Skocz do zawartości
Zdjęcie

Murzyński Egipt

murzyni starożytny egipt piramidy faraon echnaton nil tutanchamon pustynia nubia

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1

Aton.
 • Postów: 33
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W internecie krąży sporo informacji na temat tego, że pierwotnie to murzyni byli rdzennymi mieszkańcami starożytnego Egiptu, a ludność zmieniła kolor na skutek ekspansji jaśniejszych narodów Bliskiego Wschodu, a potem różnej nacji Europejczyków. Jak oceniacie stanowiska obu stron?

 

 

 

 

 

Oto jeden z artykułów. Z góry przepraszam za pisownię autora, jest albo dyslektykiem, albo debilem.

 

Tradycjonalna egiptologia wyznaje, że kultura starożytnego Egiptu rozwinęła się od początku do końca na terenie tego właśnie kraju. Egiptolodzy wskazują też, że ludzie tworzący cywilizację w kraju nad Nilem byli rasy białej. W tym artykule dowiemy się jednak, że założenia te są błędne.

 

Czarni „Egipcjanie”    

Według badań Roberta Bauvala oraz astrofizyka Thomasa Brophy, opublikowanych w książce „Czarne Źródło”, twórcy cywilizacji starożytnego Egiptu byli murzynami, co potwierdzają teksty antyczne ( wypowiedzi starożytnych Greków i Rzymian m.in. Herodota, Arystotelesa, Ajschylosa, Apollodorusa, Luciana), a czego nie za wszelką cenę nie chcą uznać egiptolodzy podążający oficjalną wersją historyczną. Egipcjanie uważali siebie za Rmt-en-Km-t, co według egiptologów tłumaczone jest jako „Ludzie z Czarnego Lądu”.  Taka, a nie inna interpretacja podyktowana jest poglądem, że Egipcjanie nie odnosili tej nazwy bezpośrednie do siebie, lecz do zabarwienia aluwialnej gleby nad rzeką Nil. Wersja ta nie pasuje jednak do tekstów źródłowych opisujących ludność egipską jako murzynów. Zdecydowanie lepszą interpretacją Rmt-en-Km-t, jest „Kraj Czarnych Ludzi”.  Nazwa ta wskazuje, iż rdzenna ludność egipska pochodziła z Afryki, z czym zgodził się senegalski antropolog i fizyk Cheik Anta Diop.

Afrykański naukowiec przeprowadził badania na mumiach, polegające na pomiarze melaniny ( odpowiada za zabarwienie skóry, jest nierozpuszczalna, zdolna przetrwać tysiące lat w skamielinach) poprzez laboratoryjną analizę mikroskopijną. Egiptolodzy stwierdzili, że próby Diopa są bezsensowne, ponieważ skóra mumii jest zanieczyszczona przez substancje balsamujące ciało. Według Senegalczyka melanocyty wytwarzające melaninę, które wnikają głębiej w skórę, nie podlegają niszczeniu,  w przeciwieństwie do melanocytów obecnych na zewnętrznym naskórku. Próbki pozyskane z przeciętnej mumii z jednego z muzeów wykazały niezwykle wysoki poziom melaniny, co dowodzi faktu, że starożytni Egipcjanie byli murzynami. Również metoda, potocznie zwaną Regułą Lepsiusa,  polegająca ona na analizie naukowej kości mumii ( bez czaszek ) wykazała identyczne negroidalne pochodzenie starożytnych Egipcjan. Badania wykazały, że proporcje ciała Egipcjanina były charakterystyczne dla rasy negroidalnej ( m.in. krótkie ramiona ).

 

Więcej tutaj

 

 

Zahi Hawass: Tutanchamon nie był czarny
Szef egipskiej Najwyższej Rady Starożytności powiedział wczoraj wtorek dziennikarzom: - Tutanchamon nie był czarny, a ukazywanie starożytnej cywilizacji egipskiej jako czarnej nie ma nic wspólnego z prawdą. Egipcjanie nie są ani Arabami, ani Afrykańczykami, mimo że Egipt leży w Afryce

Słowa najbardziej znanego w świecie egiptologa są odpowiedzią na demonstracje zorganizowaną przez murzyńskich aktywistów po wykładzie, jaki Zahi Hawass wygłosił 6 września w Filadelfii.

Zdaniem demonstrantów słynny władca Egiptu był czarny, a jego portrety prezentowane na wystawie "Tutankhamun and the Golden Age of the Pharaohs", która właśnie opuszcza Filadelfię, zostały przerobione tak, by miał jaśniejsza skórę.

Wystawa wywołała protesty już w czerwcu 2005 r., gdy otwarto ją w Los Angeles. W tym samym czasie National Geographic opublikował rekonstrukcję twarzy młodego faraona. Zdaniem niektórych czarnoskórych Amerykanów cera Tutanchamona jest na niej zbyt jasna.

Protesty te są wynikiem dość popularnej w niektórych środowiskach hipotezy, że starożytni Egipcjanie byli czarni i że biali naukowcy dokonali oszustwa kryjąc ten fakt i przypisując egipską cywilizację białej rasie. Spór toczy się nie tylko pod muzeami, ale oczywiście również w internecie, w którym jest mnóstwo stron zwolenników i przeciwników tej hipotezy. Wojna trwa również w YouTubie. Poniżej wkleiłem filmik zwolennika "czarnego Egiptu", który prezentuje między innymi cztery rekonstrukcje twarzy Tutanchamona (wykonane w tym samym czasie), twierdząc, że National Geographic wybrał tę, na której faraon ma najbardziej europejski wygląd.

 

źródło

 

 

 

I trochę z jutuba:

 

 

 

 

 


 • 0

#2

Kas.
 • Postów: 35
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nawet zakładając, że pierwsi Egipcjanie byli Murzynami, pamiętajmy, że ta kultura istniała kilka tysięcy lat i przeżyła wiele najazdów, a te największe zrobił biały człowiek - Hetyci, Grecy, Rzymianie i Arabowie, tak więc populacja i tak musiała się wybielić już dawno temu.

 

Podejrzewam, że pierwotną populację Egiptu stworzyły dwie grupy - czarna z Górnego Egiptu (na południu) oraz biała z Dolnego Egiptu (na północy), które zmieszały się po połączeniu państwa. Nie bez znaczenia była emigracja z białej Libii i czarnej Nubii.


 • 1

#3

noxili.
 • Postów: 2770
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

"Murzyński" Egipt to rasistowski wymysł lewaków. czy jakiś innych "nowoidiotów". Niema nic wspólnego z rzeczywistością, Faraonowie byli "biali", linia po mieczu wywodziła sie z populacji z okolic gór Kaukaz. Obecnie mamy narzędzia pozwalające Badać DNA i jednoznacznie odsyłać bajki typu "Murzyński Egipt" czy inne politycznie poprawne bajeczki (w stylu Black Athena) na śmietnik historii.  

Naukowcy z iGENEA porównali próbkę DNA Tutenchamona z materiałem genetycznym współczesnych Europejczyków. Okazało się, że wielu z nich to „krewni” faraona! Średnio połowa europejskich mężczyzn miała wspólnych przodków z egipskim władcą. W niektórych krajach było to aż 70% populacji (np. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji).

DNA porównano pod kątem tzw. haplogrup, czyli charakterystycznych, podobnych ze względu na wspólne pochodzenie, serii genów położonych w specyficznym miejscu na chromosomie. Krewnych Tutenchamona ujawniła haplogrupa oznaczona jako: R1b1a2.

Ten fragment DNA jest dość powszechny wśród ludzi w Europie, a – co ciekawe – rzadko spotyka się go wśród współczesnych Egipcjan. Posiada go niecały 1 procent spośród nich!-

 

Tutenchamon był genetycznie Europejczykiem – skomentował wyniki badań Roman Scholz, dyrektor centrum iGENEA.

Badania szwajcarskich biologów potwierdziły jeszcze raz, że współcześni Egipcjanie nie są w żadnym wypadku potomkami starożytnych władców swojego kraju. Pod względem genetycznym nie mają z nimi prawie nic wspólnego.

 

 

 

 

http://odkrywcy.pl/k...4sticaid=616573

 

Istnieli "czarni " faraonowie choćby po podboju Egiptu przez ludy sąsiadujace i napewno był znaczny wpływ genów ludności lokalnej jednak faraonowie obsesyjnie dbali o utrzymanie "czystości lini " nawetza cenę związków kazirodczych i wynikającego z nich chowu  wsobnego i chorób genetycznych.


 • 2#4

Kas.
 • Postów: 35
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Faraon Huni - jakby nie patrzeć, buzia mało Aryjska.

Załączone grafiki

 • 150px-Huni-StatueHead_BrooklynMuseum.png

 • 0

#5

noxili.
 • Postów: 2770
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Faraon Huni - jakby nie patrzeć, buzia mało Aryjska.

Buzię miał napuchnieta jak najbardziej przez co przypomina potomka plemion Bantu. Jednak nie przypomina za bardzo Afrykańczyka z tamtych lat i tamtych terenów. Potomkowie ówczesnych  Afrykan z pólnocy Afryki wyglądaja tak: 4hb3ZIO.jpg

.Mówiąc krótko , mieszkańca owczesnej Afryki  mozna łatwo pomylić z na przykład z Maorysami czy aborygenami ale dość mało przypominają  dzisiejszych "typowych Afrykan". Bantu i podobni  (czyli przodkowie obecnych "Afroamerykan") dokonali ekspansji na cały kontynent Afryki , a potem na Amerykę raptem 1000 lat temu (Ameryka to ofk 500 lat). Wcześniej w Afryce bezwzglednie  dominował lud wygladjacy na miesznke rasy białej , czarnej i żółtej. Bantu odnieśli sukces genetyczny tylko dzięki niezwykłej odporności na choroby , głównie żółta febrę. Co zreszta skończyło sie dla nich uznaniem przez Arabów  a potem Europejczyków  za znakomity materiał na niewolników pracujacych na roli. W kazdym razie Bantu raczej nie dotarli do Egiptu w czasach Faraonów. Obstawiał bym jakąś chorobe w przypadku tego faraona.


 • 0#6

Kas.
 • Postów: 35
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Mięsiste usta i duży nos podchodziły pod typ ludzi, których zdjęcie przesłałeś. Poza tym, zwróć uwagę na polichromię statui Dżesera, przodka Huniego: https://upload.wikim...oser_statue.jpg

 

Te uszy, te usteczka!

 

Mało wiemy o tej konkretnej dynastii, może miała południowe pochodzenie? Poza tym, Egiptem rządziły też dynastie nubijskie.


 • 0

#7

noxili.
 • Postów: 2770
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Polichromia to malowanie!!

 

 

Ten portret to równie dobrze można interpretować tak że miał domieszkę krwi azjatyckiej(mongoloidalnej) a nie negroidalnej. Poza tym wnioskujemy na podstawie mocno uszkodzonej statui.z upitolonym noskiem. Jak przejdziemy do lepiej zachowanych to ten wyglad  jest już zdecydownie mniej negroidalny

.rJdTMJN.jpg

 

 

Genialny architekt i lekarz Imhotep :

nVyYXFM.jpg

 

http://i.imgur.com/NOlmxA7.jpgNOlmxA7.jpg

 

Twórca Egiptu (po raz pierwszy zjednoczył ziemie egipskie) czyli Narmer wyglada jak ... Aztek czy Maj.

 

d3MoBBY.png

 

 

Dla  większego zamieszania w dyskusji :

 

CjK4Ryv.jpg portret nawybitniejszego króla Majów Pacala.

 

 

 

 


 • 0#8

Kas.
 • Postów: 35
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Chodziło mi dokładnie o malowanie. Z tego co widzę, zamieszczona przeze mnie statua musiała być dawno temu pomalowana, jak zresztą te, które zamieściłeś poniżej.


 • 0

#9

noxili.
 • Postów: 2770
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chodziło mi dokładnie o malowanie. Z tego co widzę, zamieszczona przeze mnie statua musiała być dawno temu pomalowana, jak zresztą te, które zamieściłeś poniżej.

 Tu wchodzimy na temat jak postrzega się samo społeczeństwo i jak postrzega  innych . Przedstawianie siebie w jakimś kolorze może być objawem że albo jesteśmy w takim kolorze albo (dużo częściej ) chcemy być w takim kolorze. To coś takiego jak w naszej cywilizacji tusza. Dawniej osoba "puszysta" była postrzegana jako bogata i , szczęśliwa i zdrowa , a chuda jako osoba chora. Czasy sie zmieniły i osoby nieco mniej zasobne są często otyłe (bo pracują dłużej , nie stać ich na "zdrowy tryb życia" czy sa "gorzej wykształcone" ) - ot taki   stereotyp postrzegania innych.Zresztą często to pokazuje jak względne i osobiste kryteria  stosujemy wobec innych.  Co do koloru skóry. W indiach wszystcy chca mieć jak najjaśniejsza skórę bo to sie kojaży z wysokimi kastami (potomkami jasnoskórych Ariów).Ciemna skóra kojaży się z potomkami tubylców którzy zostali zepchnięci do najniższych kast skazanych na nagorsze prace typu grabarstwo, ubój zwierzat , czyszczenie latryn itp. Dlatego  hindusi sami siebie jaki i bóstwa przedstawiają jako dość białych . A wśród kobiet furrore robia kosmetyki wybielajace. Podobnie chińczycy myślą o sobie że są ... biali. . My dla nich jesteśmy o chorobliwie dziwnym kolorze skóry... Pracowałem z Chińczykami (i Koreańczykami ) przez wiele miesięcy i takich odcieni skóry nie widziałem na żywo.

 

23vL937.jpg

 

Co wiecej sam kolor farby o niczym tez nie świadczy. Jedynym 100% pewnym kolorem z Starozytnego Egiptu jest niebieski kolor nakrycia głowy w płaskorzeźbie Nefretiti bo został utworzony z farby zawierajacej mikrokulki barwionego szkła . Te mikrokulki szkła nie zmienią koloru praktycznie nigdy . Wszystkie inne kolory zmieniaja sie wraz z upływem czasyu. Te figurki mogły byc zarówno czarne jak węgiel , białe jak snieg , żółte jak szafran albo czekoladowe. Nie za bardzo jesteśmy w stanie określic ich oryginalny kolor. Zwłąszcza że wszelkie takie badania moga być napiętnowane jako rasistowskie.

 

PS Drobna poprawka. Egipcjanie znali jeszcze jeden "wiecznie trwały " barwnik. Jest to ... sadza .Jak coś zawiera sadzę(lub grafit) to pozostanie czarne(szare,grafitowe) to farba nigdy  nie zmienia koloru . A jak widac twórcy nie postrzegali siebie jako czarnych bo nie użyli tego pigmentu. 


 • 0#10

kpiarz.
 • Postów: 1986
 • Tematów: 388
 • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Sądzę, że Egipcjanie przedstawiali się takimi, jakimi byli w naturze, czyli ciemno śniadymi, dlatego najchętniej malowali swe wizerunki kolorem czerwonym, chociaż czasami Egipcjanki były przedstawiane jaśniejszymi kolorami. Ciekawe, że podobną manierę w malowidłach stosowali Kreteńczycy, mimo, że kobieta w cywilizacji minojskiej miała wysoką pozycję.

 

Zachowały się do naszych czasów doskonale zachowane freski, które przedstawiały przedstawicieli, jakbyśmy dzisiaj to nazwali, poszczególnych ras i narodów, z którymi starożytni Egipcjanie mieli kontakt, a więc są Egipcjanie, Nubijczycy, Semici oraz Azjaci :

 

1118ftv.jpg

 

2edp17d.jpg

 

2z566wm.jpg


 • 2#11

Kas.
 • Postów: 35
 • Tematów: 1
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kontynuując to co napisałem o zmieszaniu ras w Egipcie po jego zjednoczeniu i podaną wyżej informację o kolorze skóry Murzynów przed ekspansją Bantu, wydaje mi się, że jeżeli byłaby to prawda, to kolor skóry oraz rysy pierwszych Egipcjan musiał być unikalny. Nie ma czegoś takiego jak czerwony czy żółty barwnik skóry, lecz możne w ich wypadku doszło do nietypowej, "miedzianej" pigmentacji?


 • 0

#12

noxili.
 • Postów: 2770
 • Tematów: 17
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

kolor skóry oraz rysy pierwszych Egipcjan musiał być unikalny.

 

Całkiem mozliwe bo Egipcjanie czuli sie "inni" niż ich sasiedzi. Równiez kulturowo. Herodot napisał:

 

mają zwyczaje i obyczaje prawie pod każdym względem przeciwne aniżeli wszystkie inne ludy

 

 

„Kobiety u nich przebywają na rynku i handlują, a mężczyźni siedzą w domu i przędą… Ciężar noszą mężczyźni na głowach, kobiety na ramionach. Kobiety oddają mocz, stojąc, mężczyźni, kucając. Wypróżniają żołądek w domu, a jadają poza domem, na ulicy, bo myślą tak: co jest nieprzyzwoite, ale konieczne, to musi się robić po kryjomu, co zaś nie jest nieprzyzwoite – otwarcie. Żadna kobieta nie jest kapłanką ani na rzecz boga, ani bogini, ale mężczyźni są kapłanami wszystkich bogów i bogiń. Żywić rodziców nie ma dla synów żadnego przymusu, jeżeli nie chcą, ale córki bezwarunkowo muszą to robić, choćby nie chciały. Kapłani bogów gdzie indziej noszą długie włosy, a w Egipcie je strzygą… Inni ludzie wiodą życie oddzielnie od zwierząt domowych, Egipcjanie żyją z nimi razem… Ciasto ugniatają nogami, a glinę rękami. Członki rodne zostawiają inni ludzie takimi, jak je stworzyła natura, a Egipcjanie i ci, którzy się tego od. Nich nauczyli – obrzezują”.

 

 

 

Obrzezanie semici przejeli od Egipcjan w czasach Exodusu.


 • 0


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: murzyni, starożytny, egipt, piramidy, faraon, echnaton, nil, tutanchamon, pustynia, nubia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u