Skocz do zawartości
Zdjęcie

Jaskinia Bestii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

W egipskiej części Pustyni Libijskiej znajduje się grota zwana Jaskinią Bestii, znana również jako Wadi Sura II, którą odkryto dopiero w 2002 roku. W środku znajduje się ponad 5000 malowideł, przedstawiających zwierzęta i tańczących ludzi. Największe zainteresowanie budzi jednak część ściany, na której odbito setki odcisków, jak się do tej pory wydawało, ludzkich dłoni.

 

28cd5d2.jpg

fot. domena publiczna

 

Naukowcy, którzy zbadali znajdującą się na płaskowyżu Dżilf al-Kabir jaskinię, datują wszystkie malunki na mniej więcej V tysiąclecie p.n.e. To, co zwróciło ich największą uwagę, było to, że pośród dużych odcisków znajduje się zaledwie kilka mniejszych, zwykle w nie wpisanych. Do tej pory zakładano, że pozostawiły je dzieci, jednak w świetle obecnych badań nie jest to takie oczywiste.

 

20a3onc.jpg

Malowidła w Jaskinii Bestii Malowidła w Jaskinii Bestii Foto: www.youtube.com

 

Archeolodzy z Uniwersytetu Cambridge uważają, ze prawdopodobnie należą do gadów. Podczas badań przeprowadzano liczne eksperymenty, m.in. zmierzono dłonie aż 36 noworodków, 25 wcześniaków oraz 30 dorosłych. Kiedy porównano je ze znajdującymi się w jaskini odciskami, stwierdzono, że istnieje bardzo niskie prawdopodobieństwo tego, że te zostały stworzone przez człowieka. Proporcje ludzkiej dłoni oraz jej budowa całkowicie nie odpowiadają odciskom z Jaskini Bestii.

 

2hn2i4y.jpg

fot. domena publiczna

 

W gadzich łapach proporcje oraz odległość między palcami są stałe. Zgodnie ze współczesnym stanem wiedzy na temat tego, jakie zwierzęta 7000 lat temu żyły na terenie dzisiejszego Egiptu, archeolodzy uznali, że ślady na ścianie mógł najprawdopodobniej zostawić waran szary, zwany również pustynnym.

 

5pogf4.jpg

Waran szary Waran szary Foto: Shutterstock

 

Pod uwagę brany jest również krokodyl nilowy - obecnie naukowcy analizują budowę jego przednich łap, by potwierdzić lub wykluczyć tę ewentualność. W razie jej potwierdzenia pojawią się jednak kolejne pytania, np. w jaki sposób krokodyl zdołał przebyć całą pustynię i dostać się do Wadi Sura II?

 

Krokodyl nilowy Krokodyl nilowy Foto: Shutterstock

2r6o20y.jpg

 

Archeolodzy biorą pod uwagę także hipotezę zakładającą, że starożytni mieszkańcy Egiptu używali gadzich nóg jako szablonów. Wiadomo, że w ten sposób powstały malunki w jaskiniach na terenie Ameryki Południowej i Australii, gdzie żyjące tam ludy jako wzornik wykorzystywali chociażby nogi emu, nie mniej jednak naukowcy nie są zbyt pochopni w wyciąganiu wniosków.

 

http://podroze.onet....zlowieka/tf88wy


Użytkownik kpiarz edytował ten post 03.03.2016 - 12:17

  • 5

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u