Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pluton na horyzoncie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

#16

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pluton okazuje się  być nieźle pokraterowany! Ta jasno kremowa plama w centrum powyższego zdjęcia jest olbrzymią depresją o wyraźnie zarysowanych brzegach i średnicy ~900km. Być może jest to wypełniony lodem krater lub tektoniczne zapadlisko. Rysują się też rowy, promieniście wybiegające z centrum tej depresji. W innych miejscach widać też znacznie mniejsze kratery o ciekawej strukturze. 

 

76924478825052744955.png

 

Dane o wysokim priorytecie (w tym część zdjęć) zostaną przesłane na Ziemię do 20 lipca. Kontynuacja przesyłania reszty zdjęć w kompresji stratnej zostanie przeprowadzona pomiędzy 14 września i 16 listopada br. Cały materiał zdjęciowy w kompresji bezstratnej będzie przesłany do października przyszłego roku.


  • 3



#17

AlanX.
  • Postów: 88
  • Tematów: 0
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

To teraz NASA ma czas żeby zatuszować na zdjęciach niewygodne obiekty.


  • -15

#18

Kardamon.
  • Postów: 365
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Na przykład co? Słupy graniczne Federacji Galaktycznej?


  • 11

#19

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Właśnie trwa konferencja prasowa z udziałem ekipy odpowiedzialnej za misję New Horizons i już mamy kilka ciekawych zdjęć.

 

1. Niewielki fragment powierzchni Plutona - widoczne tu młode twory i góry o wysokości do 3km mają być utworzone z lodu wodnego. Zdjęcie było wykonane z odległości 77 tysięcy km, 1,5 godziny po maksymalnym zbliżeniu sondy NH. Rozdzielczość detali poniżej 1km.

 

37449015825650267644.jpg

 

2. Szerszy kontekst powyższego zdjęcia.

 

95886001140935897872.jpg

 

3. Charon z bliska wydaje się być aktywny geologicznie - widać liczne, głębokie wąwozy i małe kratery.

 

39851128093279371288.jpg

 

4. Hydra - jeden z małych księżyców Plutona ukazuje nieregularną formę. Jego rozmiary wynoszą - 43km x 33km.

 

56580214683829328990.png

 

Tyle nowości na początek. Kolejne zdjęcia są spodziewane w najbliższy piątek.


  • 9



#20

Mastiff.
  • Postów: 274
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W jakiej odległości od Plutona znajduje się Hydra ? Ciekawe czy są lepsze zdjęcia tego obiektu..


Użytkownik Mastiff edytował ten post 16.07.2015 - 07:10

  • 0

#21

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Hydra obiega Plutona w odległości 64700km, lecz to zdjęcie zostało wykonane z odległości 720 000km w rozdzielczości 3km/piksel. Te nowe zdjęcia sa w kompresji stratnej, później będą przesłane w kompresji bezstratnej.


  • 0



#22

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nowe zdjęcie fragmentu powierzchni Charona - pionowy kadr o długości ok. 300km ukazuje sporo kraterów, liczne szczeliny oraz zapadlisko z górą w centrum.

 

Link: http://www.nasa.gov/...ntain-in-a-moat

 

89603661434262185774.jpg


  • 4



#23

Szumi1910.
  • Postów: 59
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hydra jest malutkim obiektem więc NH nie wyłapie go dokładniej przypuszczam. Do tego dochodzi kwestia ciągłego poruszania się zarówno Plutona jak i Charona czy Hydry. O ile Pluton jako duży obiekt, porusza się wolniej o tyle Charon czy Hydra są( choć niewiele) mniejsze ;)

Wysłane z mojego LG-D280 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik Szumi1910 edytował ten post 17.07.2015 - 16:23

  • 0

#24

Simson.
  • Postów: 172
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Zaraz jakiś spiskowiec powie że zdjęcia są zrobione w studio Paramount Pictures bo nie widać gwiazd w tle ...


  • 0

#25

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@ Simson

Ja raczej podejrzewam szybkie pojawienie się na spiskowych stronach zdjęć pokazujących piramidy, statki kosmiczne i inne takie rzeczy. Oczywiście takich zdjęć, jakich nie można znaleźć w innych źródłach.

 

Tymczasem pojawiają się kolejne zdjęcia. Tutaj zbliżenie powierzchni jasnego sercowatego obszaru na Plutonie:

04_moore_02c.jpg

Obszar ma stosunkowo gładką powierzchnię, która musiała być niedawno odświeżona. Niewykluczone że Pluton wykazuje jakąś aktywność geologiczną. Pomiary pokazują że na obszarze "serca" powierzchnia zawiera między innymi zestalony tlenek węgla.

 

Tak natomiast wygląda jeden z mniejszych satelitów Nix:

nix-lorri.jpg

 

Wiadomo też już coś na temat atmosfery Plutona, którą zbadano gdy sonda przechodziła przez cień planety, obserwując jak przygasa światło słońca. Atmosfera sięga aż do odległości 1600 km od powierzchni, stosunkowo najgęstsza warstwa do wysokości 270 km jest widoczna na niektórych zdjęciach. Atmosfera zawiera głównie azot, ale też metan i inne węglowodory.

http://www.nasa.gov/...nded-atmosphere

 

Zaobserwowano także "ogon" chłodnej plazmy wywiewanej przez wiatr słoneczny

http://www.nasa.gov/...o-wags-its-tail


  • 1



#26

Spybot.
  • Postów: 21
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Czy tylko mnie to zastanawia czemu Pluton nie jest aż tak zbombardowany jak np nasz księżyc ? Ma całkiem ładna zgrabna powierzchnie ,niż to sobie wyobrażałem. Myślałem że jego powierzchnia będzie przypominała tą  z Merkurego .


Użytkownik Spybot edytował ten post 19.07.2015 - 18:16

  • 0

#27

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tajemnicze białe plamy? Na niewyraźnym zdjęciu z daleka może były tajemnicze, ale teraz mamy zdjęcia na tyle dokładne i bliskie, że widzimy co jest jasnym obszarem. Tylkoastronomia to mało wiarygodny portal.


  • 0



#28 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Zaproście do skrytykowania tylkoastronomia jeszcze ze 4 kumpli żeby było weselej ;). pw nic nie kosztuje. Nie dodaję za często newsów z tego portalu więc nie wiem. W sumie mogę olać ten portal mi tam wszystko jedno. Skorygowałem to i tamto powinno być w porządku.


Użytkownik ✪Critter edytował ten post 19.07.2015 - 19:12

  • 0

#29

Silm4ril.

    Głos rozsądku

  • Postów: 94
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Czy palnę głupotę, mówiąc, że Pluton wygląda uroczo? ;)
Jego kolory i formacje skalne prezentują się niezwykle artystycznie.
Samo jego sfotografowanie to wielki przełom w nauce.
Teraz tylko czekać, aż pojawią się teorie spiskowe o bazach kosmitów, rządu USA, nazistów, żydów, masonów i diabli wiedzą, kogo jeszcze ;)
  • 0

#30 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Dager, zakładasz że życie pozaziemskie nie istnieje? Na jakiej podstawie? Wiary w bożków? A może możesz udowodnić, że nie istnieje? Nie mamy sprzętu który byłby w stanie realnie wykrywać życie biologiczne na innych planetach ale nie znaczy że go tam nie ma.

 

Mikroorganizmy też nie istniały. Dopóki nie wynaleziono sprzętu, który pozwolił je wykryć. Póki co zwolennicy teorii o istnieniu życia pozaziemskiego mają tyle samo racji co ci, którzy w takową teorię nie wierzą. Prześmiewcze komentarze natomiast świadczą o autorze. Bynajmniej nie pozytywnie.


Użytkownik ✪Critter edytował ten post 21.07.2015 - 14:29

  • 1


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych