych wiedzy ludowej.

 

Istnieje wiele rzeczy łączących wróżki z tradycją UFO, spójrzmy na kilka przykładów:

 

• Czarcie Koła mogą być interpretowane w dzisiejszych czasach jako kręgi w zbożu lub jako miejsce lądowania UFO.
• Mówi się, że wróżki czasami potrafią być psotne. Że uprowadzają ludzi. O kosmitach również mówi się, że tego dokonują.
• Wróżki były znane z latania na oświetlonych kulach. Kosmici mają swoje latające spodki.
• Mówi się, że wróżki porywały ludzkie dzieci. Kosmici eksperymentują z ludzkim DNA i są odpowiedzialni za urojone ciąże. Mówi się także, że kosmici tworzą hybrydy- pół człowieka i pół kosmitę aby zapobiec wymarciu swojej umierającej rasy.
• Wróżki wywołują tymczasowy paraliż. Robią to także kosmici. Wróżki wywołują utratę czasu i powodują, że zapomina się o uprowadzeniu. Ludzie uprowadzeni przez „zielonych” opowiadają takie same rzeczy.
• Wróżki zwracają porwanych do punktu z którego byli zabrani. Kosmici robią dokładnie to samo. Niektórzy ludzie mówią, że wróżki czasami są podobne do gadów. Wygląd niektórych kosmitów również przywodzi na myśl gady.

 

Czy to przypadek? Prawdę mówiąc, wierzę że jest związek pomiędzy UFO a wróżkami. Wierzę także, że kosmici są połączeni z mitologią nordycką, rzymską/ grecką, egipską, z mitologią Majów czy Azteków, jednak jest to odrębny artykuł. A teraz krótkie omówienie elfów.

 

Elfy i wróżki pod niektórymi względami mogą być podobne. Moja teoria jest taka, że elfy są podgatunkiem pochodzącym z rodu wróżek. Elfy wywodzą się z mitologii germańskiej. Gdy pojedziesz do Europy, w zasadzie możesz spotkać ludzi którzy wciąż wierzą w elfy. Elfy były znane jako bóstwa drobnej przyrody i płodności. Były postrzegane jako istoty wiecznie młode, obdarzone nieprzeciętną urodą. Były drobnej postury i miały spiczaste uszy. Wiadomo, że zamieszkiwały miejsca pod ziemią, jaskinie, studnie i źródła. Niektóre elfy opiekowały się lasem. I tak na przykład Schwarzwald czyli Czarny Las w Niemczech, jest uważany za mistyczny las, w którym żyje rasa elfów.  Inne relacje dotyczące Czarnego Lasu, donoszą o człowieku, który był cały w ogniu i który właściwie sfrunął z drzew w lesie na kościelną świątynię. Kiedy mieszkańcy miasta próbowali go ukamienować, odleciał i nigdy więcej go nie widziano. Niektórzy ludzie nazywali go Ognistym Elfem.  Uważa się, że elfy są nieśmiertelne i mają magiczne moce.

 

Ponieważ wierzę, że elfy i wróżki należą właściwie do tej samej rodziny, spojrzymy na różnorodność elfów i wróżek, zestawionych razem dla Twojej wygody czytelniku.

 

Altheia- jest wróżką ujawnienia. Jest opiekunką przestępców, którzy trudnią się oszukiwaniem i naciąganiem.

 

Asrai- w angielskim folklorze Asrai, są przedstawiane jako wodne wróżki, podobne do syren, rusałek, selkie czy wodnych duchów. Niektóre źródła podają, że są one płochliwe i nieśmiałe, mają zaledwie od 2 do 4 stóp wzrostu. Inne źródła podają, że są wysokie i zwinne. Mówi się, że przybierają postać pięknych, młodych panien, czasami tak młodych jak dzieci, podczas gdy tak naprawdę mają setki lat. Prawdopodobnie posiadają błony pomiędzy palcami rąk i stóp, co upodabnia je do opisów selkie.
Jeśli Asrai zostanie zobaczona przez mężczyznę, zgodnie z folklorem jej uroda jest tak wielka, że mężczyzna zapragnie natychmiast ją złapać. Asrai śmiertelnie obawiają się złapania jak i słońca. Jeśli komuś uda się je złapać lub choćby najmniejszy promyk słońca ich dotknie, legendy mówią, że umrą a następnie zmienią w kałużę. Podobno jednocześnie uwielbiają kąpiele w świetle księżyca. Niektóre źródła podają, że używają światła księżyca jako pożywienia.
W opowieści o rybaku, który złapał Asrai, można znaleźć informację o tym, że dotyk jej skóry był tak zimny, że miejsce w którym Asrai dotknęła ręki rybaka podczas proszenia o wolność i życie, przenigdy nie zostało już rozgrzane.
Bajki z Cheshire i Shropshire (przyp. hrabstwa angielskie) opowiadają o rybaku, który złapał Asrai i umieścił ją w swojej łodzi. Wróżka zaczęła błagać o wolność w niezrozumiałym języku, a dotyk jej dłoni palił skórę rybaka, zostawiając na niej znamię. Rybak pokrył Asrai mokrymi wodorostami, jednak ona wciąż narzekała i narzekała, aż do momentu gdy jej głos stał się coraz słabszy. W momencie gdy rybak przybił do brzegu, Asrai zmieniła się w wodę.
Ich niezdolność do przetrwania światła dziennego jest podobna do tych, które posiadają szkockie Fuathy (wodne duchy) lub niemieckie krasnoludy.

 

Banshee – gdy ktoś z bliskiej rodziny jest umierający, Banshee (kobiecy duch) będzie zawodzić. Ten dźwięk ma sygnalizować zbliżającą się śmierć.

 

banshee.jpg

źródło: google images

 

Niebieskie Damy (Blue Ladies), Lodowe Dziewice (Ice Virgins) czy Górskie Wróżki (Mountain Fairies) – wszystkie należą do tej samej rodziny. Są wielkości osy i faktycznie ludzie mylą je z osami. Nie lubią gdy ludzie dotykają ich włosów i sprowadzając ich na manowce, poprowadzą ludzi do Doliny Zakazanych Cieni.

 

Niebieskie Trolle- To trolle robotnicy, używane przez elfów wyższych rangą do niewolniczej pracy. Przypis: małe, niebieskie stworzenia były widziane przez ludzi porwanych przez ufo, istoty te były przez kosmitów wykorzystywane do pracy.

 

Boggart- rasa pół elfa i pół wróżki. Były to te same stworzenia, które dały wódkę, zmieszaną z napojem nasennym Ripowi Van Winkle (novella napisana przez Wshingtona Irvinga), co spowodowało, że zasnął na 20 lat.

 

7658473.jpg?195x259

źródło: google images

 

•  Bogle – nikczemne gobliny, które robią krzywdę kłamcom i mordercom.

 

hqdefault.jpg

źródło: google images

 

Krasnoludki/Skrzaty (Brownies)- kochają ludzi i ich gospodarstwa domowe. Znane są z tego, że są dobroczynne i nieszkodliwe. Należą do grupy pomagającej ludziom.

 

51Ttcdp44aL.jpg

źródło: google images

 

Tyraniczne Straszydło (Bully Bogey) – Inspirują brutalność i działania opresyjne. Znane ze swojego cuchnącego oddechu.

 

Karły – Karły są niskie, krępe i silne. Dojrzałość osiągają w wieku 3 lat, a w wieku 7 lat są już stare, brodate i mają siwe włosy. Jeśli padnie na nie światło słoneczne zamieniają się w kamień. Praktykują rzucanie magicznych zaklęć i warzenie eliksirów, dzięki którym stają się odporne na światło słoneczne.

 

dwarfs.jpg

źródło: google images

 

Driady – Są to duchy żyjące w drzewach. Ich ulubionym drzewem jest dąb.  Driady stały się inspiracją dla Druidów.

 

2715586_driady-boris039a.jpg

źródło: google images

 

Elfy- Jeśli chodzi o wygląd, elfy wyglądem mogą przypominać zwykłego mężczyznę czy zwykłą kobietę. Są drobnej postury i mają spiczaste uszy. Są podzielone na elfy z dworów Seelie i Unseelie (przyp. W północnym i środkowym dialekcie angielskim słowo seely (także seily, seelie and sealy), a także w szkockim słowo seilie oznacza: szczęśliwy, pogodny lub błogosławiony, natomiast słowo unseely to przeciwieństwo czyli: nieszczęśliwy, niezadowolony lub bezbożny. Obydwa słowa pochodzą ze staro angielskich słów sǣl i gesǣlig.)

 

elves2.jpg

źródło: google images

 

Rasa Elfów z Shangri-La- mistyczna tybetańska kraina, której strzeże niewidzialna Rasa Elfów z Shangri-La. Elfy te noszą miecze, dzidy i tarcze a także bronią Shangri-La.

 

Elfi Wojownicy z Pierwszej Krwi (Elven Warriors of the First Blood)- Dążą do podboju krain należących do innych małych ludzi. Używają łuków i strzał, dzid, mieczy i tarcz jako broni. Potrafią przejść z naszego świata do innego wymiaru przez Szczelinę Wymiaru. Kiedy ludzie widzą ich jadących konno, wydawać się może, że elfy się rozpływają, podczas gdy w rzeczywistości po prostu wchodzą do świata z innego wymiaru. Znane są z noszenia długich, powłóczystych płaszczy i przerażających masek.

 

714a65b0ffaa6591769fc7c53081b3e2.jpg

źródło: google images

 

Filendieres i Księżycowe Prządki – Są wzrostu przeciętnego człowieka. Znani są z karania ludzi leniwych. Zachęcają ludzi, którzy ciężko pracują do dalszej pracy i dają im siłę do tego. Pojawiają się pod postacią duchów. Widywano je jako wyjątkowo piękne, blade panny o blond włosach, noszące długie, białe suknie.

 

Czerwony Chłopek (Fir Darrig/Far Darrig/Fear Dearg) – jest to wróżka z irlandzkiej mitologii. Nazwa far darring wzięła się z angielskiej wymowy Irlandzkich słów fear dearg co oznacza czerwonego człowieka. Nazwa wywodzi się od ubioru, gdyż jak mówiono far darrig nosił czerwony płaszcz i czerwoną czapkę. Czasami są również znane pod nazwą Szczurzy Chłopcy ponieważ jak mawiano są raczej grubi, mają ciemne włosy, owłosioną skórę, długi ryj i chude ogony. Według Bajek i Podań Ludowych Irlandzkiego Chłopstwa (Fairy and Folk Tales of the Irish Peasantry) czerwony chłopek jest klasyfikowany jako samotna wróżka, a razem z leprechaunami i ich nocnymi kuzynami czyli clurichaunami należą do grupy „najbardziej niechlujnych, łajzowatych, złośliwych i figlarnych zjaw”. Czerwony chłopek w szczególności opisywany jest jako ten który „trudni się płataniem figli a w szczególności tych makabrycznych.” Jednym z przykładów może być podmienianie dzieci – zabieranie ludzkiego dziecka a w zamian podrzucanie dziecka wróżek. Mówi się także, że mają powiązania z koszmarami, ich żarty mogą spowodować u człowieka wylew lub atak serca, a także mają zdolności do przybierania jakiejkolwiek postaci którą sobie wymarzą.

 

2372374cd3dcac98f9e5e1e2d185aa21.jpg

źródło: google images

 

Radosne Kwiatki ( Flower Myrths) – nie znalazłam żadnego tłumaczenia na język polski, co więcej nawet po angielsku nie ma opisanych tych stworzeń; jednak w języku angielskim funkcjonuje słowo: mirth – radość, wesołość. Co prawda szukając etymologii słowa doszukałam się jedynie staro angielskiego myrgth. I tak połączyłam te słowa i tylko taka nazwa przyszła mi do głowy. Jeśli ktoś wie więcej na temat tych stworzeń to proszę o zostawienie komentarza :) ) – nieszkodliwe wróżki, które żywią się pyłkiem kwiatowym. Często mylone są z kolibrami – dopóki się im nie przyjrzy i nie zobaczy stworzenia o ludzkiej postaci z trzepoczącymi skrzydłami.

 

Gnomy – żywiołaki ziemi – żyją pod ziemią i strzegą skarbów i historii ziemi. Gnomy są wspaniałymi kowalami, ich umiejętności w kuciu metalu nie mają sobie równych jeśli chodzi o miecze i napierśniki.

 

gnome_by_epoole88-d47ns6t.jpg

źródło: google images

 

Gobliny – Gobliny są brzydszym gatunkiem wróżek. Są małe i złośliwe i zazwyczaj łączą się w grupę ponieważ utraciły zdolność do indywidualnego funkcjonowania. Zazwyczaj są one kontrolowane przez Maga, który wykorzystuje je do złych czynów.

 

Goblin-Rabblemaster-MtG-Art-1038x576.jpg

źródło: google images

 

Gulgocząca Paskuda (Gobbly Gooks)- małe, cieniste istoty, które zwykle ukrywają się w szafach lub pod łóżkiem. Znane są z tego, że potrafią wejść do snu lub koszmaru człowieka a także z tego, że lubią ludziom płatać figle.

 

Gremliny – Dręczyły pilotów podczas II Wojny Światowej. Psując im mechanizmy w samolotach bojowych spowodowały, że kilka z nich spadło i się rozbiło.

 

Gremlins%2B1.jpg

źródło: google images

 

Gwragedd Annwn (wymowa: Gwageth anoon)- są to tradycyjne walijskie wodne wróżki, które od czasu do czasu wezmą sobie za męża człowieka.

 

Waterhouse_Ninf.jpg

źródło: google images

 

Gwyllion – szkockie wodne wróżki. Z reguły widuje się je pod postacią owłosionego mężczyzny lub ohydnego ducha kobiety, który czai się i wprowadza w błąd podróżnych, którzy nocą przemierzają drogi górskie. Górskie wróżki lubią siedzieć na kamieniach po obu stronach górskiego szlaku i dyskretnie obserwują ludzi gdy je mijają.

 

hqdefault.jpg

źródło: google images

 

Pomocny Hob (przyp. etymologia: „hob” jest po prostu wiejską nazwą dla wioskowego goblina, „element prostego zaznajomienia się z czymś co budzi w nas strach, co pozwala zatuszować niepewność”. „Hob” jest także tłumaczony jako zdrobnienie od imienia Robert. „Hob” czasami pełni funkcję ogólnego terminu nadanego goblinom, boglom  i skrzatom.) – Ci mali ludzie pomagają w kuchni i uwielbiają jeść chleb i bułki.

 

62d72bad4126cb298c8bfe90c6e4b160.jpg

źródło: google images

 

Hobogobliny- małe, groteskowe i za razem przyjazne stworzenia, które wyglądem przypominają skrzaty.

 

Hobbici- fikcyjni mali ludzie, stworzeni przez J.R.R. Tolkiena. Cały opis rasy można znaleźć w książkach: „Hobbit, czyli tam i z powrotem” i we „Władcy Pierścieni”.

 

896203a02e38cce637a3dcc44c3e2329.jpg

źródło: google images

 

Pukacze (Knockers/Buccas) -  stworzenia te ochraniają i strzegą dobrobytu górników. Pukając w ściany, wskazują miejsce ukrycia bogatych złóż rudy.

 

b7b329428d1b92fa3c5fe8cc75cfabaf.jpg

źródło: google images

 

Leprechauny – w języku polskim funkcjonuje również taka nazwa więc postanowiłam jej nie zmieniać – ale to ten zielony skrzat znany z tęczy i z kuferka ze złotem :) - Mają nie mały pociąg do złota i gromadzą je z dala od ludzkiego wzroku. Jeśli uda Ci się złapać tego skrzata, musi spełnić jedno Twoje życzenie i podzielić się z Tobą swoim majątkiem.  Mogą być podstępne i użyć Twojego życzenia przeciwko Tobie, jeśli nie wypowiesz go w odpowiedni sposób.

 

grumpy-leprechaun-small.jpg

źródło: google images

 

Morscy Ludzie (Mer-People)- znani także pod nazwą syren. Mieszkają pod wodą, od pasa w górę mają ludzką postać a dolna część ich ciała to rybi ogon. Ich śpiew jest zachwycający, co czasami wykorzystują aby zwodzić rybaków i prowadzić ich na śmierć (przykładem może być Lorelei [przyp. Loreley to związana z wieloma legendami skała nad Renem – Niemcy] która zwodziła pływających po Renie rybaków i wciągała ich na skały). Nazywa się ich także: Murdhuacha (wymowa: muroo-cha) albo Merrows (irlandzkie określenie syren).

 

MerpeopleCouple8.jpg

źródło: google images

 

Nagowie – Mogą pojawiać się pod postacią kobry. W ludzkiej postaci, kobiece osobniki – naginie są pełnymi wdzięku i elegancji tancerkami. Wabią mężczyzn swoim tańcem, potem szybko zmieniają się w kobrę i wyprowadzają śmiertelny cios.

 

waking_naga_poster-r857f1090f7af4cf7acf4

źródło: google images

 

Nang-faa i Phi-bird- Są malutkie. Ich skóra jest złota. Mają kruczoczarne włosy i są przepięknymi kobietami. Niektóre części ich ciała jak ręce i nogi są pokryte piórami.

 

Nimfy- Istnieją dwa rodzaje Nimf: Nereidy – które są wysokie i Lejmoniady – które są malutkie i żyją w kwiatach. Inną rasą Nimf są Driady, które żyją w lasach. Mają od 2 do 3 stóp wysokości (ok.61/91,5 cm). Ich zadaniem jest ochrona drzew.

 

nymphs-frolicking.jpg

źródło: google images

 

Pixie (Pixy lub Pixi)- Pixie potrafią zmieniać kształty tak by wyglądać jak jeże. Są psotnymi wróżkami, którym sprawia przyjemność płatanie figli ludziom. Uwielbiają także kraść konie żeby na nich pojeździć.

 

pixie-01.jpg

źródło: google images

 

Pooka (Phouka) – Są to niesforne duchy lub chochliki w irlandzkim folklorze. Mogą przybierać postać dowolnego zwierzęcia i są uważane za niebezpieczne.

 

tumblr_o3slknNjQR1ux2t22o1_400.jpg

źródło: google images

 

Pierwiosnki (ang. Primrose) – Pierwiosnkowe wróżki dotykają kamieni pierwiosnkiem i dzięki temu mogą otwierać bramy do wróżkowych krain.

 

Królowa Brygida Promienna - Pochodzi z Tir Tairngiri – czyli Ziemi Obiecanej. Posiada różdżkę, której jedna połowa odpowiedzialna jest za władzę, a druga połowa za czystość i sprawiedliwość.

 

ca3e7f435a46747cbf5edb5efdb41eba.jpg

źródło: google images

 

Redcap – Gatunek jednego z najgorszych starych Goblinów z Granicy. Żyje w starych, zrujnowanych wieżach i zamkach, szczególnie w tych o których krążą makabryczne legendy. Farbują swoje czapki w ludzkiej krwi stąd czerwony kolor :). Są znane a także były widywane w okolicach Tower of London.

 

tumblr_nm2uywHwW91r0vv2so1_1280.jpg

źródło: google images

 

Shefro - Męskie wróżki, które noszą zielone płaszcze i czerwone czapki.

 

Sidhe (Shee) - Jest to ogólna nazwa wróżek a także ich podziemnych mieszkań. Najczęściej jest to wózek straganiarski lub wzgórze, które posiadają drzwi do przepięknego, podziemnego królestwa Tuatha lub królestwa wróżek. J.R.R. Tolkien wykorzystał to pojęcie tworząc „Hobbita”.

 

Sluagh – Pan Bezlitosnej Śmierci. Budzi największą grozę pośród wszystkich wróżek z Highlandu

 

f7e7131a1dd4bcaed8c653fcde818f08-d4q0965

źródło: google images

 

Sprigganie - Legendy opisują je jako istoty brzydkie, groteskowe o małych rozmiarach, które potrafią nadąć się do gigantycznych rozmiarów. Sprigganie są osławioną bandą złoczyńców, wykwalifikowanych złodziei, którzy niszczą wszystko na swojej drodze i są niebezpieczni. Potrafią okraść mieszkania ludzi, porywać ich dzieci i podrzucać im odpychające młode Spriggany.

 

9ff57dda5cfb66f23fab59247b5a502a.jpg

źródło: google images

 

Tempesaries- Jak na wróżki mają gigantyczne rozmiary – wzrostem przypominają ludzi. Żyją w zamkach z chmur i znane są z żywienia się sufletami i vol-au-vent (przyp. francuskie danie, pasztecik z nadzieniem z mięsa kurczaka i z pieczarkami, podawany na gorąco).

 

Willies i Tancerze Mgły (the Dancers of the Mist) – Są wielkości kłębka mgły. Są to mgliste stworzenia, które żywią się mgłą. Mogą zmieniać kształty i przybrać postać łani lub łabędzia.

 

Fairy_passage.jpg

źródło: google images

 

Trolle - Trolle mają awersje do światła słonecznego. Często można je zaobserwować jak wykonują dziwny i koślawy taniec nazywany „Henking”.

 

John_Bauer_1915.jpg

źródło: google images

 

Trowy – Są podobne do Trolli i tak jak one mają awersje do światła słonecznego. Także wykonują taniec znany jako „Henking”. Trolle i Trowy są prawdopodobnie kuzynami. Trolle mają płaskie głowy a głowy Trowów są bardziej kanciaste.

 

trows.jpg

źródło: google images

 

Urisk – Jest to wróżka, która prowadzi samotniczy tryb życia i straszy na odludnych stawach. Często szukają towarzystwa człowieka jednak ich przerażający wygląd odstrasza ludzi, którzy mają kontakt z tym stworzeniem.

 

urisk.jpg

źródło: google images

 

Wodne Wróżki – Dostarczają jedzenia, nawożą uprawy i są wróżkami zabierającymi życie. Łączą one piękno ze zdradą i śmiertelnością. Mogą być przyjacielem lub wrogiem.

 

5982f627c6d6b3bc07a25d207d9b3eeb.jpg

źródło: google images

 

Wart Wogs – Elfy o groteskowym wyglądzie, które mają 4 stopy wysokości. Znane są z tego, że mają brodawki na całym ciele (wart –brodawka po ang.). Przez dotyk przekazują swojej ofierze brodawki.

 

Wietrzna Banshee – Piękna elfka o kobiecej postaci, która jest niewidoczna gołym okiem i przemieszcza się z wiatrem. Kiedy się zatrzyma i ujawni przed człowiekiem, przemawiając delikatnym głosem informuje go o zbliżającej się katastrofie lub tragedii, która niedługo pojawi się na jego drodze. Następnie zmienia się w wiatr i znika.

 

 

557520_f496.jpg

źródło: google images

 

Żółty Zamazywacz (Yellow Blurker) – Wypełniony negatywną energią, znany z tego że wkracza w ludzkie sny i koszmary.

 

tumblr_miniq4iNI01s6x8fzo1_500.jpg

źródło: google images

 

 

W niedługim czasie planuję pojechać do Islandii – na wyspę która wypełniona jest malutkimi ludźmi żyjącymi pod kamieniami. Na Islandii żyją elfy, gnomy, trolle, ukryci ludzi i świetlne wróżki. Islandczycy bardzo poważnie traktują małych ludzi i kiedy wydaje się im, że naruszyli ich przestrzeń, potrafią zmienić miejsce w którym ma stać centrum handlowe tylko po to, żeby zadowolić małych ludzi.

 

Jeśli kiedykolwiek będziesz ścigał małych ludzi, użyj proszę mojej listy do zidentyfikowania gatunku z którym masz do czynienia. Możesz wtedy mianować się Elfologiem lub Wróżkologiem, który posiada zdolność rozpoznawania i radzenia sobie z małymi ludźmi których napotkał. A więc owocnych łowów! Złapcie jednego dla mnie!

 

 

tekst źródłowy: http://www.trueghost.../elves-fairies/

 

Tłumaczenie w pełni moje, przypisy również.


Użytkownik Lilith1 edytował ten post 05.07.2016 - 18:05

 • 9

#2

Vvierno98
 • Postów: 13
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawy artykuł, bajkowy bym rzekł :D


 • 0

#3 Gość_critter☆

Gość_critter☆
 • Tematów: 0

Napisano

Bardzo dobry artykuł, obszerny i starannie przetłumaczony.


 • 0

#4

Lilith1
 • Postów: 10
 • Tematów: 2
 • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja też odniosłam wrażenie, że autora trochę poniosło jeśli chodzi o przesądy :) ale z drugiej strony z połową stworzeń nigdy i nigdzie się nie spotkałam. Kilka opisanych jest w Spiderwick Chronicles i tak się zastanawiam czyj to pomysł :) jeśli chodzi o mitologie (zarówno Irlandzka jak i skandynawską - bo mam wrażenie że autor na tym się opierał) to wiadomo, że jest to wiedza ludowa :) choć byłam zaskoczona, że tak mało mamy wspólnych "przyjaciół". Tylko kilka stworzeń można u Nas również znaleźć i tak myślę z czego to wynika... Czy Skandynawowie mają bujniejszą wyobraźnię? Czy u Nas zapomniano o nich?

P.S. Dziękuje za miłe słowa :) obiecuję, że następny artykuł będzie bardziej przyziemny ;) jeśli na tym forum można mówić o przyziemności ;)


Użytkownik Lilith1 edytował ten post 06.07.2016 - 13:35

 • 0

#5

Jackob
 • Postów: 46
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bardzo fajnie się ten materiał czytało :) Łapka w górę.


 • 0#6

Blueberry

  Leśna Baba

 • Postów: 54
 • Tematów: 0
 • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Temat bardzo ciekawy i rzetelnie opracowany (i obrazki też fajne :P), ale chciałabym zwrócić uwagę na aspekt techniczny: artykuł ma drobne niedociągnięcia translatorskie (np. novella zamiast po prostu nowela), jednak ogólnie czyta się go gładko i przyjemnie. Masz niewątpliwie talent do tłumaczenia. Rozwijaj się dalej w tym kierunku, masz szansę być naprawdę dobra :).

Jeśli to za duży off-top, to przepraszam, ale chciałam się podzielić moimi przemyśleniami z autorką.

Użytkownik Blueberry edytował ten post 09.07.2016 - 13:27

 • 0

#7

Lilith1
 • Postów: 10
 • Tematów: 2
 • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ja się nie zgodzę tutaj :) specjalnie zostawilam tutaj novelle bo to dwa różne gatunki - jest i nowela i novella (przynajmniej w języku angielskim tak jest ) Przyznaje nie sprawdzilam tutaj jak jest w tym przypadku ale nie jest to kalka językowa :) sprawdze to jutro i jak coś poprawię ;) dzięki za uwagi :)
 • 0

#8

Zaciekawiony
 • Postów: 7159
 • Tematów: 76
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Novella to to samo co polska nowela, a angielskie novel to powieść.


 • 0#9

Ireth
 • Postów: 120
 • Tematów: 7
 • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ciekawy artykuł, cieszy mnie że od czasu do czasu takie się tutaj pojawiają :) Miła odmiana tematyczna. Szkoda tylko, że opisy trochę krótkie, jeśliby poszukać na innych stronach (głównie angielskojęzycznych), to można natrafić na szersze opisy niektórych istot. Ale rozumiem, że autorka oparła się na tłumaczeniu wyłącznie jednego materiału źródłowego, który także w opisy bogaty nie jest :)

 

 

choć byłam zaskoczona, że tak mało mamy wspólnych "przyjaciół". Tylko kilka stworzeń można u Nas również znaleźć i tak myślę z czego to wynika... Czy Skandynawowie mają bujniejszą wyobraźnię? Czy u Nas zapomniano o nich?

 

 

Wynika to z różnic kulturowych, z jednej strony gdyby wszystko było do siebie podobne to byłoby trochę nudno, dlatego lubię i cenię  różnice w kulturach danych regionów świata, że choć czasem mozna napotkać na podobieństwa, to pojawia się wiele różnych motywów :)

 

Nieprawda, że inne kultury miały ciekawszą fantazję czy bogatszą. Słowianie, czy  ściślej rzecz ujmując - Polacy także mieli bardzo bogaty panteon dziwadeł ;) Wymienię tu tylko kilka (najważniejszych moim zdaniem) publikacji na temat bestiariusza słowiańskiego:

 

Bohdan Baranowski - " W kręgu wampirów i wilkołaków"

 

Barbara i Adam Podgórscy - "Wielka księga demonów  polskich"

 

Paweł Zych i Witold Vargas - " Bestiariusz słowiański, czyli rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach"

 

I ostatnia pozycja, którą czyta się świetnie, ale podejść należy do niej z przymrużeniem oka ze względu na wpółnaukowy charakter:

 

Czesław Białczyński - "Stworze i Zdusze - leksykon boginek i demonów słowiańskich"

 

Zaimteresowanym życzę miłej lektury ;)


 • 0

#10

Nattaniel
 • Postów: 4
 • Tematów: 0
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawy temat. Przypomina trochę ,,Fantastyczne zwierzęta i jak je znależć" od Rowling. Gdyby na temat każdej z tych istot rozpisać się trochę bardziej ,można by stworzyć mały podręcznik.


 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u