Skocz do zawartości
Zdjęcie

Dziwne kule z epoki neolitu.


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

kpiarz.
 • Postów: 1986
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Te tajemnicze kule są jedną z największych archeologicznych zagadek w XXI wieku. Te dziwne kule są znajdowane głównie w Szkocji, Anglii i Irlandii. Datuje się je na końcówkę neolitu do początku epoki żelaza. Na swojej powierzchni mają od 3 do 160 wypukłości. Dla porównania, znajduje się kule o wielkości piłek tenisowych ale również są takie o wielkości pomarańczy.

 

2dkygq1.jpg

fot. domena publiczna

 

Naukowcy na całym świecie próbują wysnuć różne teorie by wyjaśnić ich pochodzenie, jednak żadna z nich nie jest na tyle mocna by można było ją uznać za tą właściwą.

 

Badacze stwierdzili, że kula może mieć maksymalnie 160 wypukłości, jednak te sześć wzorów jest najbardziej powszechne. Matematycy mają w tym przypadku szczególne pole do popisu, gdyż kule są symetryczne i stanowią symetryczną formę pięciu brył platońskich.

 

29xvlsx.jpg

fot. domena publiczna

 

Duża większość z tych kul została znaleziona w północno-wschodnich regionach Szkocji. Naukowcy przypuszczają, że ze względu na podobny rozkład sfer do symboli Piktów, są właśnie ich wytworem. Według doniesień do 2015 roku znaleziono w sumie 435 kamiennych kul. Naukowcy przypuszczają, że może jeszcze znajdować się ich setki gdzieś zakopane w ziemi.

 

Podzielono je na trzy kategorie: spiralne, z koncentrycznymi kręgami i z naciętymi wzorami linii i kreskowaniami.

 

Ich prawdziwy cel pozostaje tajemnicą. Jedyny fakt który przemawia do naukowców, to to że są dowodem na znajomość pięciu brył platońskich na tysiące lat przed ich opisaniem. Czyli ci ludzie mieli wiedzę o takich bryłach znacznie wcześniej niż odkrył i opisał je Platon. Oczywiście część z kul nie posiada takich kształtów co przez niektórych naukowców jest powodem do podważenia faktu znajomości tych brył.

 

2yv530k.jpg

fot. domena publiczna

 

Jedną z najbardziej akceptowanych teorii jest teoria, że służyły do budowy konstrukcji megalitycznych. Naukowcy teoretyzują, że tajemnicze kule mogły być używane przez starożytnych ludzi, w celu transportu ogromnych kamieni. Kule miały działać podobnie jak łożyska kulkowe. Wśród ekspertów istnieje pewna korelacja co do kul i kamiennych kręgów w Aberdeenshire w Szkocji.

 

Badacze sugerują, że różne rozmiary kulek mogą wykazywać, że mogły być stosowane razem w jednym urządzeniu w celu ułatwienia transportu wielkich bloków. Popierają swoją teorię tym, że znaleziono ich bardzo dużo właśnie w pobliżu megalitycznych konstrukcji.

 

Inni badacze sugerują, że kamienne kule są w istocie dowodem na utraconą starożytną wiedzę, która wskazuje, że starożytni byli bardziej zaawansowani niż sądzimy. Sugerują, że kule reprezentują atomy pierwiastków. Niestety ta jak wiele innych teorii została odrzucona.

 

Bardzo wiele z tych kul jest uszkodzona, co wskazuje że kule były powszechnie używane.

 

http://www.paranorma...z-epoki-neolitu


 • 4#2

Farea.
 • Postów: 37
 • Tematów: 0
 • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wykonanie i kształt jest faktycznie zastanawiające. Na początku pomyślałam, że mogli z nich korzystać przy polowaniach z procy (takiej z samych sznurków). Dzięki wyżłobieniom takie kule byłyby celniejsze od zwykłych kamieni. Zdobienia zapewne zajmowały sporo czasu, musiały być dosyć cenne, więc bieganie za kulkami po każdym strzale wydaje się mało praktyczne. 

Moim zdaniem mogły służyć do rozrywki, może grano nimi? Coś w stylu dzisiejszych boules.


 • 0

#3

Kas.
 • Postów: 35
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kule mogły mieć charakter kultowy (niektórzy szamani rzucają kośćmi podczas rytuału) lub rozrywkowy (odmienne kształty pomagają odróżnić zawodników, np. rzucających na odległość). Problem, czy przedmiot jest zabawką czy obiektem religijnym, jest bardzo częsty w archeologii.

 

Mam też teorię co do brył platońskich - przodkowie użytkowników tych przedmiotów używali kul glinianych, które zdobili za pomocą dratwy. Z czasem wysuszoną glinę zamieniono na bardziej trwały kamień, ale pozostawiono styl zdobień.


 • 0Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u