Skocz do zawartości
Szkielet króla Macedonii Filipa II odnaleziony


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Archeologowie przeszukując groby władców Macedońskich odnalezione w północnym Greckim mieście Werginie natrafili na szczątki Aleksandra IV, syna Aleksandra III Macedońskiego oraz na grób Filipa. Badacze nie mają wątpliwości iż chodzi o ojca Aleksandra Wielkiego, Filipa II. 

 

KING.jpg?itok=ZKOoFN5s

foto / Javier Trueba

Kość należąca do Filipa II z charakterystyczną raną, którą król odniósł podczas jednej ze swoich kampanii wojennych.

 

Na jakiej jednak podstawie archeologowie wysnuli teorię iż mają do czynienia ze szczątkami Filipa II? Jak wiadomo na 3 lata przed zabójstwem Filipa został on ranny w nogę podczas kampanii przeciw Ardajom, była to rana na wylot która przebiła również kość. Jedna z kości odnaleziona w krypcie jest przebita dokładnie w tym miejscu, w którym według relacji tekstowej z tamtego okresu był ranny Filip. Dodatkowo znaleziono ją w grobowcu nr. 2, który należał do FIlipa (przy komnacie widniał napis grobowiec Filipa). Lecz czy można mieć stuprocentową pewność iż jest to na pewno szkielet należący do ojca Aleksandra Macedońskiego? W roku 1970 odnaleziono dwa szkielety należące do mężczyzn, jeden w krypcie nr. 1, drugi w krypcie nr.2.

 

Wergina (gr. Βεργίνα, mac., bułg. Кутлеш) to wieś i stanowisko archeologiczne w północno-wschodniej Grecji, na północ od Olimpu, w pobliżu miasta Weria, od 1996 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowały się tu ruiny starożytnego Ajgaj - najstarszej stolicy starożytnej Macedonii. Po przeniesieniu stolicy do Pelli, Ajgaj służyło jako nekropola - grzebano tu królów Macedonii.

 

Naukowcy używając technik kryminalistycznych do analizy szczątków kostnych potwierdzili, że Filip był pochowany w grobowcu nr.1. Potwierdził to Antonis Bartsiokas z Uniwersytetu Democritus University of Thrace prowadzący prace przy grobowcach.

 

Zespół naukowy zdołał oszacować wiek szkieletu na podstawie obrazowania CT oraz badań uzębienia i kości miednicy, która wraz z kościami czaszki pomogła upewnić się co do płci odnalezionych zwłok. Użyli również oni nowoczesnego skanera oraz technikę rentgenowską zwaną radiografią. 

 

Odnalezione i kompleksowo zbadane szczątki wskazywały na 45-letniego mężczyznę z pierwszego grobowca liczącego sobie 1,8m wzrostu. Stan kości jego lewej nogi wskazywały na zesztywnienie stawu kolanowego z objawami fuzji kości, spowodowane najprawdopodobniej w wyniku rozległego urazu. Rana cechowała się sporym otworem zrobionym szybko poruszającym się narzędziem. Obrażenia te wskazują na to, że ranny musiał doświadczać poważnych utrudnień z poruszaniem się.

 

Asymetryczne zmiany kostne zaobserwowane przez naukowców dowodzą potencjalnych efektów ubocznych związanych z charakterystycznym pochylaniem głowy podczas nierównego chodu (za każdym razem gdy mężczyzna stawał na lewej nodze musiał pochylać głowę w prawo). 

 

Rehabilitacja tak poważnej rany w czasach bez antybiotyków, leków przeciwbólowych i nowoczesnej medycyny musiała stanowić gigantyczne wyzwanie co dowodzi iż mężczyzna musiał mieć iście królewską opiekę medyczną począwszy od samego początku (tamowanie krwawienia, unikanie zakażeń itd) aż po późniejsze etapy (rekonwalescencja i rehabilitacja w miarę możliwości).

 

WIFE%20MAXILLA.jpg

foto / Javier Trueba

Górna szczęka należąca do Kleopatry, żony króla Filipa II.

 

W grobowcu nr.1 odnaleziono również szczątki 18-letniej kobiety oraz noworodka. Była to prawdopodobnie żona króla, Kleopatra oraz ich syn. Oboje zostali zamordowani krótko po śmierci Filipa. Szczęka powyżej należała do Kleopatry, natomiast zdjęcie poniżej przedstawia szczątki noworodka.

 

Jako że szczątki drugiego mężczyzny odkryte w grobowcu nr. 2 nie wykazują żadnych uszkodzeń kończyn dolnych, oznacza to iż musza to być zwłoki króla Arrhidaeusa i jego żony Euredyki. Wewnątrz krypty znaleziono również miecz, tarczę oraz pancerz należący do króla.

 

INFANT.jpg

 foto / Javier Trueba

Szczątki nowo narodzonego dziecka Kleopatry i Filipa II.

 

 

Filip II – (gr.Φίλιππος Β' ο Μακεδών, ur. 382 p.n.e. w Pelli, zm. 336 p.n.e. w Ajgaj) – król Macedonii z dynastii Argeadów (357 -336 p.n.e.), polityk, strateg i reformator armii macedońskiej. Dzięki sukcesom w wojnach z sąsiadami powiększył terytorium państwa, tworząc z Macedonii silny organizm państwowy. Ojciec twórcy imperium macedońskiego, Aleksandra Wielkiego.

 

W październiku 336 odbył się ślub Kleopatry i Aleksandra I z Epiru. Uroczystości stanowiły także preludium wielkiej inwazji na Azję. Filip zaprosił przedstawicieli wszystkich polis wchodzących w skład Związku Korynckiego, a także ważnych arystokratów greckich, artystów oraz znaczących Macedończyków. Najważniejsze uroczystości miały odbyć się o świcie w teatrze. Na początku uroczystości wprowadzono posągi dwunastu bogów olimpijskich oraz trzynasty Filipa. Król czekał do tej pory na zewnątrz. Swoim przyjaciołom polecił, by zajęli miejsca, a towarzyszących mu gwardzistów wysłał przodem do teatru gdzie stanęli na skraju orchestry.

Do teatru wszedł sam, ubrany na biało. Gdy zatrzymał się, by pozdrowić tłum, jeden z gwardzistów – Pauzaniasz – rzucił się na niego z mieczem, zadał cios, a następnie uciekł. W ślad za nim pobiegło trzech innych gwardzistów – Leonnatos, Perdikkas i Attalos – kiedy w czasie ucieczki Pauzaniasz potknął się, ci przebili go włóczniami.

 

Odkrycie stanowi wielki sukces dla zespołu badawczego, który podjął się tego zadania. Jak widać szczątki będące świadectwami wydarzeń ze starożytnych czasów wciąż czekają na odkrycie mogąc nam udzielić wielu odpowiedzi na temat ludzi z tamtych czasów oraz wydarzeń jakie miały miejsce.

 

Mamy nadzieję, że na kolejne odkrycia w przyszłości.

 

 

Tłumaczenie własne.

 

 

 

 

Źródło:

IFL Science

CreativeCommonsLicense


Użytkownik ✪Critter edytował ten post 21.07.2015 - 18:58

  • 4Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u