Skocz do zawartości
Zdjęcie

Ziemska warstwa ozonowa powoli się regeneruje

warstwa ozonowa HCFC

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Lili.
  • Postów: 89
  • Tematów: 14
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

W 1987 roku wprowadzono światowy zakaz stosowania chlorofluorowęglowodorów - związków, które uważano za przyczynę powstania i poszerzania się dziury ozonowej. Nowe badania pokazują, że za jego sprawą warstwa ozonowa rzeczywiście ma się dużo lepiej.

 

Wygląda na to, że po tych wszystkich latach dziura ozonowa rzeczywiście zaczyna zanikać. Naukowcy obserwują ziemską stratosferę, w której znajduje się warstwa ozonowa, od lat, a nowe badania opublikowane w periodyku Science sugerują, że wprowadzony w 1987 roku światowy zakaz stosowania chlorofluorowęglowodorów (HCFC) naprawdę przynosi rezultaty.

 

Choć wyniki wyglądają obiecująco, dziura ozonowa zostanie w pełni załatana najpewniej w połowie tego stulecia – tak twierdzą autorzy pracy, do których należała Susan Solomon – amerykańska meteorolog i chemik atmosfery.

 

„Pomyślcie o niej (dziurze ozonowej) jak o chorej pacjentce.” – Solomon powiedziała dla New York Times – „Najpierw jej stan się pogarszał, a następnie się ustabilizował, choć wciąż było z nią źle.”

 

Co ciekawe, w zeszłym roku, w sezonie, w którym ilość ozonu w warstwie ozonowej jest najniższa, przypadającym na koniec lata i początek jesieni, dziura ozonowa osiągnęła rekordowy rozmiar. Jednak, jak się później okazało, nie miało to związku z działalnością człowieka, a z serią erupcji wulkanu Calbuco. Na poniższym obrazie zwizualizowano jej ówczesny stan.

 

RTEmagicC_ozon1.jpg.jpg

fot/conowego.pl

 

 

Niemniej, podczas prowadzenia swoich analiz, Solomon wykazała, że od 2000 do 2015 roku dziura ozonowa zmniejszyła się o około 4,5 miliona kilometrów kwadratowych. Te dane również dotyczyły okresu krytycznego dla stratosfery, czyli września.

 

Wprowadzanie zakazu stosowania HCFC było zdecydowanie bardzo dobrą decyzją. Jeśli w to nie wierzycie, obejrzyjcie krótki film, który NASA stworzyła w 2009 roku. Zobaczycie na nim, jak w przyszłości wyglądałaby warstwa ozonowa, gdyby chlorofluorowęglowodory byłyby używane tak często jak dawniej. W takiej sytuacji, do 2050 roku zapewne nic by z niej nie pozostało.

 

 

 

źródło:http://www.conowego....generuje-18368/


Użytkownik Lili edytował ten post 01.07.2016 - 21:25

  • 6Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u