Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pluton na horyzoncie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

#31

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A do której wypowiedzi Dagera się odnosisz? Bo przejrzałem temat i nie znalazłem fragmentu w którym mówi coś o życiu pozaziemskim na Plutonie


  • 2



#32 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Żartobliwa uwaga Dagera w ostatnim jego poście na temat min. baz obcych odnosiła się do Plutona, najwyraźniej nie udało ci się tego wyłapać.


  • 0

#33 Gość_Veckas

Gość_Veckas.
  • Tematów: 0

Napisano

10 lat temu za Plutonem odkryto jeszcze jedną ponoć jeszcze większą planetę z księżycem niż pluton, nazwano ją Xena (oficjalnie Eris), ale teraz dane dostarczone przez sondę pokazały że jednak jest ciut mniejsza, ciekawe co u niej i czy NH ma ją w planach :) Co do białych plam NASA twierdzi że są to prawdopodobnie góry lodowe.


  • 1

#34

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pluton na bogato z podkolorowaniem - jednak widać sporo kraterów, niektóre mają wysokie obwałowanie. 

 

75528328349900056789.jpg

 

O wyborze nowych celów dla NH jeszcze nie zdecydowano. Dla zbliżenia z nimi konieczny będzie manewr silnikowy a ilość paliwa jest ograniczona.

 

Ps. Nie róbmy off topu z tymi "obcymi", przecież istnieją właściwe im tematy.

 

Jeszcze dwa świeże zdjęcia Nix i Hydry - mini księżyców Plutona. Kolory Nix zostały wzmocnione, Hydra jest pokazana w odcieniach szarości.

Link do źródła: http://www.nasa.gov/...s-smaller-moons

 

90649843190727413996.jpg


  • 4



#35 Gość_Veckas

Gość_Veckas.
  • Tematów: 0

Napisano

Pluton ma bardzo mało kraterów w porównaniu do innych planet skalistych i księżyców naszego układu, możliwe nawet że mniej niż ziemia. A to panie Dager co nazwałeś gigantycznym kraterem wcale nim nie jest.


  • 0

#36

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czym zatem jest?

 

Moim zdaniem, to duże białe owalne coś nieco poniżej środka tarczy Plutona, nosi cechy klasycznego basenu uderzeniowego. Nadano mu nazwę Tombaugh Regio. Dno tego basenu pokrywa lód a na zewnątrz widać charakterystyczne promieniste bruzdy i rowy, podobne do obiektów tego typu na Marsie. Pluton nie zalicza się do planet o skorupie skalistej lecz lodowej, zatem wiele starych kraterów mógł pokryć lód lub całkiem zerodowały.

To nowo odkryty świat, jeszcze mało o nim wiemy. Jestem ciekaw, jak będzie wyglądała globalna mapa topograficzna (wysokościowa) Plutona? Kiedy taka mapa powstanie,  wiele dzisiejszych dylematów się wyjaśni.


  • 1



#37

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Powoli docierają kolejne zdjęcia z kamery teleskopowej LORRI, wykonane 14 lipca z odległości 77000km. Nowy fragment terenu w południowej części Tombaugh Regio przedstawia obszar na granicy dwóch, zupełnie odmiennych struktur - starszej i ciemnej, pokrytej kraterami oraz młodszej i jasnej, zupełnie pozbawionej kraterów. To wydaje się potwierdzać, że niedawno miała tu miejsce jakaś katastrofa w wyniku której pierwotny teren został pokryty grubym pokładem lodu i lodowej kry.

 

1. Omawiany fragment powierzchni Plutona - najmniejsze szczegóły mają rozmiary ok. 1 km.

55391045723330279139.png

 

2. W kontekście ujęcia z kamery szerokokątnej zaznaczone ramką obszary sfotografowane teleskopem LORRI.

90846222320204240188.jpg

 

Na piątek 24 lipca zapowiedziano kolejną konferencje prasową, na temat najnowszych rezultatów naukowych misji New Horizons.


  • 7



#38

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zastanawiam się czy aby ten biały obszar nie jest skutkiem uderzenia w Plutona jądra komety - to mogłoby pozostawić ten lód, który pokruszony opadł na powierzchnię. Badania spektroskopowe wykazały na powierzchni zamrożony tlenek węgla, koncentrujący się w centrum białego obszaru, a tlenek jest też często wykrywany w kometach.


  • 0



#39 Gość_Veckas

Gość_Veckas.
  • Tematów: 0

Napisano

Gdyby takiej wielkości ciało niebeiskie uderzyło w tą planetoidę skutek byłby podobny jak na fotce poniżej, a w środku powinien być mały stożek, linie brzegowe krateru powinny być pofałdowane i bardzo mocno widoczne łacznie z wybrzuszonym nasypem, a to mi bardziej przypomina powierzchnie wspolczesnej Afryki ...Zauważ że malutkie kraterki na Plutonie właśnie tak wyglądają, a im większa masa tym lepszy efekt, a nie odwrotnie.

phobos_vik1_r1.jpg

galeriaam192.jpg

 

Jestem pewny że tą teorie o kraterze i w ogóle o 'wysypie' kraterów wymyśliłeś sam i nie pochodzi ona od NASA, strzelam w ciemno bez sprawdzenia bo po prostu jestem tego pewny, pozdrawiam.


Użytkownik Veckas edytował ten post 22.07.2015 - 14:21

  • 0

#40

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

I dobrze zgadujesz. Zwłaszcza że sam napisałem, że to ja się tak zastanawiam.

 

Ciała kometarne nie są zbudowane ze skał tylko z lodu, często są mało spoiste i zawierają pustki między ziarnami. Po uderzeniu materiał pokometarny wypełnił basen uderzeniowy, następnie powoli sublimował przez co najbardziej wystające bryły odparowały, pozostały tylko wygładzone warstwy spodnie.


  • 0



#41 Gość_Veckas

Gość_Veckas.
  • Tematów: 0

Napisano

Nie ma czegoś takiego jak planety skladające się głównie z lodu, albo komety składające się głownie z lodu, coś okreslane mianem 'lodowym' jest tylko małym procentem tego ciała,  tak samo jak dwutlenek węgla, amoniak czy metan. Są albo skalne, skalno-żelazne(tyczy się komet i asteroid), albo gazowe prawdopodobnie z płynnym jądrem.


Użytkownik Veckas edytował ten post 22.07.2015 - 14:40

  • 0

#42

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Materia kometarna to mieszanina lodu, zestalonych gazów i pyłu i jądro zwykle jest nieco porowate. Dla jądra komety Borrey'lego zmierzono gęstość 0,5 g/cm, dla komety Halley'a jądro ma gęstość 0,2 g/cm.


  • 0



#43 Gość_Veckas

Gość_Veckas.
  • Tematów: 0

Napisano

Materia kometarna? Różnie mozna to interpretowac, mi na myśl przychodzą pierścienie Saturna i Neptuna,  ciało takich rozmiarów jakie wg Ciebie teoretycznie uderzyło w Plutona nie może się składać głównie z lodu, tak samo jak nie może mięć lodowego jądra! Ciało może ewentualnie nim być pokryte jako powłoka, ale pójdźmy na łatwiznę i przyjmijmy że cała ta bryła składa się tylko z lodu. Gęstośc lodu w przyblizeniu wynosi 1000kg/m3, gęstość żelaza ok 7800kg/m3, gęstość skały jest jeszcze mniejsza, chyba nie muszę nic dodawać, teoria o kraterze jest błędna, to wygląda bardziej na to jakby ktoś tam "dmuchnął" i odsłanił warstwę, bardzo możliwe że zachodzą tam jakieś czynniki atmosferyczne.


  • 0

#44

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nawalił dostawca hostingu i wszystkie fotki jakie tu i (nie tylko) wklejałem - poznikały. Można stracić motywację do działania, bo nie wyobrażam sobie konieczności ponownego ich wklejania.

Co radzicie?


  • 0



#45

Mastiff.
  • Postów: 274
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ponownie wklejać to chyba nie, ale weź głęboki wdech, zmień hosting i działaj dalej ! 
Nie możesz mnie pozbawić tego co dotychczas robiłeś, NIE MOŻESZ !

 

Sorry za offtop.


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych