Skocz do zawartości


Zdjęcie

Chudnąc można powstrzymać nowotwór


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

Apophis_.
  • Postów: 637
  • Tematów: 36
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Spalanie tkanki tłuszczowej może hamować wzrost raka skóry - zaobserwowali naukowcy z USA.

Ich praca, zamieszczona na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences", pomoże w lepszym zrozumieniu związku pomiędzy dietą, otyłością a ryzykiem zachorowania na nowotwór złośliwy.

Z licznych dotychczasowych badań na zwierzętach i ludziach wynikało, że kaloryczna, tłusta dieta, jak również otyłość, mogą zwiększać predyspozycje do rozwoju raka różnych narządów. Jednak dokładny mechanizm odpowiedzialny za to nie został dobrze poznany. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Stanu New Jersey w Rutgers przybliżają nas do zrozumienia tej zależności. Wynika z nich bowiem, że komórki tkanki tłuszczowej produkują związki, które pomagają przeżyć komórkom nowotworu.

Doświadczenia prowadzono na myszach, które naświetlano promieniami UV B. Kontakt z tym promieniowaniem jest uważany za główną przyczynę różnych typów raka skóry (zarówno czerniaka, jak i innych).

W rezultacie, u gryzoni rosły guzy skóry inne niż czerniak, albo też w komórkach skóry pojawiały się uszkodzenia DNA, mogące doprowadzić do wzrostu tych nowotworów. Jak zaobserwowali badacze, gryzonie, które posiadały więcej tkanki tłuszczowej miały większą liczbę guzów.

Następnie, w klatkach niektórych myszy umieszczono kołowrotki, na których zwierzęta bardzo lubią biegać.

Po 2 tygodniach myszy, które miały dostęp do kołowrotków i korzystały z nich (biegając średnio 3,2 km do 4,8 km dziennie) spaliły sporo tkanki tłuszczowej.

Okazało się, że dzięki temu nasiliło się obumieranie komórek skóry z DNA uszkodzonym przez UVB. Komórki z uszkodzeniami w DNA giną w procesie samobójczej, programowanej śmierci - tzw. apoptozy.

U gryzoni, które miały już raka skóry wywołanego promieniami UVB, apoptoza komórek nowotworowych również zachodziła częściej.

Co ciekawe, gdy przed naświetlaniem UV myszom usunięto tkankę tłuszczową chirurgiczne, komórki z uszkodzonym DNA również częściej obumierały.

Zdaniem autorów najnowszej pracy, odkrycie to wskazuje, że komórki tkanki tłuszczowej mogą wydzielać jakieś substancje hamujące apoptozę komórek z uszkodzonym DNA, które grożą rozwojem nowotworu. Wynika z tego również, że otyłość i związany z nią nadmiar tkanki tłuszczowej mogą zwiększać predyspozycje do raka skóry.

W swoich wcześniejszych doświadczeniach naukowcy z Uniwersytetu Stanu New Jersey wykazali, że podawanie myszom kofeiny również hamuje wzrost raka skóry pod wpływem UVB. Jak wyjaśniają, kofeina nasilała aktywność ruchową gryzoni i na tej drodze mogła sprzyjać spalaniu tkanki tłuszczowej oraz hamować wzrost raka.

Źródło: www.onet.pl
  • 0

#2

Pylbas.
  • Postów: 281
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

ciekawe. Ciekawe co mogą powiedzieć ludzie szczupli jeśli nie mają z czego chudnąć...
  • 0

#3

zaks.
  • Postów: 137
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sesja w mc donald'zie ? :D
  • 0

#4

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No to fajnie, bo ja już z czego nie mam się odchudzać :P Na szczęście jestem zdrowy i nie mam zamiaru chorować ;)
  • 0



#5

Cote-d'Or.
  • Postów: 614
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A myślałem, że to właśnie nowotwór powoduje utratę wagi, ale najwyraźniej się myliłem
:argue:
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych