Skocz do zawartości
Norte Chico zapomniana cywilizacja Ameryki Południowej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

temat do usunięcia


  • 3

#2

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 957
  • Tematów: 185
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Jest jednak jeden artefakt, który może posłużyć do rzucenia nieco światła na wierzenia cywilizacji Norte Chico. Na odnalezionej  tykwie która pochodzi z lat około 2280-2180 p.n.e. jest przedstawiony wizerunek osoby o ostrych zębach z kapeluszem na głowie. Osoba ta dzierży w obu dłoniach rodzaj laski lub berła. Naukowcy dopatrują się w tym wizerunku graficznego przedstawienia Boga lub jednego z bogów wyznawanych przez ludzi cywilizacji Norte Chico.

Co ciekawe identyczny wizerunek Boga odnajdujemy na ceramicznych urnach  kultur Wari i Tiahuanaco kwitnących w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Podobne wizerunki bóstw widnieją też na Bramie Słońca w Tiahuanaco w pobliżu jeziora Titicaca. Wygląda więc na to, że kult Boga przedstawionego na tykwie z Caral zapoczątkowany został prawie 5000 lat temu w Caral i rozprzestrzenił się na  zewnątrz wpływając na późniejsze cywilizacje.

 

Artefakt pochodzi z 2280-2180 r.p.n.e. więc jeśli nie odnaleziono starszego to nie wiadomo czy kult tego boga został zapoczątkowany aż 5000 lat temu. 

 

Poprawiam błąd dla jasności, ale tekst mi się bardzo podoba. Rzeczywiście na podstawie badań archeologicznych nakreśla nam się tutaj wizerunek cywilizacji bardzo pokojowej, być może w tak wczesnym okresie byli jedyną na tyle rozwinięta cywilizacją i nie mieli jeszcze rywali którzy mogliby im zagrozić, więc nie byli zbyt zmilitaryzowani, bo nie było takiej potrzeby. Pojawia się nadzieja, że może nawet nie składali ofiar z ludzi, co niestety czynili czasem nawet Inkowie, których uważam za najbardziej cywilizowaną cywilizację prekolumbijską. Choć broń na pewno musieli jakąś konstruować, tak jak w każdym społeczeństwie w Norte Chico również musiała występować przestępczość i musieli mieć jakieś straże pilnujące porządku oraz ochraniające władcę, człowiek bez broni nigdy nie mógł i nigdy nie będzie mógł się obyć. Na pewno stosowali też łuki znane chyba każdej cywilizacji kiedykolwiek zamieszkującej Ziemię, używane choćby do łowiectwa. Tak więc ciekawe, że żadnej broni nie znaleziono, ale pewnie coś w końcu znajdą.

 

Ciekaw jestem na ile późniejsza cywilizacja Inków opierała się na osiągnięciach Norte Chico i czy niektóre miasta tej cywilizacji były też potem ponownie przez Inków zasiedlane.


Użytkownik Legendarny. edytował ten post 13.08.2015 - 01:11

  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u