Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niesamowite odkrycie na Wyspie Wielkanocnej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Ogromne, kamienne statuy przedstawiające tajemnicze głowy na Wyspie Wielkanocnej są bardziej imponujące niż się do tej pory wydawało. Dzięki wykopaliskom okazało się, że głowy są przyczepione do ciał, które rozciągają się na wiele metrów w głąb ziemi! Ciała figur są pokryte starożytnymi zapiskami zwanymi petroglifami, które póki co są nie do rozszyfrowania.

 

2s8k5e9.jpg

fot. domena publiczna

 

29v1imd.jpg

fot. domena publiczna

 

2rclk5c.jpg

fot. domena publiczna

 

Wyspa Wielkanocna jest jedną z najbardziej oddalonych, zasiedlonych przez ludzi wyspą na świecie. Oddalona jest o ok. 2 tysiące mil (3218,688 km) od wybrzeży Chile.

 

e8r5g3.jpg

fot. domena publiczna

 

Według oficjalnej wersji, statuy nazywane Moai, zostały wyrzeźbione przez plemię Rapu Nai między 1250, a 1500 rokiem naszej ery. Wielu ludzi wierzy jednak iż mogą być one dziełem jakiejś pozaziemskiej cywilizacji.

 

Według Wikipedii, póki co najwyższa statua pośród 887 Moai mierzy ponad 30 stóp i waży 82 tony. Kolejna jeśli zostanie do końca odkopana, ma mierzyć prawie 70 stóp i ważyć aż 270 ton! Wiele z tych ogromnych kamiennych sylwetek zostało umieszczonych na rozmaitych miejscach na wyspie. Twarze mają reprezentować przodków, którzy postrzegani byli jako bogowie.

 

11b28eh.jpg

fot. domena publiczna

 

28c1vso.jpg

fot. domena publiczna

 

 

http://wolnemedia.ne...e-wielkanocnej/

http://www.artfido.c...r-island-heads/


  • 12



#2

Gamebitt.

    Badacz nieznanego

  • Postów: 105
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Ten news nie jest zbyt świeży. Już co najmniej od 1914 r. wiedziano, że Moai posiadają ciała i posiadano nawet ich zdjęcia. Od tamtego czasu odbyło się wiele podobnych odsłonięć.

Rano Raraku was first reported to the outside world in 1868 by officers of HMS Topaze. The world was fascinated, and many sketches, essays, newspaper articles, and books were published describing the statues embedded in the slopes as “heads.”  Over 90 excavations in Rano Raraku since that time exposed the torsos of many statues. Katherine and William Scoresby Routledge of the Mana Expedition to Easter Island, 1914-15 published photos of their own digs illustrating the bodies of many statues.  In 1954-55 Thor Heyerdahl and his Norwegian Archaeological Expedition to Easter Island excavated others, further documenting the existence of complete, but partially buried, statues.

Źródło: http://www.eisp.org/4230/

 

Tu macie kilka zdjęć z wyprawy w 1914 r. Są też z odsłoniętymi ciałami. 


Użytkownik Gamebitt edytował ten post 16.07.2015 - 16:51

  • 5



#3

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może kpiarz korzysta z Explorera :D (hyhy). Żarcik. I tak ciekawe, bo fajne zdjęcia. Moai nigdy za wiele.
  • 0



#4 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Może i temat stary ale ja się z tym wcześniej nie spotkałem także gdyby nie kpiarz nawet bym tego nie zobaczył. Dzięki za wstawkę.


  • 1

#5

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 W anglojęzycznym necie temat jest od 5 lat, ale w polskojęzycznym informacje na ten temat, są bardzo skąpe. Znalazłam jedynie 2 artykuły o wykopaliskach na WW / bez zdjęć/ :

 

http://niewiarygodne...ajticaid=6153b9

 

http://pl.sputniknew...05_31/76554683/

 

Rzecz ciekawa, że nie ma informacji o odsłonięciu korpusów Moai  na stronach polskich portali historycznych i archeologicznych. Czyżby brak tam było historyków z dobrą znajomością jęz. ang ?

 

Mnie natomiast nurtują trzy zagadnienia :

 

1. Dlaczego mieszkańcy Rapa Nui zakopali posągi aż po głowy ?

2. Kiedy zakopano posągi ?  Według oficjalnej wersji nauki, Moai tworzono od XV do XVIII wieku.

3. Czy petroglify na Moai są podobne do jakies innej kultury w rejonie wysp pacyficznych, a moze nawet kontynentalnej ?


Użytkownik kpiarz edytował ten post 16.07.2015 - 19:14

  • 0



#6

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

1. Dlaczego mieszkańcy Rapa Nui zakopali posągi aż po głowy ?

2. Kiedy zakopano posągi ?  Według oficjalnej wersji nauki, Moai tworzono od XV do XVIII wieku.

 

1. A możliwe jest aby posągi same się zapadły (wcześniej postawione normalnie)? Są niebywale ciężkie i jeśli znajdowały się na powierzchni to stykały się z ziemią niewielką podstawą, więc ciężar nie był rozłożony a skupiony na niewielkiej powierzchni. Pytam, bo nie wiem jak tam jest z gruntem oraz czy archeolodzy / geolodzy / ktokolwiek badał jakoś dogłębniej to zagadnienie (na pewno było już poruszane).

2. Jest wiele wersji - angielska Wikipedia mówi, że tworzono je pomiędzy 1250 a 1500 r.n.e. (tak też napisałaś w temacie), teraz nie wiedzieć czemu piszesz, że od XV do XVIII wieku, z kolei na polskiej Wikipedii znalazłem informację nawet o wersji mówiącej, że Moai wznieśli Polinezyjczycy już w latach 1000-1100 n.e.


  • 1



#7

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy się same zapadły ? Jest to możliwe, ale mało prawdopodobne. Przypatrzmy się temu zdjęciu :

 

sfw2hj.jpg

 

Głowy Moai wystają ponad powierzchnię ziemi praktycznie równo. Nie sądzisz, że gdyby się zapadały, część posągów mogła by się przewrócić, tym bardziej, że Moai postawiono na zboczu wzniesienia ? Ja też nie jestem geologiem, więc trudno mi powiedzieć, jaki jest tam skład gleby. Niemniej, sprawa jest bardzo interesująca.

 

Faktycznie, popełniłam błąd w datowaniu :facepalm: :facepalm:  . Moja wina.


  • 0



#8

Koojoot.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Z tego co mi wiadomo, Moai same sie oczywiscie nie osuwaly w glab ziemi. Ma to zwiazek z procesami geologicznymi. Postaram sie to wytlumaczyc w miare dokladnie wiec zaczne od poczatku. Od razu zaznaczam rowniez ze nie jest to stu procentowa prawda a jedynie hipoteza, ktora uslyszalem i wydala mi sie w miare logiczna.

 

Wyspa wielkanocna nie zawsze byla lysa jak kolano. Wedlug naukowcow nigdy nie byla ona na stale zamieszkana i sluzyc miala jedynie jako miejsce czci bogow/przodkow. Kamienie z ktorych zrobione zostaly Moai rzekomo byly na miejscu (chociaz sa i tacy, ktorzy trafnie argumentuja, ze jest to dosc smiala hipoteza biorac pod uwage wielkosc wyspy i liczbe wielkich kameni uzytych). Kolejna sprawa - jak uzyjecie google maps zauwazycie, ze najblizszy lad jest cholernie daleko i raczej prymitywny lud mialby problem z dostaniem sie tam lodziami (czy tam canoe czy czegokolwiek mogli uzywac). Dlatego teoria o tym, ze mieliby te kamulce transportowac jest na tyle problematyczna, ze postanowiono uznac, ze po prostu tam byly. No ale nie o tym mialo byc, wracam do tematu.

 

Wyspa wielkanocna kiedys byla obficie zalesiona i bogata w duze, solidne drzewa. Ponoc lud odpowiedzialny za Moaie wycial wszystkie (co do jednego!) drzewa na wyspie zeby korzystac z nich do transportu swoich dziel. I tu wkracza wyjasnienie dlaczego sa zakopane po szyje. Poczatkowo oczywiscie zostaly postawione pionowo na podstawach - nikt nie zakopywal ich w jakims tajemniczym celu - po czym budowniczowie poplyneli sobie do domu. Jednak nie przewidzieli tego, jak ich 'modyfikacja' wyspy wplynie na jej stan. Wielu z was moze nie jest swiadomym ale drzewa dzialaja jak tama, niepozwalajaca ziemi osuwac sie w dol. Po ich usunieciu z wyspy, z kazdym kolejnym deszczem ziemia zmieszana z woda (a wiec bloto) tworzace sie na wyspie splywalo zgodnie z prawami fizyki w dol. Przez to wyspa robila sie 'nizsza' a obiekty znajdujace sie ponizej powoli przykrywala warstwa blota, ktora po deszczu twardniala i zamieniala sie w grunt. I tak (wedlug tej teori) centymetr po centymetrze z kazdym kolejnym deszczem Moaie byly coraz bardziej przykrywane osuwajaca sie z gory zbocz ziemia.

 

Co myslicie o tej teori? Jak dla mnie jest dosc wiarygodna i mnie przekonuje (co innego kwestia samej obecnosci tych pomnikow i ich stworzenia/ewentualnego transportu).


  • 2

#9

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nigdy nie spotkałem się z twierdzeniem, że posągi przywieziono na wyspę z lądu, więc nie wiem skąd ten kawałek. Stanowisko nauki jest takie, że wykuwano je w dwóch kamieniołomach na wyspie i transportowano na miejsce. Przy czym cześć posągów ustawiano na platformach nad morzem. Bardzo możliwe, że pozostałe częściowo wkopywano tak aby trzymały pion, bo posągów jest więcej niż miejsc na platformach i potem rzeczywiście erozja oraz częściowo osuwanie się zakopało niektóre aż po głowę.

 

Co do drzew - wydaje się że domniemywanie, że mieszkańcy którzy mieszkali na wyspie (bo jednak była ona stale zasiedlona) wycięli wszystkie drzewa jest błędne. Owszem, przerzedzili lasy i zwiększyli erozję gleby za sprawą chodowli zwierząt, ale ostatecznie dobiła ich zmiana klimatu


  • 0



#10

abnormal.
  • Postów: 129
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

pssst.. hodowli :>


  • 0

#11

Broox.
  • Postów: 13
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czepiasz się ;).
Również uważam że całkowite wycięcie lasu jest wbrew logice, ale na to mam teorię. Co jeśli mieszkańcy wyspy od początku planowali opuszczenie jej zaraz po stworzeniu posągów? Wtedy wycięcie lasów mogłoby mieć sens, a oni sami nie byli świadomi swojej odległości od lądu, wiec uważam takie coś za bardzo sensowne. Wiecie, na zasadzie zrobienia talizmanu, który ma chronić przed złem i zestawieniem go w spokoju żeby nie zakłócać jego pracy.

Wytapane z siłowni albo innego magicznego miejsca ;)
  • 0

#12

Koojoot.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zaciekawiony - sprawdzilem to co pisales i masz racje co do kamieniolomu na wyspie, zatem ta kwestia jest jasna - glowy zostaly stworzone na miejscu. Dzieki za wyprowadzenie mnie z bledu :) .  

 

Co do samych mieszkancow - czy na wyspie odnaleziono jakies przyrzady zycia codziennego (niezwiazane z budowla posagow) swiadczace, ze ich pobyt tutaj byl staly a nie mial on jedynie na celu (tak jak sugeruje Broox) stworzenia miejsca kultu? Jesli tak to o jak licznej spolecznosci mowimy? Ta wyspa jest dosc oddalona od ladu i wystepowanie populacji ludzkiej w tak odcietym od swiata miejscu wydaje mi sie nieco problematyczne i budzi we mnie sprzeczne odczucia.


  • 0

#13

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Warstwy osadowe wskazują na stałe zamieszkanie od XIII wieku aż do przybycia Europejczyków. Na wyspie znaleziono między innymi domy będące właściwie półziemiankami z kamiennymi ścianami i darniowym dachem. Najbardziej znana jest odrestaurowana wieś Orongo z 50 kamiennymi domami.


  • 0



#14

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Ta wyspa jest dosc oddalona od ladu i wystepowanie populacji ludzkiej w tak odcietym od swiata miejscu wydaje mi sie nieco problematyczne i budzi we mnie sprzeczne odczucia.

 

Tym bardziej problematyczne jest założenie, że ktoś na takie odległości pływał tylko po to, by oddać cześć jakimś bogom. Tym bardziej problematyczne, że żadna z tamtejszych kultur nie posiadała takich zdolności żeglugowych, by wykonywać takie kursy regularnie.

 

Acz teoria z wymywaniem gleby moim zdaniem jak najbardziej prawdopodobna. Drzewa faktycznie działają przeciwerozyjnie i brak takiej osłony spokojnie mógł spowodować obsuwanie się gruntu po zboczu, co obserwujemy na co dzień w wielu miejscach świata.


Użytkownik skittles edytował ten post 30.11.2015 - 02:05

  • 0



#15

Koojoot.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

skittles - wedlug naukowcow Polinezyjczycy przybyli na wyspe i zasiedlili ja w okresie miedzy 700 a 1100 rokiem naszej ery, tak wiec z pewnoscia mieli wystarczajace zdolnosci zeglarskie. Wyspa wielkanocna lezy okolo 3,5 tysiaca kilometrow od najblizszego ladu takze mozna powiedziec, ze mieli calkiem imponujace zaplecze zeglarskie, dokonujac takiego wyczynu. Wedlug oficjalnej wersji historii Europeczyjcy, ktorzy przybyli na Wyspe Wielkanocna w roku 1722 zastali jedynie 2-3 tysiace ludzi (jednak naukowcy szacuja, ze w swym szczycie cywilizacja ta mogla liczyc nawet 15 tysiecy). Pozniej oczywiscie dostali po glowie od konkwistadorow i do roku 1877 oryginalnych mieszkancow mialo byc juz tylko nieco ponad 100.

 

Cala wyspa ma nieco ponad 150km kwadratowych powierzchni. Nie bylem w stanie znalezc danych ile % tego terenu nadaje sie odpowiednio do zycia, uprawy roslin, hodowli zwierzac etc. Zeby bylo jasne - ja nie watpie, ze wszystko to zrobili ludzie (bo juz czuje, ze ktos mi zaraz wepchnie w usta teorie o UFOMoaiach) - jedyne co mnie zastanawia, to czy ta wyspa moglaby pomiescic na stale populacje 15000 ludzi, wykarmic ich i zapewnic warunki zycia na tyle atrakcyjne, by nie chcieli przeniesc sie na lad (skoro jak juz ustalilismy - potrafili). Ja bardziej bym sie sklanial, ze owa wyspa byla czyms na ksztalt klasztoru, miejsca kultu, czegos na ksztalt Stonehenge - gdzie mieliby mieszkac jedynie kaplani i budowniczowie owych tworow na czesc bogow/przodkow.

 

Liczba stworzonych przez tych ludzi Moaiow to 887! Sa one glownie zrobione ze skaly wulkanicznej, ktora ponoc jest latwa w obrobce. Narzedzia jakich ponoc uzywano (znaleziono wiele takich w kamieniolomie) to bazaltowe dluta. Wiekszosc z nich datowana jest (metoda radioweglowa) na okres od 1100 do 1600 roku naszej ery. A wiec powstaly one w niecale 500 lat (nie licze tu czasu potrzebnego na transport ludzi, znalezienie odpowiedniego miejsca na rozpoczecie prac, scinki drzew, i tak dalej). Imponujace wedlug mnie. Wedlug oficjalnych wersji grupa 6 osob zdolna byla stworzyc 1 moai w mniej-wiecej rok. Takim oto sposobem dochodzimy do wniosku - ze jesli byloby to miejsce wylacznie sakralne, populacja tej wyspy moglaby byc naprawde niewielka.

 

Oczywiscie ta teoria o miejscu sakralnym to tylko moje gdybania, jak wy myslicie?


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych