Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szwajcaria: Wojsko ćwiczyło na wypadek rozpadu Unii Europejskiej

imigranci migranci kryzys imigracyjny kryzys migracyjny Unia Europejska Szwajcaria UE Schengen manewry Conex

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Armia alpejskiego kraju ćwiczyła reakcję na załamanie się porządku europejskiego. Scenariusz dziesięciodniowych manewrów pod kryptonimem "Conex 15” może się wydawać dość kuriozalny. Oto szwajcarskie wojsko musi stawić czoła nie tyle wrogiej armii, co przelewającemu się przez granice chaosowi.

Na stronie internetowej rządu dowiadujemy się, że "hipotetyczna sytuacja” zakłada faktyczny rozpad UE i powszechny zamęt w Europie. Grupy przestępcze zaczynają walkę o kontrolę nad najważniejszymi zasobami. Próbują przejąć zbiorniki paliw i magazyny żywności. Pogrążeni w chaosie sąsiedzi Szwajcarii nie są w stanie opanować sytuacji, więc kraj sam musi zadbać o bezpieczeństwo. Tym bardziej że granice szturmują tłumy imigrantów.

Ćwiczenia z udziałem 5 tys. żołnierzy nie były pierwszymi takimi symulacjami reakcji na europejską katastrofę – podobny był scenariusz manewrów "Stabilo Due” w 2012 r. i "Duplex Barbara” w 2013 r. Wtedy hipotetycznym powodem były problemy zaczynające się od niepokojów w sąsiednich państwach. W ćwiczeniach można dostrzec pewne ostrzeżenie. Jeśli Szwajcaria dmucha na zimne, przygotowując się na ewentualność chaosu, to może jest w tym ziarno racjonalności. Zwłaszcza że to naród znany z brutalnie praktycznego podejścia do rzeczywistości.

 

Autor: Jarosław Giziński

Źródło


  • 1

#2

Skambha.
  • Postów: 99
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nie wydaje mi się, że upadek Unii Europejskiej byłby tak tragiczny w skutkach... Przynajmniej nie dla Polski. Niby jesteśmy w Unii, ale w rzeczywistości wiele Unijnych nakazów jest łamanych. W dodatku mamy własną walutę, a to już coś. Ale pożyjemy - zobaczymy. A Unia na pewno się rozpadnie i myślę (mam nadzieję), że stanie się to jeszcze za mojego życia. 

 

A co do samych manewrów - wcale mnie to nie dziwi. W końcu Szwajcaria jest chyba jednym z najbezpieczniejszych miejsc na ziemi. Nigdy nie wdają się w konflikty, dzięki czemu są bogaci. Ciągle szkolą nie tylko żołnierzy, ale również cywili. Każdy w ciągu 24h dostanie broń. Widać rząd dba o dobro i bezpieczeństwo swoich obywateli. Pozostaje tylko bić brawo. 


  • 0

#3

Panjuzek.
  • Postów: 2804
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

"hipotetyczna sytuacja” zakłada faktyczny rozpad UE i powszechny zamęt w Europie. Grupy przestępcze zaczynają walkę o kontrolę nad najważniejszymi zasobami. Próbują przejąć zbiorniki paliw i magazyny żywności. Pogrążeni w chaosie sąsiedzi Szwajcarii nie są w stanie opanować sytuacji, więc kraj sam musi zadbać o bezpieczeństwo. Tym bardziej że granice szturmują tłumy imigrantów.

 Fajnie. Tyle że w obecnej sytuacji, pięć tysięcy Szwajcarskich żołnierzy, nie było by w stanie zatrzymać nawet połowy nieuzbrojonych "uchodźców" z północnej Afryki, gdyby postanowili oni po prostu iść na przód.


  • 1



#4

owerfull.
  • Postów: 1320
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Unia się rozpadnie, bo od wewnątrz narośnie taka nietolerancja, rasizm, seksizm, homofobia, nienawiść, że nie będzie mogła tego znieść i zakończy swoją misję polegającą na stworzeniu świata gdzie wszyscy się kochają.


  • 0

#5

EVTIS.
  • Postów: 7
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Rozpad Unii (jeśli w ogóle będzie) nie wpłynie w znaczącym stopniu na Polskę, ale ze taki kraj jak Szwajcaria już robi ćwiczenia wojskowe to może oznaczać że rząd Europy w środku jest na prawdę słabo kierowany.


  • 0

#6

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Szwajcaria nie jest członkiem UE (aczkolwiek jest w Schengen).


  • 0






Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: imigranci, migranci, kryzys imigracyjny, kryzys migracyjny, Unia Europejska, Szwajcaria, UE, Schengen, manewry, Conex

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych