Skocz do zawartości


Zdjęcie

Świadomy sen w starym znaczeniu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1

Cappi.
  • Postów: 5
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam.

 

Mam pewne pytanko. Nie za bardzo, wiem gdzie wstawić ten post, więc z góry przepraszam jeśli piszę w złym dziale.

 

Pytanie dotyczy snu. Snu świadomego, ale nie tak jak wszystkim się teraz kojarzy. Nie chodzi mi o LD, bo to umiem, lecz o to, jak zachować świadomość otoczenia w trakcie snu. Wiem, że jest to możliwe, lecz w internecie nic nie ma.

 

Obecnie to co jest czymś, rzadkim, wyjątkowym, jest w skrócie nazywane paranormalne, dlatego piszę tutaj.

 

W jaki sposób mogę tak jak nasi prehistoryczni przodkowie i obecnie zwierzęta, czuwać w trakcie snu. Miałem obecnie kilka teorii i kolejną teraz (od dzisiaj) sprawdzam. Czy wy macie jakieś inne pomysły lub sprawdzone sposoby?

 

A i nie chodzi mi o lekki sen, lecz o to bym po mimo snu, choć mgliście wiedział co dzieje się w okół i to zapamiętywał. W ostateczności zaakceptuję to, by moja świadomość rejestrowała otoczenie, gdy coś się w nim zmieni.

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 

Cappi


  • 1

#2

Kabezecik.

    Magia i Miecz

  • Postów: 480
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zaciekawiłeś Mnie tym postem. Możesz mi trochę przybliżyć ten temat, jakieś źródła - cokolwiek ?

 

Nasuwa Mi się od razu pewne pytanie, mianowicie czy takie czuwanie podczas snu nie wpływa negatywnie na skutki snu ? Tj. czy przypadkiem nie zaburzy to zwyczajnie Naszego snu, przez co organizm nie wypocznie tak jak powinien ?


  • 0

#3

Cappi.
  • Postów: 5
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Więc tak.

 

@Kabezecik Nie rozumiem, o co ci chodzi z źródłami. Jak mogłeś wyczytać to było pytanie, a nie post, który ma wskazać jak to zrobić.

 

(Na potrzeby tego tematu, by było mi szybciej pisać, będę używał skrótu OLD - Old Lucid Dream)

 

Co do ogólnego śnienia z zachowaniem świadomości otoczenia (OLD) udało mi się to zrobić. Oto moje obserwacje:

 

1) Najprostszym sposobem jest wykonanie techniki LD z zachowywaniem świadomości w trakcie snu. Zasypiałem utrzymując świadomość i "narażając się" na Hipnagogi senne. Nie wiem czy to nie działa tylko u mnie!

 

2) Po osiągnięciu świadomości w śnie, nadal zachowałem świadomość otoczenia. Oto co zapamiętałem, po mimo tego, że spałem:

 

("Badania" prowadziłem w bursie)

 

  - Muzyka grająca w sąsiednim pokoju z rana

  - Chrapanie innych osób śpiących w moim pokoju

  - Ciężar mojego ciała na łóżku

  - tykanie zegara

  - dziwny zapach w pokoju

  - I oczywiście sen ;)

 

3) Łatwo było mnie wybudzić, co, ze względu, że dawno nie miałem tak dobrego LD, było wkurzające.

 

Samo to, że:

 

  - ktoś obrócił się na drugi bok

  - Muzyka stała się głośniejsza, lub przestała grać

  - <Jeszcze jeden przypadek, który rozwinę w pkt 4>

 

...sprawiało, że LD znikało i się budziłem.

 

4) Paraliż senny jest bardzo słaby.

 

W moim śnie, w którymś momencie wpadłem w jakieś krzaki, z kolcami-haczykami. Przyczepiły się do mojego lewego policzka, lewej dłoni i kostki. Próbując mocno w śnie oderwać się od tego, w rzeczywistości poruszyłem się tak samo jak w śnie.

 

Albo, gdy coś mnie zaczynało swędzieć samo z siebie. Gdy było już nie do zniesienia, samemu dość łatwo mogłem przełamać paraliż i podrapać swędzące miejsce.

 

W skrócie, łatwo przełamać paraliż senny.

 

-------------------------------------------------------------

 

Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć inny sposób.

 

Mój pomysł: ustawiać budzik na losowe godziny codziennie, aby organizm był zawsze przygotowany na to, że zadzwoni. (pomysł z dzieciństwa).

Jeżeli ktoś się skusi by sprawdzić tą metodą, lub inną, to badanie będzie bardziej wiarygodne.

 

Pozdrawiam, Cappi

 

PS: @Kabezecik Wypocząłem prawidłowo. Choć robiłem to jako krótki, trzygodzinny sen, bo przy pełnym nigdy nie umiem wykorzystać tej techniki.


Użytkownik Cappi edytował ten post 29.03.2016 - 11:00

  • 0

#4

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To o czym piszesz to niestety lekki sen.

Albo wchodzisz w sen głęboki i tracisz totalnie kontakt z rzeczywistością albo nigdy nie osiągasz zbyt głębokiego snu i zawsze jesteś gotów do szybkiego wybudzenia się.

 

By to osiągnąć wystarczy pewien dyskomfort.

Nasi przodkowie spali w taki sposób ponieważ nie mieli ciepłych, wygodnych łóżek i szczelnych domów gdzie nie dociera nawet wiatr. Spali w szałasach/jaskiniach. Często zziębnięci i głodni. Otoczeni dźwiękami przyrody. I potencjalnym niebezpieczeństwem czyhającym z każdej strony.

 

Pamiętam, że kiedyś osiągnęłam taki czujny sen śpiąc z zawierającą monetę dłonią na krawędzi łóżka, nad miską (taki eksperyment). Mimo snu cały czas wiedziałam, ze moja ręka tam jest i że nie mogę upuścić monety bo wówczas nastąpiłby głośny dźwięk którego słyszeć nie chciałam.

 

Spróbuj spać pod gołym niebem a zobaczysz jak czujny będzie twój sen. Każdy szelest będzie w stanie cię wybudzić. Podobny efekt przynosi otwarte okno lub włączone radio.

 

Łatwo też taki stan osiągnąć gdy już się człowiek wyśpi. Wystarczy obudzić się po kilku godzinach snu i drzemać.

 

Dość często dosypiam w ten sposób gdy rano obudzi mnie dźwięk krzątających się po domu rodziców a ja jeszcze mogę pospać. Przez następne kilka godzin śpię ale docierają do mnie niektóre dźwięki z otoczenia i zdaję sobie sprawę co mniej więcej robią rodzice. Ale wystarczy, że przez jakieś 20 minut panuje cisza a ja na nowo tracę kontakt z rzeczywistością.

 

 

Aczkolwiek... zdarzyło mi się doświadczyć sytuacji która pasuje do tematu a której lekki sen nie opisuje w pełni.

 

Osobiście - wbrew intuicji - pamiętam jak wygląda czas między snami. Nazywam to szarością międzysnową. Nawet gdy jakiejś nocy nie pamiętam snu zawsze mam w umyśle mgliste wspomnienie, że znajdowałam się w szarym, pustym obszarze. Po prostu szare tło gdzieś pomiędzy zaśnięciem a obudzeniem. Zawieszenie w pustce, poza czasem i umysłem. Nie ma tam żadnych myśli i nigdy nie wiem ile tam byłam. Ale zawsze pamiętam że towarzyszyła mi szarość.

 

Raz jednak zdarzyło mi się utknąć w tym stanie z umysłem absolutnie czystym i z zachowaniem poczucia czasu(jestem w stanie stwierdzić, że stan trwał około 20 minut). Coś mi się wcześniej śniło. Sen się zakończył a ja zamiast stracić świadomość zachowałam ją. Widziałam moją pustkę międzysnową i czułam oderwanie od rzeczywistości, moje ciało nie było moim ciałem. Gdzieś w oddali czułam łóżko przylegające do moich pleców i słyszałam dźwięki z rzeczywistości. Wiedziałam, że istnieją i są realne ale nie odczuwałam ich jako moje odczucia. To było bardziej jak podsłuchiwanie przez głośnik.

 

A mój umysł pracował. Mogłam analizować wszystko co słyszę i czuję, mogłam rozmyślać o poprzednim śnie a nawet rozwiązywać w myślach zadania matematyczne. Tkwiłam w limbo. Musiał to być rodzaj paraliżu przysennego - ale nie czułam paraliżu ani jakiegokolwiek dyskomfortu. Moje ciało spało snem głębokim, gdzieś w oddali a ja byłam tylko umysłem zawieszonym w próżni. Umysłem który miał dostęp do odczuć ciała nie będąc jednością z ciałem.


  • 0



#5

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pewnie masz na myśli czujny sen.
Trochę dziwi mnie odwoływanie się do doświadczeń innych a tym bardziej przodków żyjących przed wiekami. Nie znam zwyczajów tamtych ludzi więc możemy sobie tylko pogdybać, a to że wystawiali straże a reszta spała snem kamiennym a to i tamto. 

 

Ćwiczyłeś ld poćwicz czujny sen. 
 


  • 0



#6

Topielica.
  • Postów: 176
  • Tematów: 13
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

hmmm... zastanawiam się nad mówieniem a w zasadzie odpowiadaniem komuś podczas snu- to jest jakiś rodzaj zachowania czujności, i reakcja na rzeczywistość?


  • 0

#7

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

hmmm... zastanawiam się nad mówieniem a w zasadzie odpowiadaniem komuś podczas snu- to jest jakiś rodzaj zachowania czujności, i reakcja na rzeczywistość?

 

Dobrze jak sprecyzujesz czy:
- podjęcie próby odbywa się to w śnie? czy ktoś śpi a Ty nie.
- czy chodzi Ci o realność czy rzeczywistość.
 


  • 0



#8

Topielica.
  • Postów: 176
  • Tematów: 13
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Taka sytuacja:

jedna osoba śpi- druga zadaje jej jakieś pytanie i ta śpiąca odpowiada z sensem ale się nie wybudza.


  • 0

#9

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Taka sytuacja:

jedna osoba śpi- druga zadaje jej jakieś pytanie i ta śpiąca odpowiada z sensem ale się nie wybudza.

 

 

Dla mnie stwierdzenie że śpi to stanowczo za mało, w której jest fazie snu ta osoba? W zależności od fazy mogą pojawić się określone reakcje.


  • 0



#10

Topielica.
  • Postów: 176
  • Tematów: 13
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie odpowiem Ci bo nie wiem;)

Czy w którejś fazie snu odpowiadanie jest powszechne ?

Myślałam ,że dość częste jest po prostu mówienie przez sen(ale są to losowe rzeczy) Natomiast chyba zdarza się rzadko odpowiadanie na konkretne pytania? I osoba odpowiadająca nie pamięta tego rano?


  • 0

#11

Aidil.

    Są ci co wstają z łózka, i ci co ewentualnie wstają z kolan.

  • Postów: 4469
  • Tematów: 89
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Od tego w jakiej fazie snu znajduje się śpiący zależny jakie można przeprowadzić z nim doświadczenia, z oprzyrządowaniem lub bez. 

 


  • 0



#12

Topielica.
  • Postów: 176
  • Tematów: 13
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

yhym...muszę poczytać na ten temat- zaciekawiłaś mnie;)

Możesz odpowiedzieć na moje wcześniejsze pytanie?;D Jeśli oczywiście znasz odpowiedz.'Czy w którejś fazie snu odpowiadanie jest powszechne ?'


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych