Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prześwit poopadowy

prześwit poopadowy chmury zjawiska fallstreak hole cloud hole hole punch cloud

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

SirTibio.
  • Postów: 21
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Witam wszystkich forumowiczów!

 

Ostatnio udało mi się zarejestrować ciekawe zjawisko atmosferyczne i postanowiłem podzielić się informacjami, które znalazłem.

 

Prześwit poopadowy - z ang. "fallstreak hole" to zjawisko atmosferyczne, które przybiera wielki eliptyczny kształt "odciśnięty" lub "wybity" (Stąd też angielskie nazwy takie jak "hole punch cloud" ~ chmura z wybitą dziurą lub "cloud hole" ~ dziura w chmurze) w warstwie chmur Cirrocumulus i Altocumulus. Zjawisko to powstaje, gdy temperatura w chmurach wynosi poniżej 0°C, ale woda jeszcze nie zamarzła z powodu braku jąder kondensacji (zjawisko przechłodzenia wody). Gdy w końcu wytworzą się kryształki lodu, powoduje to swoisty efekt domino, który sprawia, że krople wody stają się cięższe i powodują opadanie powietrza. W wyniku czego powstaje wielka dziura, która często przybiera kształt okręgu.

 

hiPwYy.jpg

Polska, 2015 - zdjęcie moje.

 

Przyjmuje się, że wprowadzenie dużej ilości maleńkich kryształków lodu do warstwy chmur powoduje ten efekt domino wyparowywania, które z kolei tworzy dziurę. Kryształki te mogą się sformować w wyniku znacznego obniżenia ciśnienia np. za skrzydłami lub końcami śmigieł przelatującego samolotu/helikoptera. Obniżone ciśnienie schładza powietrze, co powoduje powstanie smugi kryształków lodu za samolotem. Z kolei, owe kryształki otoczone kroplami wody zapoczątkowują proces Bergerona-Findeisena co powoduje wyparowywanie kropel wody i powstanie dziury z nierównymi krawędziami, jakby była namalowana pędzlem malarskim. Proces ten jest także odpowiedzialny za wzrost kryształków śniegu.

Zjawisko to jest dość rzadkie, choć występuje na całym świecie. Pojawia się nagle w związku z czym często jest mylone z aktywnością UFO lub innych nadprzyrodzonych zjawisk. Nomen omen, zjawisko wygląda jakby faktycznie wielki dyskoidalny obiekt „odcisnął” się w chmurach.

 

220px-OKC-Fallstreak.jpg220px-HolePunchCloud.jpg220px-Omarama_Fallstreak.jpg

                     Miasto Oklahoma, Styczeń 2010           Austria, Sierpień 2008          Omarama, Nowa Zelandia, Maj 2006

 

Dla zainteresowanych tym zjawiskiem:

Westbrook, Chris; Davies, Owain (July 2010). "Observations of a glaciating hole-punch cloud". Weather 65: 176–180.

 

-----------------------------------

Przetłumaczone z wikipedii (link)

Tłumaczenie moje

 

 

Temat prześwitu poopadowego był poruszany na tym forum także tutaj.


  • 5

#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Widziałem to parę razy. W zeszłym roku było nawet kilka prześwitów obok siebie:

http://fotoo.pl//out...04_sdc13123.jpg


  • 0






Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: prześwit poopadowy, chmury, zjawiska, fallstreak hole, cloud hole, hole punch cloud

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości oraz 0 użytkowników anonimowych