Skocz do zawartości


Zdjęcie

Widzenie tetrachromatyczne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
70 odpowiedzi w tym temacie

#31

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zmęczenie też dużo robi.

Piszesz o śniegu optycznym. Też to mam, ale z czasem przywykłam do tego :)

Najlepiej spróbować w południe , jak jeszcze nie trzeba właczać światła.

 

Ja mam śnieg optyczny od kiedy pamiętam. Towarzyszy mi zawsze. W każdych warunkach oświetleniowych. Z reguły jestem przyzwyczajona i nie zwracam na niego większej uwagi. Ale przy tego typu zadaniach i po nich - przeszkadza. Bo mechanizm ignorowania przestaje działać.

 

BTW. Właśnie zrobiłam teścik ponownie. 3 punkty. Błędy tylko w fiolecie. Pora dnia ma znaczenie.

 

@Farea

0 to wynik idealny. Im wyższa wartość tym gorzej.


  • 0



#32

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Zero za pierwszym razem, monitor kupiony jakieś 7 lat temu i raczej nie z wysokiej półki. Pierwsze dwa paski poszły mi dość łatwo, przy dwóch kolejnych musiałem się już nieco zastanawiać.

No to masz idealny wzrok :) Gratuluję :D

 

 

Jak wyjdzie zero, to jest dobrze?

Nic z tego nie rozumiem

Your score: 0
Gender: Female
Age range: 30-39
Best score for your gender and age range: 0
Highest score for your gender and age range: 1520

 score 0 to znaczy, że twoje postrzeganie kolorów is the best :D Gratulacje :D

 

 

Najtrudniejszy początek drugiego paska, najłatwiejszy oczywiście trzeci.

Mi najmniej roboty zajęły pierwszy i ostatni :D

 

 

 

Tu mamy czynnik czasu, więc jak ktoś w teście Shadow wypracowywał wynik ślęcząc godzinę, to tutaj raczej kariery nie zrobi. :D

Obecny rekord osobisty: 742 pkt (dużo niebieskich zestawów mi się trafiło, więc to też troszkę kwestia szczęścia. :3).

Sprawdzę :D


 

Ja mam śnieg optyczny od kiedy pamiętam. Towarzyszy mi zawsze. W każdych warunkach oświetleniowych. Z reguły jestem przyzwyczajona i nie zwracam na niego większej uwagi. Ale przy tego typu zadaniach i po nich - przeszkadza. Bo mechanizm ignorowania przestaje działać.

 

Ja to już nie pamiętam , jak wygląda normalny gładki obraz bez widocznych "piksli" :D


  • 1



#33

Self-Luminous Red.

    Kolor chimeryczny

  • Postów: 90
  • Tematów: 1
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ktoś potrafi wytypować na moim obrazku błąd w ustawieniu?

 

Drugi rząd, dwa ostatnie kwadraty, nic więcej nie widzę.


Użytkownik Edric edytował ten post 20.05.2016 - 17:35

  • 0



#34

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ten "score" to chyba poziom błędów. Dlatego zerowy jest najlepszy.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 20.05.2016 - 18:02

  • 0



#35

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Score 0 oznacza , że ułożyłeś tak dobrze , że nie ma ani jednego złego ułożenia.

Gdybyś miał score 3, to znaczy , że 3 kwadraciki nie są na tym miejscu co być  powinny :)


  • 1



#36

Self-Luminous Red.

    Kolor chimeryczny

  • Postów: 90
  • Tematów: 1
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Score 0 oznacza , że ułożyłeś tak dobrze , że nie ma ani jednego złego ułożenia.

Gdybyś miał score 3, to znaczy , że 3 kwadraciki nie są na tym miejscu co być  powinny :)

 

3 jest za dwa błędy (jednego błędu mieć nie można, więc po 0 jest to drugi najlepszy wynik), gdyby był jeden punkt za jeden niewłaściwie ustawiony kwadrat to maksimum byłoby 80 (4 rzędy po 20). Wynik Uzurpatora temu zaprzecza, a mi przed chwilą wywaliło 883 punkty za natychmiastowe wysłanie wyniku, bez przełożenia ani jednego kwadratu na właściwe miejsce (chociaż któryś losowo mógł tam wpaść na starcie, więc nie mówię, że 883 to najwyższy wynik).


  • 0



#37

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Score 0 oznacza , że ułożyłeś tak dobrze , że nie ma ani jednego złego ułożenia.

Gdybyś miał score 3, to znaczy , że 3 kwadraciki nie są na tym miejscu co być  powinny :)

 

3 jest za dwa błędy (jednego błędu mieć nie można, więc po 0 jest to drugi najlepszy wynik), gdyby był jeden punkt za jeden niewłaściwie ustawiony kwadrat to maksimum byłoby 80 (4 rzędy po 20). Wynik Uzurpatora temu zaprzecza, a mi przed chwilą wywaliło 883 punkty za natychmiastowe wysłanie wyniku, bez przełożenia ani jednego kwadratu na właściwe miejsce (chociaż któryś losowo mógł tam wpaść na starcie, więc nie mówię, że 883 to najwyższy wynik).

 

Mi losowo wywaliło 1055 :)

Sądzę , że niektóre mogą być ułożone , tak dla niepoznaki :D


  • 1



#38

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Bo punkty nalicza chyba nie tylko przy złym przestawieniu kwadratów ale i zależnie od tego jak daleko w złą stronę upuszczono kolor.


  • 0



#39

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Bo punkty nalicza chyba nie tylko przy złym przestawieniu kwadratów ale i zależnie od tego jak daleko w złą stronę upuszczono kolor.

Tak sądzisz? Wiesz, bo ja się zbytnio nad tym nie zastanawiałam :)


  • 1



#40

PurpleSilvan.
  • Postów: 13
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

http://naukawpolsce....odczerwien.html

 

U mężczyzn mutacja odpowiadająca za widzenie tetrachromatyczne nie ujawnia się i tego nie da się przeskoczyć, u kobiet natomiast ta mutacja odpowiada za widzenie dodatkowych odcieni brązu.

 

Człowiek natomiast może widzieć w zakresie podczerwieni, jak sugeruje podany artykuł w linku i odbiera podczerwień jako światło zielone.


  • 0

#41

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niezupełnie - w artykule przedstawiono szczególną sytuację gdy natężenie podczerwieni było tak duże, że zachodziła czasem absorpcja dwufotonowa - w jeden receptor wzrokowy uderzyły równocześnie dwa fotony podczerwieni. Jeden foton ma za małą energię aby pobudzić receptor. Dwa równocześnie miały tyle energii co foton światła zielonego.

 

Ale to nie oznacza że człowiek widzi podczerwień.


  • 0



#42

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

U mężczyzn mutacja odpowiadająca za widzenie tetrachromatyczne nie ujawnia się i tego nie da się przeskoczyć, u kobiet natomiast ta mutacja odpowiada za widzenie dodatkowych odcieni brązu.

Czyli jest sprężona z płcią i zachodzi w chromosomie X, tak? No ale nie zapominajcie panowie , że też macie w sobie X-a.

Zależy czy jest to allel genu recesywny czy dominujący, dla nas kobiet..

Dla was faceci to obojętnie czy jest dominującą cechą czy recesywną.

Nawet jak byłby recesywną, to jeśli go macie to i tak się u was ujawni., bo Y jest neutralny.= 0 i was przed nim nie ochroni.

 

U nas u kobiet jest nieco inaczej. Jeśli tetrachromatyzm jest cechą recesywną to mamy opcje:

XT i XT - bez tetrachromatyzmu ( homozygota z cechami dominującymi - czyli brak tetrachromatyzmu)

Xt i  Xt  - tetrachromatyzm ( homozygota z cechami recesywnymi - tetrachromatyzm)

XT i Xt  - tetrachromatyzm się nie ujawni , ale gen zawiera w sobie tę cechę. może wpłynąć na ujawnienie się jej u potomstwa :)

 

Co innego jak jest to cecha dominująca wtedy:

XT i XT warunkuje tetrachromatyzm

Xt i Xt - bez tetrachromatyzmu

XT i Xt - tetrachromatyzm

 

Sądzę, że wy faceci jesteście nawet bardziej narażeni  na tetrachromatyzm niż wam się to wydaje :D


  • 1



#43

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli cecha na chromosomie X jest allelem recesywnym, to ujawni się u mężczyzny wtedy gdy będzie miał odpowiedni gen na chromosomie Y. Który jest mniejszy i zbyt wiele genów się na nim nie mieści, więc to mało prawdopodobne. Większe szanse miałby mężczyzna z dwoma chromosomami X, czyli albo zespol Klinfeltera albo przypadek gdy na jednym chromosomie X pojawi się gen SRY (wtedy rodzi się fenotypowy mężczyzna z chromosomami XX).


  • 0



#44

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

eśli cecha na chromosomie X jest allelem recesywnym, to ujawni się u mężczyzny wtedy gdy będzie miał odpowiedni gen na chromosomie Y. Który jest mniejszy i zbyt wiele genów się na nim nie mieści, więc to mało prawdopodobne. Większe szanse miałby mężczyzna z dwoma chromosomami X, czyli albo zespol Klinfeltera albo przypadek gdy na jednym chromosomie X pojawi się gen SRY (wtedy rodzi się fenotypowy mężczyzna z chromosomami XX).

To działało by podobnie jak dziedziczność hemofilii . Kobiety na to mniej chorują bo mają jeszcze jeden X a mężczyźni mają zerowy Y . Dlatego jeśli hemofilia jest na X-ie to nie ma co tej cechy zniwelować. I dlatego faceci częściej chorują na hemofilię. Analogicznie do tego może wyglądać ujawnienie się tetrachromatyzmu :)


  • 1



#45

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zrobiłam sobie taki mały eksperyment  Usiadłam sobie na tarasie  I patrzyłam w  słońce.

Oczy miałam zamknięte rzecz jasna, bo inaczej bym oślepła :D No i patrzyłam około 10-15 sekund.

Robiliście kiedyś coś takiego?

Jeśli tak to jakie kolory widzieliście?

Ja się sie zdziwiłam , bo nigdy nie przykładałam do tego  wagi.

Uważałam , że żółty to żółty, ale wpatrują się bardziej zauważyła, 

że widzę nie tylko żółty ale od brązowo-żółtego przez żółto-zielony  , taki jasno seledynowy a kończąc na białym :)

Gdzie niegdzie pojawiał się czerwony i fioletowy , ale bardzo rzadko.


Użytkownik Shadow Of Angel edytował ten post 23.05.2016 - 16:07

  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych