Skocz do zawartości


8 nietypowych i tajemniczych fotografii


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#31

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zbyt wiele niewiadomych żeby na podstawie jednej fotki przesądzić sprawę - to a propos zdjęcia z Księżyca.

Ale zgodzimy się wszyscy, że może ono zainteresować i skłonić do rozważań. Luźnych rozważań.

 

A co do "skoczka".

Przyglądałem się tej fotce i niby jest tam jakiś punkt zaczepienia, bo gość wygląda zdecydowanie inaczej  niż pozostali ale tez nie na tyle inaczej, żeby nie dało się tego racjonalnie wytłumaczyć. Traktuję ją raczej jako pretekst do luźnych rozważań, bo już prędzej uwierzyłbym  w to ufo na Księżycu niż w podróżnika w czasie w Kanadzie.


  • 1



#32

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

2. To nie żadna wklejka ani nic To ciało które leżało nad sufitem i akurat wtedy spadło...


Różne źródła podają różne informacje na temat tego zdjęcia. Oba tak samo mało wiarygodne. Albo duch, albo spadające ciało...
  • 0



#33

fussy.
  • Postów: 232
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Podkreśliłem tłustym drukiem fakt, że zdjęcie zrobiono z wnętrza statku przez szybę okna. Może to mieć znaczenie lub nie. Istnieje wiele podobnych artefaktów o niebieskiej barwie, na zdjęciach zrobionych poza lądownikiem.

 

Zapomniałem się odnieść do faktu, że zdjęcia były robione przez szybę, wybacz.

 

Bardzo słuszna uwaga! Jest szansa że w szybie mogło się coś odbić z (jak mniemam) pełnego lampek kontrolnych, panelu kontrolnego lądownika. Jak słusznie zauważyłeś mogło to mieć znaczenie lub nie. W tym przypadku dużo zależy od odległości obiektywu od powierzchni okna, co oczywiste im obiektyw jest bliżej tym mniejsza szansa że zarejestruje jakieś boczne / odbite źródło światła.  

Z racji, że rozpatrujemy przypadek załogowej misji na księżyc (a nie choćby pikniku w Yellowstone) w celu zebrania jak najlepszego materiału dokumentalnego, zakładam że NASA przygotowała astronautów do misji dopinając wszystko na ostatni guzik. Myślę, że osoba odpowiedzialna za fotograficzną dokumentację misji - Harrison Schmitt, pilot modułu księżycowego i przede wszystkim geolog - był świadomy tego co robi, w końcu to on, jak sam twierdzi, "popełnił" głośne The Blue Marble.

 

W mojej opinii na nie korzyść ​tezy o odbitym od szyby źródle światła świadczą dwa fakty:

a) każdy kto fotografował​ przez szybę z pewnością zauważył, że zarejestrowany przez aparat, odbity obiekt jest transparentny - tutaj oczywiście trudniej by było to zauważyć z racji jednolitego, ciemnego tła na którym nasze światełka są widoczne ale sądząc po ilości detali jakie udało się wydobyć ze stratnego pliku .jpg zaryzykuję stwierdzenie, że mamy do czynienia z sytuacją kiedy fotografowany obiekt (czymkolwiek jest) znajduje się przed obiektywem, a nie za nim będąc tylko odbiciem.

 

b) potencjalne odbicie obserwujemy tylko na jednym zdjęciu. Oczywiście można domniemywać, że fotograf zmienił kąt, co z resztą ma sens i widać to na powyższych kadrach, dzięki czemu warunki do powstania odbicia zaistniały tylko raz. Ale dość słabo wpasowuje się to w moje wyobrażenie wnętrza lądownika księżycowego wyposażonego w tylko trzy niebieskie lampki kontrolne ułożone w charakterystycznym trójkątnym kształcie.

 

Z resztą wyobraźcie sobie sytuację, że robicie przez szybę zdjęcie ulicy po zmroku, a za plecami macie pokój przystrojony świątecznymi lampkami... uprzedzając pytania - nie, nie byłem w lądowniku księżycowym misji Apollo 17 ale jak mniemam z takimi warunkami musiał się zmagać Harrison Schmitt. I albo, na czas sesji wyłączono wszelkie "przeszkadzające" źródła światła i kontrolki (niedorzeczne), albo człowiek miał sprzęt (profesjonalny obiektyw z filtrem polaryzacyjnym) i wiedzę (został przeszkolony) jak w takich warunkach fotografować.

 

edit: Dager wspominasz o innych zdjęciach "artefaktów o niebieskiej barwie" wykonanych na powierzchni księżyca. Byłbym wdzięczny jakbyś rozwinął swoją wypowiedź, bo przyznaję że temat mnie zaintrygował. Dzięki.


Użytkownik fussy edytował ten post 09.08.2015 - 22:25

  • 0

#34

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Miałem na myśli zdjęcia z wyprawy Apollo 11, które znam od wielu lat. Co ciekawe, najnowsze skany niektórych zdjęć Magazynu S zawierają głównie pojedyncze, punktowe artefakty niebieskiej barwy. Pamiętam, że na starszych skanach kilku zdjęć z tego magazynu było widać duże niebieskawe punkty rozciągnięte w pionie. Dziś tego nie ma, dlatego przypuszczam, że te artefakty mogą mieć swe źródło w procesie skanowania.

 Pod poniższym linkiem otworzysz stronę - "Magnificent Desolation" z wszystkimi zdjęciami ze spaceru Armstronga i Aldrina:

https://www.hq.nasa....eva_thumbs.html

 

Punkty niebieskiej barwy widać na zdjęciach o następujących numerach: 5866, 5882a, 5891, 5906, 5908, 5930, 5931, 5933, 5938 (zwarta grupa punktów), 5940, 5949, 5967, 5968.


  • 1



#35

Cadavera.
  • Postów: 337
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

wiele tych fotografi juz wyjkasniliśmy.

Co do 1 jak dla mnie jest to chumura,

 

3  już wiele razy wyjaśniano w Internecie. W bardzo dawnych czasach kampusy studenckie promowały bluzy tego typu dopingujace grupe ,Montreal Maroons''. Wyglądaly one niezwykle wspołcześnie. Tu jest jedno z wielu racjonalnych opracowań w tym temacie  http://www.snopes.co...ral/hipster.asp


Użytkownik Cadavera edytował ten post 10.08.2015 - 16:58

  • 0

#36

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

 Pod poniższym linkiem otworzysz stronę - "Magnificent Desolation" z wszystkimi zdjęciami ze spaceru Armstronga i Aldrina:

 

 

 

Skoro są to zdjęcia "ze spaceru" to zostały wykonane poza lądownikiem? Czy tak?

A jeżeli tak, to można wykluczyć artefakty, które mogły pojawić się na szybie (podczas wykonywania zdjęć z wnętrza lądownika)?

 

Co ciekawe, najnowsze skany niektórych zdjęć Magazynu S zawierają głównie pojedyncze, punktowe artefakty niebieskiej barwy.

 

Z tego wynikałoby, że na wcześniejszych skanach tych niepieskich punktów nie było - czy tak?

 

Pamiętam, że na starszych skanach kilku zdjęć z tego magazynu było widać duże niebieskawe punkty rozciągnięte w pionie. Dziś tego nie ma,

 

Jesteś w stanie sobie przypomnieć,czy "niebieskie smugi" pojawiały się na zdjęciach (skanach zdjęć), na których teraz widać punkty, czy może były to całkiem inne zdjęcia. Czy umiejscowienie tych smug było również takie jak punktów (z tego, co się zorientowałem, punkty / grupy punktów widoczne są tylko na tle czarnego nieba) czy może widoczne były one również na tle np postaci astronautów, fragmentów lądownika i innych obiektach widocznych na zdjęciach?

 

I pytanie dodatkowe (chciałbym żeby to precyzyjnie wybrzmiało) - czy istnieją fotografie lub ich skany, na których błękitne punkty, grupy punktów lub smugi występują w miejscach, które wykluczają z założenia to, że mogłyby one być czymś innym, niż tylko zabrudzeniami, uszkodzeniami, błędami czy to samych zdjęć, czy to ich skanów?

Chodzi mi o to, że jeżeli takie błękitne punkty występują tylko na tle nieba, to mogą być one zarówno wynikiem mechanicznych uszkodzeń zdjęcia, czy skanu jak też obiektami na tym niebie się znajdującymi. Jeżeli jednak pojawiały się one np. na tle sylwetki astronauty, lądownika, czy powiedzmy flagi, to z automatu wyklucza to podejrzenie, że są one jakimikolwiek obiektami latającymi sfotografowanymi z dużej odległości - pozostaje tylko opcja uszkodzeń mechanicznych ew. zabrudzeń (czy to zdjęcia, czy obiektywu).

 

Celowo nie odnoszę się tutaj do ewentualnego wpływu szyby na powstanie na zdjęciu takich punktów, bo gdyby okazało się, że te ostatnie zdjęcia pochodzą ze spaceru poza lądownikiem (a niektóre z nich mają punkty) to trzeba by uznać, że szyba nie miała wpływu na ich powstanie.


  • 0



#37

poznajemy nieznane.
  • Postów: 84
  • Tematów: 41
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jak już kilka osób wyżej wspomniała, ale tu parę słów więcej:


  • 1

#38

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 Zdjęcia z podlinkowanej strony pokazujące spacer astronautów po powierzchni Księżyca (tzw. EVA) wykonane były poza lądownikiem.

Punktowe odbicia na szybie we wnętrzu lądownika odpadają, ponieważ optyka aparatu była nastawiona na nieskończoność a aparat znajdował się blisko okna. Wszelkie odbicia na wewnętrznej szybie kabiny lądownika powinny być słabo wyrażone i rozmyte i tak faktycznie było.

 

Pamiętam, że te jasne, rozciągnięte w pionie niebieskie punkty nie były one tak ostre, jak te, które widać na obecnych skanach. Raczej były większe i rozmyte. Niestety, nie mam tych skanów a zgadywanie ich położenia względem punktów na nowszych skanach nie ma sensu. Trzeba by porównywać stare i nowe skany.

 

Wszystkie punkty o których pisałem, znajdowały się na czarnym tle nieba, gdyż łatwo je zlokalizować. Jak ktoś ma cierpliwość szukać ich w innych miejscach, to życzę cierpliwości.


  • 0



#39

fussy.
  • Postów: 232
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

@Dager przeanalizowałem podane przez ciebie zdjęcia jak również jako próbki kontrolne randomowe z dokumentacji misji Apollo 11, do której link podałeś (jeszcze raz dzięki).

 

Do obróbki zdjęć użyłem dokładnie tej samej techniki, którą zastosowałem przy "wyciąganiu kontrastów" z postu #25 w tym wątku.

Pierwsze na co zwróciłem uwagę to zupełnie inna jakość materiału filmowego (klisza) niż użyta w przypadku misji Apollo 17. Co prowadzi do wniosku, że z jakiegoś powodu została zastosowana klisza o znacznie wyższej czułości ISO co skutkuje raz, że większą ilością zarejestrowanych punktów światła na tle nieba, a dwa - znacznie większym ziarnem obrazu.

 

Nieco mnie to dziwi, bowiem astronauci w przypadku obu misji używali tego samego modelu aparatu - Hasselblad 500 (choć w przypadku A11 był to model 500EL nie potrafię niestety wskazać różnic pomiędzy nimi). Aparaty najwyraźniej różniły się zastosowanymi obiektywami (pomijając nawet ewentualne różnice w konstrukcji samego "body") ale udało mi się dotrzeć tylko do takich informacji w przypadku Misji Apollo 11, gdzie użyty został stałoogniskowy Zeiss Sonar f5.6 / 250mm czyli obiektyw dający znaczne powiększenie i dość "ciemny" co uzasadniałoby moją tezę o konieczności zastosowaniu filmu o wyższej czułości ISO. Istnieje szansa, że inżynierowie NASA wyciągnęli wnioski i kolejne misje (w tym A17) były wyposażane w jaśniejsze (f) obiektywy, co pozwoliło stosować filmy o mniejszej czułości ISO, zapewniające lepszą jakość obrazu, czego dowodem są znacznie lepszej jakości fotki z A17.

Tyle technicznego bełkotu ;)

 

Wracając do zdjęć które rekomendowałeś... miałem nawet zamiar powklejać przykładowe cropy ale odpuściłem, bo nie udało mi się na nich znaleźć niczego interesującego poza wszechobecnym ziarnem (wysokie ISO) i dziesiątkami co jaśniejszych gwiazd, pojawiających się w miarę rozjaśniania obrazu. Ten sam efekt uzyskałem analizując randomowe zdjęcia z kolekcji, do której linka podałeś. Nic ciekawego poza....

 

Wspomniałeś o "dużych niebieskawych punktach rozciągniętych w pionie". Faktycznie ten "motyw" pojawia się na niektórych fotografiach... odrzuciłem wszystkie widoczne przy krawędzi kadru co może świadczyć o błędzie optyki tzw. komie https://pl.wikipedia...i/Koma_(optyka)

 

Zostały mi trzy, które można zobaczyć poniżej, w kolejności:

 

AS11-40-5944HR (randomowe)

AS11-40-5949HR

AS11-40-5967HR

 

Zaryzykował bym twierdzenie, że mamy do czynienia z tym samym obiektem na niebie w postaci takiego układu gwiazd zarejestrowanych przez aparat ale nie widzę możliwości wykazania, że znajdują się w tym samym obszarze nieba.

Mam też takie spostrzeżenie, że te obiekty (aczkolwiek ciekawe) nijak się mają do tego co pokazałem w poście #25

 

 

 

 

Załączone grafiki

  • AS11-40-5944HR.jpg
  • AS11-40-5949HR.jpg
  • AS11-40-5967HR.jpg

  • 2

#40

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie mogą to być gwiazdy z prostej przyczyny. Ekspozycje wykonywane na Księżycu były zbyt krótkie (1/125s - 1/250s), by na emulsji o czułości ok. 100 ISO, mogły się naświetlić tak małe i słabe punkty świetlne. Wyjątkiem mogła byc jedynie planeta Wenus, którą uchwycono na kilku zdjęciach (Apollo 14?).

 

Co do optyki, to przypomnę, że podczas księżycowych spacerów fotografowano głównie obiektywem szerokokątnym Zeiss-Biogon 5,6/60mm. Do zbliżenia odległych obiektów  sporadycznie uzywano obiektywu f-500mm.


  • 0



#41

DCO.
  • Postów: 8
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zdjęcie nr 2 - zaryzykuję twierdzenie, że to fake. Po pierwsze - skadrowane tak, żeby to ciało było widoczne (bez niego ciężar fotki przeniesiony na prawo) po drugie, ja słyszałem wersję, iż ciało to spadło podczas robienia fotki. Ale wówczas osoby widoczne na zdjęciu spojrzałyby w lewo, a zdjęcie wyszłoby zamazane.


  • 0

#42

fussy.
  • Postów: 232
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

@Dager niestety nie potrafię się merytorycznie odnieść do twojej wypowiedzi, z racji że nie dysponuję szczegółami techniki i sprzętu jakim posługiwali się członkowie poszczególnych wypraw Apollo (poza tym co wskazałem wcześniej)

Biorąc pod uwagę kontrasty scen przez nich fotografowanych, jak i fakt że nie było ich zamiarem dokumentowanie przestrzeni wokół księżyca tylko księżyca jako takiego jestem w stanie się zgodzić, że czasy ekspozycji które podajesz są jak najbardziej zasadne - nawet przy ISO 100.

Temat jest niezwykle ciekawy i bardzo mnie zainteresował. Obecnie jestem na etapie zbierania informacji i będę wdzięczny za każde "wskazanie drogi" z twojej strony.


  • 0

#43

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

fussy, przeoczyłem twój wpis, dlatego dopiero teraz odpowiadam.

 

Najwięcej dobrego materiału zdjęciowego z Księżyca (wysokiej jakości skanów zdjęć z programu Apollo) znajdziesz na wielokrotnie tu cytowanej stronie Apollo Lunar Surface Journal. Jest tam przebogate spektrum tematów, opisujących wszystkie misje księżycowe, zarówno gdy chodzi o archiwa, foto, wideo, audio i filmy na taśmie.

 

Link: http://history.nasa....alsj/frame.html

 

Przydatna jest strona - Apollo Image Atlas, która umożliwia szybki wgląd w materiał zdjęciowy z podziałem na kolejne misje i rodzaje użytych kamer fotograficznych.

 

Osobna strona z opisem użytego w programie Apollo sprzętu - The Cameras of Apollo,  jest w kolejnym linku:

http://www.ninfinger.../apollocams.htm

 

Osobny link dotyczy optyki obiektywu Zeiss-Biogon 5,6/60mm, którym głównie fotografowano podczas księżycowych spacerów.

http://www.hq.nasa.g..._60mm_ZEISS.pdf

 

Gdy chodzi o zdjęcia zw specjalistycznych kamer naukowych (kamery metryczne i panoramiczne), robione z orbity księżycowej warto zapisać link:

http://wms.lroc.asu....sion=15&page=20

 

Szczegółowe materiały opisujące zbiory próbek księżycowych skał i regolitu na stronie Apollo Sample Atlas -

http://www.lpi.usra..../samples/atlas/

 

oraz - Lunar Samples; [urll]http://www.lpi.usra.edu/lunar/samples/[/url]

 

Na koniec inna ciekawa strona: http://apollo.mem-tek.com/


  • 2



#44

BassKat.
  • Postów: 172
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zdjęcie #2 to fake, widać od razu.
  • -1

#45

fussy.
  • Postów: 232
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Dager ​wygląda, że będę miał  mam ​ciekawą lekturę na kilka dni.

 

Dzięki bardzo!, z pewnością się odniosę jak będę miał coś do powiedzenia ;)


Użytkownik fussy edytował ten post 13.08.2015 - 16:18

  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych