Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Kto by przeżył?"


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
14 odpowiedzi w tym temacie

#1

Wolfenstein211.
  • Postów: 65
  • Tematów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kto by to przeżył?

Dyrektor FSO na Żeraniu, asystentka Romana Giertycha, szef Polskiego Koncernu Mięsnego. Tylko ludzie uwzględnieni na specjalnej liście przeżyliby atak nuklearny na Warszawę, ty nie!

Jak przyznaje Amerykańska Agencja Atomowa, ryzyko wybuchu konfliktu jądrowego jest dziś o około jedną piątą wyższe niż podczas „zimnej wojny”! Potwierdzają to ostatnie próby przeprowadzenia wybuchu jądrowego przez Koreę Północną i prace wielu innych krajów nad atomową śmiercią. Gdyby ładunek spadł na Warszawę, przeżyłoby zaledwie 36 tys. osób figurujących na liście ewakuacyjnej. Tylko te osoby zostałyby przetransportowane do nielicznych schronów przeciwatomowych. Schronów jest za mało, bo tak zdecydowali urzędnicy.

Oni tak, ty nie

– Nikt nas nigdy o niczym takim nie informował – mówi zaskoczona Katarzyna Dorosz, asystentka Romana Giertycha, kiedy dowiedziała się od „Echa Miasta”, że jest na liście ewakuacyjnej. Ocaleje ponieważ pracuje w stolicy, w Ministerstwie Edukacji i dlatego, że ma bliski kontakt z samym ministrem.
– Organy państwowe, podczas wojny wprowadzają odpowiednie listy ewakuacyjne – mówi Paulina Bolibrzuch, rzecznik prasowy Biura Bezpieczeństwa Narodowego, potwierdzając istnienie list „wybrańców”. – Odbywają się cykliczne ćwiczenia, które przygotowują nas do ewakuacji do wyznaczonego w stolicy schronu. Nie traktuję tego jednak jako szczególny przywilej – dodaje skromnie pani Paulina.
Na liście znaleźli się ludzie, których wiedza może pomóc przy odbudowie kraju. Są to przede wszystkim dyrektorzy firm o znaczeniu strategicznym, rektorzy wyższych uczelni, ale także ich asystenci oraz urzędnicy. Lista zawiera zestaw kilkudziesięciu stanowisk, które podlegają ewakuacji w tzw. pierwszym rzucie. Wszyscy uratowaliby się wraz ze swoimi rodzinami. Ratunku nie zapewni nawet znane nazwisko czy osiągnięcia naukowe lub artystyczne.
– Zdziwiłbym się, gdybym zobaczył na takiej liście np. noblistkę taką jak pani Wisława Szymborska. Decydują kryteria urzędowe – komentuje dr Antoni Dudek z IPN.

A co z innymi?

– W pierwszej kolejności ewakuowany jest rząd, prezydent i najważniejsze osoby w państwie – komentuje Dariusz Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Biura Ochrony Rządu.
Schrony dla VIP-ów zapewnią ewakuowanym przetrwanie. Są ukryte głęboko pod ziemią i obudowane grubą żelbetonową ścianą wyłożoną 15-centymetrową warstwą ołowiu. Wewnątrz znajdują się generatory prądu, filtry powietrza, zapasy wody i żywności. A co ze zwykłymi obywatelami? Były prezydent stolicy, Mirosław Kochalski w lipcu tego roku „wspaniałomyślnie” zrzekł się bunkrów na rzecz samorządów. Część z nich jest właśnie adaptowana na... świetlice i kluby osiedlowe. Z kolei nowo budowane budynki mieszkalne nie są wyposażane w osiedlowe schrony, tak jak miało to choćby miejsce w latach 70. Jedynym miejscem, gdzie zwykły mieszkaniec Warszawy mógłby się schować jest warszawskie metro. Ale i to miejsce nie gwarantuje przetrwania. – Metro jest największym miejscem, do którego mogą być ewakuowani warszawiacy. Nie zapewni to jednak, że przeżyją eksplozję, bo jest zbyt płytko pod ziemią. Poza tym ludzie chcąc uniknąć pierwszej fali promieniowania, nie przeżyliby tak długo w tunelach bez zapasów. – To wielka nieodpowiedzialność, że władze pozbyły się schronów przeciwatomowych dla zwykłej ludności – kwituje poseł Marek Biernacki z PO.

Źródło : Echo miasta.

Proszę o komentarze...

#2

Cierń.
  • Postów: 161
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dobrze wiedzieć że w dobie wojny atomowej byłbym skazany na śmierć tylko dlatego że urzędnicy tak zadecydowali. Zgodziłbym się jeszcze jakoś gdyby zdecydowało o tym jakieś losowanie, ale takie załatwianie sobie azylu przez kogoś jest żenujące :-/

#3

swistak22.
  • Postów: 35
  • Tematów: 4
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

hmm ;) całkiem ciekawe... tylko skreślmy Giertycha z tej listy ;p

Dołączona grafika
a tak już na serio... w polsce raczej nie było takiego szału budowania schronów przeciwatomowych jak w usa w czasie zimnej wojny kiedy były one budowane praktycznie na każdym rogu ulicy ;p jeśli chodzi o listę osób to faktycznie najważniejsza byłaby odbudowa kraju, ale poza tymi wszystkimi intelektualistami należałoby jednak uwzględnić jakieś kilkaset cywilnych osób, kobiet i mężczyzn w wieku reprodukcyjnym żeby można było znów zaludnić nasz piękny kraj (pomijając te kratery po wybuchach atomowych ;p ) bo co by było kiedy ludzkość z DNA zniszczonym promieniowaniem starała się na nowo zaludnić polskę <patrz: czarnobyl i skutki promieniowania>


no dobra... idę do banku, myślicie że dadzą mi kredyt 'na budowę schronu przeciwatomowego w ogródku'? :P <link>

a to tak z humorem

#4

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No to genialnie. Wyobraźcie sobie co by się stało gdyby wszyscy pozostali ludzie zginęli i ci z tej listy musieliby na nowo zasiedlić Ziemię, chyba głupszej rasy niż potomkowie naszych polityków by wówczas w całym wszechświecie nie znaleziono :lol : .
A tak ogólnie rzecz biorąc to mnie to niewiele obchodzi kto wyląduje w schronie a kto nie, mieszkam na takiej wsi ,że nikt by nie pomyślał zeby zrzucać na nią atomówkę (chyba ,ze by się komuś współrzędne pomyliły) jedyne co by mi mogło zagrażać to promieniowanie jakby coś takiego uderzyło w Kraków (bądź Katowice) , ale 50 km chyba zapewnia jako takie bezpieczeństwo? Nawet jak nie to nie będę się musiała już tym przejmować - jak mam zginąć to i tak zginę prędzej czy później :]



#5

Ejael.
  • Postów: 1261
  • Tematów: 56
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Przecież to normalne że tak się robni - szczególnie w tych krajach gdzie nie ma za dużo schronów. Myślicie że 300 milionów Amerykanów ma miejsce w schronach? Jedynym krajem na świecie gdzie każdy obywatel ma miejsce w schronie jest... Albania :D
Albańskie schrony zbudował komunistyczny dyktator Enver Hodża. W latach jego rządów 1944 – 1985 powstało ich około 80 tysięcy, ale w zamian nie powstawały ani szkoły, ani szpitale itd.

#6

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Super... bo do schronu przeciwatomowego trafią ludzie, którzy mogą później odbudować państwo... (czyt. nasz kochany rząd z prezydentem na czele :rotfl: )



#7

Cote-d'Or.
  • Postów: 614
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To trochę dziwne, bo większość tzw "wysokich stanowisk" zajmują jednak mężczyźni więc nie ma mowy o jakiejkolwiek odbudowie państwa. Ja tam się jednak nie martwie, podobnie jak Ana Mert, mieszkam na wsi z dala od wielkich miast i punktów strategicznych.

#8

astezelex.
  • Postów: 56
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja mieszkam w Gorzowie Wlkp.
a to baaardzo daleko od Warszawy, Krakowa i .... (chyba) Katowic bo ja sie nie znam na mapach.

#9

Cote-d'Or.
  • Postów: 614
  • Tematów: 16
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

(chyba) Katowic


napewno daleko od Katowic, ale czy bezpieczny, coś mi się zdaje, że na Ziemi Lubuskiej są jakieś bazy wojskowe, na które bomba może być zrzucona, ale nie jestem pewien

#10

skitty0.
  • Postów: 121
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No to super, bo ja mieszkam w... Warszawie :cry: .
Chyba będę musiała polecieć do Albanii :-D -a jezeli nasz ukochany rząd ma odbudować to miasto, to chyba nie będę musiała tam wracać... :rotfl:

#11

Meledictum.
  • Postów: 222
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Rozumiem, ratować rektorów uczelni, ale polityków i urzędników? To tak jakby próbować uratować zgniłe zęby. :P No nic, zawsze można próbować ukryć się w piwnicy pod blokiem albo w szopie na podwórzu zrobionej z cegieł (jakis metr pod ziemię sięga! ;) ). Chociaż nie wiem, czy to dużo pomoże, jeżeli prosto na mój dom walnie atomówka (mieszkam w Poznaniu).

#12

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

NIby można się ukryć w warszawskim metrze, choć szczerze wątpie żeby sufit i ściany przetrwały wybuch, co już mówić o radioaktywności...



#13

Witchfinder General.
  • Postów: 425
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Bardzo to pesymistyczna wizja, na szczęście osiedle na którym mieszkam było budowanie w czasie Zimnej Wojny i pod osiedlem znajduje sie dwupoziomowy kompleks schronów, które są jak najbardziej zdatne do użytku więc jakbyco to tylko przebiegne sie kilkanaście metrów i już jestemw schronie :mrgreen: A tak przy okazji to słyszałem jeszcze, że w Szwajcarii każdy obywatel ma przygotowane miejsce w schronie...



#14

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

zawsze można próbować ukryć się w piwnicy pod blokiem

Zły pomysł, jak blok się zawali to już nie wyjdziesz i udusisz się kurzem

#15

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

w Szwajcarii każdy obywatel ma przygotowane miejsce w schronie...


No to dobrze słyszałeś... to jedyne takie państwo, chyba mają nawet troche miejsc zapasowych.

Po pierwsze zastanówmy się, czy zostaniemy zaatakowani bombami atomowymi, bo jak narazie nie wydaje mi się.

A po drugie, to mój tata pracuje w straży granicznej, w ministerstwie więc może ja przeżyje :P





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych