Skocz do zawartości


10 Najdziwniejszych Rzeczy w Kosmosie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny

spc_top10_STRANGEST_440.jpg
foto / space.com

 

Wszechświat jest pełen dziwnych, trudnych bądź niemożliwych do wyjaśnienia zjawisk i rzeczy. Bez niektórych z nich nie wyglądałby tak jak wygląda dziś, bez innych w ogóle nie mógłby istnieć. Nasza wiedza na temat tych rzeczy wciąż nie została wyczerpana jednak z biegiem lat dowiadujemy się coraz więcej. Przyjrzyjmy się bliżej dziesięciu z takich rzeczy.

 

#1. Antymateria

 

crab-nebula-nasa3.jpg
foto / home.web.cern.ch

 

Podobnie jak Superman ma swoje alter-ego w postaci Bizzaro, tak cząstki materii mają swoje przeciwieństwa w antymaterii. Elektrony materii są naładowane ujemnie natomiast positrony antymaterii mają dodatni ładunek. Materia i Antymateria unicestwiają siebie nawzajem podczas zderzania się, kiedy ich masy zostają skonwertowane w czystą energię według równania Alberta Einsteina, E=mc2 . Futurystyczne projekty zakładają budowę silników opartych o antymaterię jednak na ten moment są one jeszcze melodią przyszłości.

 

#2.Mini-Czarne Dziury

 

Black_Hole_Milkyway.jpg
foto / wiki

 

Jeżeli nowa, radykalna teoria "Braneworld", stojąca w opozycji do teorii względności Einsteina, jest słuszna, nasz wszechświat zawiera tysiące tego typu czarnych dziur, które osiągają wielkości jądra atomu. W porównaniu do swoich większych sióstr, mini-czarne dziury są pierwotną pozostałością po Wielkim Wybuchu i wpływają na czasoprzestrzeń w inny sposób gdyż są one połączone z piątym wymiarem.

 

3#. Mikrofalowe Promieniowanie Tła

 

Planck_CMB.jpg
foto / wiki

 

Znane także jako promieniowanie reliktowe. Jest ono jedną z pierwotnych pozostałości po Wielkim Wybuchu,należy do rodzaju promieniowania o rozkładzie termicznym energii, czyli widmie ciała doskonale czarnego o temperaturze 2,7249–2,7252 K. Promieniowanie reliktowe niemal nie oddziałuje z cząstkami materii a wypełnia prawie jednorodnie Wszechświat. We wczesnych stadiach ewolucyjnych Wszechświata materia i kwanty promieniowania oddziaływały ze sobą, będąc w stanie równowagi termodynamicznej. W Pod koniec lat 40. XX wieku George Gamow wraz z Ralphem Alpherem i Robertem Hermanem przewidzieli możliwość istnienia tego typu promieniowania, w latach 70. z kolei teorię tę potwierdzili radziecki kosmolog Jakow Zeldowicz oraz Amerykanin Robert Dicke.

 

#4. Ciemna Materia.

 

Dark-matter-visualization.jpg
foto / forbes.com

 

Ciemna materia sjest pozostałością po wielkim wybuchu. Pod wpływem rozwoju wszechświata podczas kilku pierwszych nanosekund odległość między jej cząsteczkami była już tak duża że nie mogły już anihilować. Ciemna materia od momentu wybuchu pozostaje z określoną gęstością Naukowcy uważają, że wypełnia ona zdecydowaną większość wszechświata, warto wspomnieć, że pomiar szybkości obrotu galaktyk sugeruje, iż oprócz obserwowanych gwiazd jest w nich ciemna materia, która wpływa na ruch. Ciemna materia jest bardzo tajemnicza, niektórzy z naukowców nadal podważają jej istnienie jako fakt. Nie odbija ona światła, a także go nie emituje. Jedynym czynnikiem potwierdzającym jej istnienie jest tworzony przez nią efekt grawitacyjny. W wyniku wieloletnich badań i obserwacji stwierdzono że ciemna materia stanowi około 22% całej masy- energii Wszechświata przy zdecydowanej dominacji ciemnej energii.

 

#5. Egzoplanety

 

Gliese832c_1.jpg
foto / kosmonauta

 

Zwane też Planetami Pozasłonecznymi. Są to planety będące częścią układu planetarnego, orbitując wokół swojej gwiazdy, mogące stworzyć odpowiednie warunki do stworzenia i podtrzymania życia na powierzchni. Z powodu bardzo niewielkiej ilości światła odbijanego przez planety pozasłoneczne w porównaniu z ilością promieniowania emitowanego przez ich macierzyste gwiazdy, astronomowie bardzo długo nie potrafili udowodnić istnienia tych odległych światów.  Rozwój technologii pozwoli jednak w przyszłości poznać więcej tego typu planet w obrębie Drogi Mlecznej, ale także w innych galaktykach. Do 16 kwietnia 2015 roku Encyklopedia pozasłonecznych układów planetarnych stwierdzała istnienie 1911 planet.

 

#6. Fale Grawitacyjne.

 

2-black-holes-gravitational-waves.jpg?14
foto / space.com

 

Fale grawitacyjne są zniekształceniami w czasoprzestrzeni przewidzianymi przez Alberta Einsteina w ogólnej teorii względności. Źródłami fal grawitacyjnych mogą być przede wszystkim układy podwójne gwiazd zawierające składniki zwarte: gwiazdy neutronowe i czarne dziury Fale te poruszają się z prędkością światła jednakże są bardzo słabe, w związku z czym naukowcy mogą je wykrywać tylko przy okazji wielkich kosmicznych wydarzeń jak np. łączenie się czarnych  dziur czy wybuch Supernovych. Do wykrywania fal grawitacyjnych przeznaczono detektory LIGO i LISA.

 

#7. Galaktyczny Kanibalizm

 

article-2153053-136AD12D000005DC-787_634
foto / google

 

Podobnie jak na Ziemi, mali mają gorzej, zwierzęta (i ludzie..) zjadają się nawzajem, tak we wszechświecie analogiczne zjawisko ma miejsce podczas łączenia się galaktyk kiedy tworzą one jedną wielką galaktykę. Najczęściej mniejsza galaktyka jest wchłaniana przez większą. Ciekawostką jest, że za ok. 3 miliardy lat Galaktyka Andromedy uderzy w naszą galaktykę, Drogę Mleczną, tworząc nową, większą galaktykę. Podczas zderzania się planet czy gwiazd mniejsze planety mogą zostać wchłonięte przez większe. Tak było prawdopodobnie w przypadku Ziemi, która w trakcie procesu kreacji naszego układu słonecznego wchłonęła mniejszą, która w nią uderzyła.

 

#8. Neutriny

 

the_first_t2k_neutrino_event-4f072d7-int
foto / arstechnica.net

 

Jest to cząstka elementarna należąca do leptonów. Neutrina nie oddziałują za pomocą oddziaływań silnych i elektromagnetycznych. Oddziałują jedynie za pośrednictwem oddziaływań słabych (i grawitacyjnych). Są tak przenikliwe, że obiekt wielkości planety nie stanowi dla nich prawie żadnej przeszkody – przez jeden centymetr kwadratowy Ziemi zwrócony prostopadle do Słońca, co sekundę przelatuje 65 miliardów neutrin. Wiadomo obecnie, że uważane kiedyś za cząstki bezmasowe, neutrina mają niezerową masę spoczynkową, chociaż dokładne masy neutrin nie są znane.Neutrina na Ziemi powstają m.in. na skutek oddziaływania promieni kosmicznych w górnych warstwach atmosfery (powstające w ten sposób neutrina nazywamy atmosferycznymi). Neutrina emitowane są także przez Słońce (neutrina słoneczne) i inne źródła kosmiczne. Ze źródeł sztucznych najwięcej neutrin powstaje w reaktorach jądrowych.

 

#9. Kwazary

 

Quasar_by_TranceVlSION.jpg
foto / wiki

 

Kwazary są to obiekty poruszające się z bardzo dużymi prędkościami. ). Jak obecnie wiemy, obiekty te są jednymi z najbardziej wydajnych źródeł energii we Wszechświecie. Najdalszy kwazar zaobserwowano w odległości 13,7 miliardów lat świetlnych od Ziemi i na tyle mniej więcej lat szacujemy istnienie Wszechświata w obecnej postaci. Po wielu latach obserwacji udało się dowieść, że kwazary tkwią w centralnych częściach galaktyk. Ich galaktyczne otoczki było bardzo trudno zaobserwować po prostu dlatego, że typowy kwazar emituje znacznie więcej energii niż wszystkie gwiazdy znajdujące się w jego macierzystej galaktyce (najjaśniejsze kwazary w ciągu sekundy wyświecają tyle energii, co sto bilionów naszych Słońc). Odkrywszy ścisły związek kwazarów z galaktykami, stwierdzono, że stanowią one tylko niewielką podgrupę licznej klasy obiektów zwanych aktywnymi jądrami galaktyk, które w astronomii określa się skrótem AGN (od ang. Active Galactic Nuclei).

 

#10. Energia punktu zerowego

 

QuantumVacFluctuations_enet.gr_.jpg?itok
foto / metanexus.net

 

Zwana też Energią Próżni. W mechanice kwantowej jest to najniższa możliwa energia jaką może przyjąć układ kwantowy. Wszystkie układy kwantowe posiadają energię punktu zerowego. Fizyka kwantowa mówi nam, że wbrew pozorom, "pusta" przestrzeń we wszechświecie jest w rzeczywistości pełna subatomowych cząstek, które są stale tworzone i niszczone. Cząsteczki te wypełniają energią każdy centymetr sześcienny przestrzeni, zgodnie z ogólną teorią względności, ,wytwarzają one siły anty-grawitacyjne, które wpływają na kształt wszechświata i jego rozmiar, jednak nie wiadomo do końca czy to one wywołują jego rozszerzanie się.

 

Tłumaczenie własne.

 

Źródło:
space.com
space-logo.png


Użytkownik ✪Critter edytował ten post 23.05.2015 - 06:14

  • 10

#2

NTM.

    Nie dotykaj mnie...

  • Postów: 444
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Nieszczególna
Reputacja

Napisano

dziwna lista... Nie widzę nic dziwnego w planetach okrążających obce gwiazdy, już ciekawszą kwestią są "dzikie planety" nie wchodzące w skład żadnego układu planetarnego czy "pustki".


  • 0

#3 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Hmmm pisałem w którymś temacie o planetach które przemierzają przestrzeń kosmiczną nie należąc do żadnego układu planetarnego.

 

Jak rozumiem niektórzy na podstawie jednego obrazka, czy jednego podpunktu, zaniechali ocenianie całego artykułu. Cóż, można i tak.


Użytkownik ✪Critter edytował ten post 22.05.2015 - 16:16

  • 2

#4

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja bym dorzucił "nagie atomy" - atomy które zostały całkowicie zjonizowane, pozbawione wszystkich elektronów. W zetknięciu z innymi normalnymi atomami wywołują bardzo energetyczne reakcje. W niektórych przypadkach całkowita jonizacja powoduje, że jądra atomowe w normalnych warunkach promieniotwórcze, stają się trwałe.


  • 1



#5

Wszystko.
  • Postów: 10021
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Positrony mają polską nazwę pozytony.
  • 1





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych