Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kompleks.. Polaka ?!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1

aśka.
  • Postów: 97
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dawno, dawno temu w katowickiej gazecie Metro ukazała się lita kompleksów, które mamy my- Polacy. Przy okazji wczorajszych porządków odkopałam ją i.. no właśnie. Przeczytałam jeszcze raz i doszłam do wniosku, że autor artykłu trafił w sedno. Nie przyznam się, który z wmienionych kompleksów dot. mnie. Ale jest ich więcej niż jeden..
Najczęściej spotykam się z punktem 6. Wszędzie natykam się na 'wszystkowiedzących' ludzi. Choćby u siebie w domu.


'1. Autokompleks...czyli dlaczego Polak, który nie ma co włożyć do garnka, musi mieć samochód lepszy od tego, jaki ma sąsiad?
Prof. Krzysztof Łęcki, socjolog: - Nie ma racjonalnego wytłumaczenia, dlaczego w nie najbogatszej Polsce po ulicach jeżdżą lepsze auta niż w bogatej Danii. W Finlandii pod siedzibą znanej firmy parking codziennie zapełnia się rowerami. My tak nie potrafimy. To co, że na kredyt, że lodówka pusta, samochód muszę mieć lepszy niż sąsiad. Psychoanalitycy mówią, że auto to symbol fallusa, ale czy naszych rodaków natura tak skąpo obdarzyła, by musieli to sobie rekompensować wielkością aut?

2. Kompleks pochodzenia...czyli dlaczego Polak, który sam jest nikim, mówi, że jest kimś, "bo jego dziadek był kimś"?
Prof. Krzysztof Łęcki: - Uwielbiamy chwalić się naszymi przodkami. Znałem człowieka, który swoje rozbudowane drzewo genealogiczne pokazywał na wszelkich imprezach i nudził, że pradziadek był kasztelanem liwskim. Nie szkodzi, że ojciec był zwykłym tokarzem, a on też nie jest nikim szczególnym.

3. Kompleks rolnika...czyli dlaczego się denerwujemy, gdy w którejś z zagranicznych encyklopedii Polska zostaje zilustrowana zdjęciem wsi?
Dr Marek Szopski, socjolog: - Bo nasze zasługi i rola w świecie były większe kiedyś niż dziś. Wyznacznikiem postępu nie jest rozwój rolnictwa, więc gdy Polskę przedstawia się jako kraj rolniczy, dostajemy białej gorączki. Myślimy, że chcą z nas zrobić zacofańców. A moglibyśmy przecież myśleć pozytywnie: pokazują nas jako kraj ekologiczny. Moglibyśmy nawet z tego czerpać spore korzyści.

4. Kompleks polskich dróg...czyli inaczej: kompleks braku autostrad i nie więcej niż jednej linii metra.
Dr Marek Szopski: - Jako jedyny duży kraj w Europie mamy tylko jedną linię metra, najgorsze drogi i brak autostrad. No cóż, politycy są przecież tacy jak reszta Polaków. Nie potrafimy zadbać o nasze dobro publiczne. U nas bardziej się liczy dobro prywatne, każdy dba o własny interes.

5. Kompleks piłki nożnej...czyli dlaczego Polacy nie potrafią się pogodzić z tym, że w piłkę nożną wygrywać nie potrafią?
Dr Marek Szopski: - Wciąż żyjemy zwycięstwami naszej reprezentacji sprzed lat. Tak jak Grunwald i Wiedeń stanowią dla nas dowód, że jednak potrafimy wygrać, a my lubimy sobie pomarzyć. Jednak piłka to sport zespołowy, a tu Polacy nie są najlepsi. Piłkarz musi zrezygnować z własnych ambicji, z egoizmu, a jeśli jego zespół wygra, musi podzielić się z drużyną smakiem zwycięstwa.

6. Kompleks wszystkowiedzenia...czyli jak to się dzieje, że każdy Polak ma wyrobioną opinię na każdy temat i zawsze wie lepiej?
Prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny: - Nie dość, że wszystko wiemy, to myślimy, że inni nic nie wiedzą. W Polsce byle rolnik może pouczać ministra rolnictwa, a każdy ma receptę na rządzenie krajem. Tu coś usłyszeliśmy, tam coś przeczytaliśmy i już nam się wydaje, że wiemy tak dużo, że możemy naprawić ten zły świat.

7. Kompleks układu...czyli dlaczego zawsze gdzieś znajdziemy jakiś układ, który jest wszystkiemu winny?
Prof. Janusz Czapiński: - Lubimy szukać w innych ludziach przyczyn swoich klęsk. Najlepiej szukać winnych ukrytych, którzy czają się pod pojęciami wirtualnymi, jak np. "układ". Są niewyczerpywalni i zawsze będzie można zwalać na nich winę.

8. Kompleks archeologa...czyli dlaczego dla Polaków ważniejsze jest to, co było, niż to, co będzie?
Prof. Janusz Czapiński: - Jak nie znajdujemy w teraźniejszości powodów do dumy, a przyszłość też nie jawi się optymistycznie, to odgrzebujemy z książki historycznej "Cud nad Wisłą" i humor nam się poprawia. To naturalny odruch obronny. Inaczej zadręczyli byśmy się brakiem sukcesów narodowych.

9. Kompleks odmieńca...czyli dlaczego Polacy nie lubią odmieńców?
Prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny: - Polacy nie lubią ludzi, którzy myślą inaczej. Odmieniec, który się znajdzie w Polsce, szybko staje się kozłem ofiarnym, idzie na pierwszy ogień krytyki społecznej. Dlaczego? To wyniesienie wrogości i krytyki poza własną grupę. Krytykując innych, pokazujemy, jacy to jesteśmy szlachetni, i w ten sposób wybielamy nas samych.

10. Kompleks wybrańca losu...czyli dlaczego Polacy mimo wszystko uważają siebie za naród wybrany.
Prof. Zbigniew Nęcki: - Mamy poczucie mesjanizmu i dążenia do zbawienia świata. Wierzymy, że Polska to "przedmurze Chrześcijaństwa", a nasz naród jest "Chrystusem narodów". Nic dziwnego - przetrwaliśmy ciężkie czasy, zabory, okupację, komunizm i wydaje nam się, że skoro mimo tylu przeciwieństw losu wciąż żyjemy, to pewnie mamy jeszcze jakąś misję do wykonania na tym świecie. '

Dodam jeszcze, że w pewnym rankingu dot. tego, jak jesteśmy dumni ze swojego pochodzenia, zajęliśmy 29 miejsce. Pdoobno większość Polaków kryje się ze swoim pochodzeniem przed obcokrajowcami i chętnie uchodziłaby za obywatela innego kraju..
  • 0

#2

Szefo.
  • Postów: 425
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

rzeczywiście spotkałem się z tymi kompleksami u Polaków w normalnym życiu
a co do autostrad to zacytuje Kryszaka
"dlaczego nie mamy autostrad a nasze drogi są bardzo kiepskie? bo nie chcemy żeby Niemcy tak szybko do nas przyjechali xD "

mówi się że wielki samochód rekompensuje mały kompleks mężczyzny :)
a Polak chce mieć lepszy samochód bo mysli że dzięki temu jest fajny
wg mnie polacy zbytnią wartość przywiązują do tego co o nas mówią i do tego czy jestem fajniejszy niz sąsiad

nie możemy się pogodzić z tym że Polska przegrywa w piłkę nożną ponieważ to jest nasz sport narodowy, najbardziej popularny i każdy kibic by chciał zobaczyć Polskę chociaz w ćwierćfinale Mś albo Me :)
  • 0

#3

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

chociaz w ćwierćfinale

Już 1/8 finału to już by święto narodowe ogłosili :P , a co do kompleksów, każdy naród ma własne...
  • 0



#4

aśka.
  • Postów: 97
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

hehehe Kryszak czasami jak coś powie :mrgreen: dobre to.

Pit- ciekawe jakie kompleksy mają amerykanie? :-> Tym, że nie są rdzennymi mieszkańcami Am. Pn. tylko potomkami kolonistów z Europy raczej się nie przemują. Swoją reprezentacją piłki nożnej też raczej nie ;) Nie wiem co mogłby ich dotyczyć. I nie wiem dlaczego akurat oni mi do głowy przyszli x) heh..


My jednak wiedziemy prym wśród najbardziej zakompleksionych narodów.
  • 0

#5 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

Ja tam lubię odmieńców :D

Poza tym te kompleksy są tylko dowodem naszej inteligencji, bo jak słyszałam w jednym bardzo interesującym filmie:" Tylko debile się cieszą" ;)

Jednak taka dziwna anomalia w nas drzemie rzeczywiście, chociaż wątpię że tylko w nas...NIemcy dalej mają problemy z zaakceptowaniem siebie jako narodu równego z Polakami...

PS.:A Amerykanie powinni mieć kompleks taki, że duża część z nich jest potomkami Polaków...Objawia się to tym, że nie chcą się do tego przyznać... :cafe:
  • 0

#6

Patryczek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 18
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

9. Kompleks odmieńca...czyli dlaczego Polacy nie lubią odmieńców?
Prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny: - Polacy nie lubią ludzi, którzy myślą inaczej. Odmieniec, który się znajdzie w Polsce, szybko staje się kozłem ofiarnym, idzie na pierwszy ogień krytyki społecznej. Dlaczego? To wyniesienie wrogości i krytyki poza własną grupę. Krytykując innych, pokazujemy, jacy to jesteśmy szlachetni, i w ten sposób wybielamy nas samych.

Z tym się zgodzę... bo przezyłem to na własnej skórze... w byłej klasie... "słuchasz metalu i punka to znaczy ze jestes ciota, bo reszta słucha eski techna i hiphopu- musisz słuchac tego co wszyscy bo tak trzeba" na przykład...ale były gorsze obelgi...typu faszysta? Bo nie przepadasz za niemcami - cóż sie dziwic jak sie ma 3 z historii i sie nie wie kto to jest faszysta... i dlatego na 3 miesiące musiałem sie przepisac do nowej klasy,na koniec roku. Bardzo sympatyczna klasa ;) Chociaż tutaj zostałem doceniony i nie dostaje kopów od kolegów za to na w-f że przepuszczam jedną bramką w ciągu całej lekcji... nawet jestem docieniany pierwszy raz od 9 lat ! Przez grono rówiesnicze...
  • 0

#7

Apophis_.
  • Postów: 637
  • Tematów: 36
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Ciekawa analiza kompleksów Polaków, z większością się zgodzę, sam dostaje szału jak za granicą Polskę przedstawiają jako jedną wielką wioskę i ciągle liczę na cud, że nasza Polska Reprezentacja w piłce nożnej wygra chociaż Euro2008 :)
  • 0

#8

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

co ciekawe, z moich prywatnych obserwacji wynika, ze polacy maja znacznie gorsze zdanie o polsce, niz obcokrajowcy. nie chce przez to powiedziec, ze polsce jest super-fajnym krajem ;) , ale raczej nieprawda jest, ze (cywilizowany) obcokrajowiec sie skrzywi na wiesc o naszym pochodzeniu.
  • 0

#9

Apophis_.
  • Postów: 637
  • Tematów: 36
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Zależy od obcokrajowca, przecież jesteśmy naszpikowani stereotypami. W oczach innych ludzi jesteśmy złodziejami, pijakami, wieśniakami itp. No i nasi rodacy za granicą raczej dobrze nas nie reprezentują (przynajmniej nie zawsze), i to też psuje nam wizerunek.
Trzeba by zrobić sondę, może jakieś fora wielkie wybrać i się ich spytać co myślą o Polsce i Polakach???
  • 0

#10

aph.
  • Postów: 684
  • Tematów: 3
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

na tej samej zasadzie jak my myslimy, ze amerykanie sa glupi, a francuzi leniwi itp.
kiedy jednak spotykasz 'twarza w twarz' jakiegos obcokrajowca raczej juz nie patrzysz na niego przez pryzmat tych stereotypow.
  • 0

#11

cisz.

    Realizm Magiczny

  • Postów: 832
  • Tematów: 33
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

[quote name='aśka' date='22 października 2006, 15:14' post='76856']
Prof. Krzysztof Łęcki: - Uwielbiamy chwalić się naszymi przodkami.


Albo potępiać innych za ich przodków. To mnie rozwala...
  • 0



#12

Meledictum.
  • Postów: 222
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja tam lubię odmieńców ... :D

Bo sam nim jestem. :mrgreen: (mówię naturalnie o sobie, nie o tobie :P )

Poza tym te kompleksy są tylko dowodem naszej inteligencji, bo jak słyszałam w jednym bardzo interesującym filmie:" Tylko debile się cieszą" ;)

Ta teoria to bzdura bo wynika z niej, ze powinienem mieć IQ 280 ;p .

(...)
PS.:A Amerykanie powinni mieć kompleks taki, że duża część z nich jest potomkami Polaków...Objawia się to tym, że nie chcą się do tego przyznać... :cafe:


Amerykanie mają kompleksy prawdopodobnie na punkcie otyłości... Ale z drugiej strony patrząc, jeżeli nie mają żadnych kompleksów, potwierdzałoby to teorię z poprzedniej części posta. Potwierdzają ją także niektóre obserwacje (filmik na YouTube, na którym na pytanie państwo na "U" Amerykanie odpowiadają "Utah", "Yugoslavia", a Francji szukają w... Australii -,-).
  • 0

#13

twinsen.
  • Postów: 171
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Sama prawda...

A co do tego, że gorsze zdanie mają o Polakach sami Polacy zgodzę się tylko w 80%.
W Anglii nas już nienawidzą... Byłem parę razy i niestety stereotyp Polaka jest bardzo brzydkim opisem...
  • 0

#14

Pandora_Tomorrow.
  • Postów: 23
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A ja się nigdy nie spotkałem z tym żeby ktoś wypominał mi pochodzenie. A byłem w wielu miejscach i poznałem mnóstwo ludzi czy to formalnie w pracy za granicą czy też nie formalnie w pubach i na dyskotekach ale zadnych przejawów dyskryminacji nie spotkałem z ich strony ani oni z mojej. Mam w rodzinie Ukraińców, Niemców, Amerykanów a nawet Araba i git jest.

Właściwie tylko sami Polacy mnie odrzucają tą swoją zaściankowością :/
  • 0

#15 Gość_prabab

Gość_prabab.
  • Tematów: 0

Napisano

W Anglii nas już nienawidzą... Byłem parę razy i niestety stereotyp Polaka jest bardzo brzydkim opisem...

Zależy w jakich się obracasz kręgach.

Kiedy ja dyskretnie zdradziłem, że jestem polakiem, conajwyżej wywołałem niewielkie zdziwienie. Moi znajomi również cieszą się dobrą opinią.

Owszem, roboli i barmanów nie lubią, bo ci nie potrafią sklecić nawet jednego zdania poprawnie po ichniejszym ;) .
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych