Skocz do zawartości
Zdjęcie

Syberyjski jednorożec


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

kpiarz.
  • Postów: 1986
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Archeolodzy znaleźli w kazachskiej części Syberii, czaszkę tzw. „syberyjskiego jednorożca” czyli prehistorycznego nosorożca – Elasmoterium sprzed 29 tys. lat. Do tej pory uważano, że ten gatunek wymarł wcześniej 350 tys. lat temu, więc odkrycie jest sporą sensacją. Niektórzy badacze sugerują, że popularna legenda o mitycznym „jednorożcu” mogła być związana z tym zwierzęciem.

 

ofupj.jpg

fot. domena publiczna

 

Do odkrycia doszło we wsi Komżażar w obwodzie pawłodarskim w Kazachstanie. Czaszka należy do wymarłego prehistorycznego nosorożca – Elasmoterium (Elasmotherium sibiricum), który żył we wczesnym plejstocenie na terenach obecnej południowej Rosji, Ukrainy i Mołdawii. W Azji Centralnej stwierdzono jego obecność już w późnym plejstocenie.

 

vo5pib.jpg

Znaleziona czaszka Elasmotherium sibiricum w obwodzie pawłodarskim, fot Andriej Szpanski/American Journal of Applied Sciences

 

Istniało wiele różnych gatunków tego zwierzęcia, które znikały w różnych latach plejstocenu. Do tej pory uważano, że zwierzę wymarło około 350 tys. lat temu. Jednak datowanie radiowęglowe znalezionej czaszki wykazało, że pochodzi sprzed 29 tys. lat czyli Elasmoterium żyło w czasach, gdy żyli już ludzie. Wcześniej już znajdywano czaszki tego zwierzęcia, ale ta jest najmłodsza. Badacze zastanawiają  się, co spowodowało, ze ten gatunek tak długo przetrwał. Rosyjski paleontolog dr Andriej Szpanski z uniwersytetu w Tomsku wysnuł hipotezę, że obszar Syberii uległ ochłodzeniu, brakowało pożywienia. To spowodowało migracje tych zwierząt na południowe krańce, gdzie warunki były dużo korzystniejsze.

 

.1zml3sg.jpg

Zrekonstruowana czaszka Elasmotherium sibiricum, znajduję się w londyńskim Natural History Museum, fot. wikimedia commons

 

Niektórzy badaczy sugerują, że w wyniku kontaktu człowieka z nosorożcem powstał legenda o fantastycznym stworzeniu – jednorożcu, występującym w mitach i legendach, posiadające jeden róg pośrodku czoła.

 

2qtka2t.jpg

Wyobrażenie arytstyczne jednorożca, autor: Buddy Mays/Corbis

 

Najczęściej w legendach o jednorożcu wyłania się obraz białego konia z rogiem na czole  mające odwagę atakować słonia, posiadające tak ostre kopyta, że jedno ich uderzenie rozcina słoniowi brzuch. Wierzono również, że róg tego stworzenia jak również i jego łzy mają magiczną moc oczyszczania wszystkiego, czego dotkną, i są panaceum na wszelkie trucizny i choroby.

 

Jeśli przyjąć, że prehistoryczny nosorożec – Elasmotherium sibiricum był „prawdziwym jednorożcem” to wyglądał zdecydowanie inaczej niż w legendach i mitach.

 

2v0bzgn.jpg

Dwa czarne nosorożce Elasmotherium sibiricum, obraz autorstwa Stantnoa F. Finka, źródło: wikimedia commons

 

Elasmotherium sibiricum był olbrzymim nosorożcem wysokim na około 2,5 metra i długim na 6 metrów. Jego masa dochodziła nawet do 5 ton. Posiadał pojedynczy, dwumetrowy róg na przodzie czaszki. Jego nogi były o wiele dłuższe niż u innych gatunków nosorożców, i pomimo jego masy pozwalały mu galopować z dość dużą prędkością. Zęby były zbliżone budową do końskich, przystosowane do spożywania nisko rosnącej roślinności. Nie miał siekaczy. Był też owłosiony. Dobrze znosił chłody.

 

Na podstawie Daily Mail, Science Alert,American Journal of Applied Sciences, pavon.kz

 

https://historiamnie...zed-29-tys-lat/


  • 4

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u