Skocz do zawartości


Zderzanie się galaktyk


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny

Zderzanie się galaktyk to zupełnie normalne zjawisko we wszechświecie aczkolwiek zachodzące niezwykle rzadko. Trwa ono bardzo długo i przyczynia się do powstawania nowych tworów, jakimi są różnego rodzaju galaktyki. Ten cykl zniszczenia, a zarazem tworzenia, trwał w przyszłości - miliardy lat temu, ma miejsce obecnie i będzie się powtarzał w przyszłości, przez następne miliardy lat. Przyjrzyjmy się bliżej temu procesowi oraz jego efektom.

 

 

1280px-Galaxies_Gone_Wild%21.jpg

foto / wiki

 

 

Zderzanie się galaktyk jest procesem trwającym setki milionów lub nawet miliardy lat, można go zaobserwować również dziś. Gdy galaktyki nachodząc na siebie naruszają swoje pola grawitacyjne, gwiazdy tych galaktyk mijając się zaburzają orbity planet, które wokół nich orbitują niszcząc w ten sposób całe układy planetarne. Warto zaznaczyć, że kolizje pomiędzy gwiazdami nie zdarzają się często, mogłoby to się wydawać co najmniej dziwne, szczególnie patrząc na format tego zjawiska jednak jest ku temu konkretny powód. Pomiędzy gwiazdami w każdej galaktyce istnieją ogromne obszary całkowitej pustki, często sięgające miliardów lat świetlnych w związku z czym szansa, że dwie planety lub gwiazdy znajdą się na trajektorii kolizyjnej jest stosunkowo niewielka. Patrząc jednak na ilość gwiazd i planet w dowolnej galaktyce łatwo zrozumieć, że nie bez powodu uznaje się takowe kolizje za zjawisko powszechne.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że galaktyki wcale nie muszą najść na siebie bezpośrednio na swojej drodze, żeby się ze sobą zderzyć. Muszą tylko przejść wystarczająco blisko siebie, żeby zostać złapanym w pole grawitacyjne drugiej galaktyki i wzajemnie się rozciągać.

Zdarza się, że zderzenie dużej galaktyki spiralnej z mniejszą może doprowadzić do powstania rzadko spotykanej galaktyki pierścieniowej, która chociaż częściowo zachowała swój dawny kształt dysku.

 

 

1024px-Hoag%27s_object.jpg

 

 

Podczas gdy galaktyki zmierzają w swoim kierunku nieuchronnie dążąc do kolizji możemy zaobserwować proces ich rozciągania się, opowiadają za to siły pływowe deformujące je swoim działaniem. Wynika to z faktu, że ciała niebieskie znajdujące się w galaktykach, szczególnie na ich obrzeżach, są z nimi raczej słabo związane siłami grawitacyjnymi. Gdy galaktyki zbliżą się do siebie, przyciąganie grawitacyjne przyciąga je ku sobie.

Wyróżniamy trzy fazy podczas zderzania się galaktyk. Zaprezentuję je państwu poniżej.

 

 

Faza pierwsza

 

 

Zbliżanie się do siebie galaktyk lecz jeszcze bez zmieniania ich kształtu.

 

 

1280px-Messier51.jpg

foto / wiki

 

 

Faza druga

 

 

Przenikanie się galaktyk przy widocznej zmianie kształtu.

 

 

1920px-NGC4676.jpg

foto / wiki

 

 

Faza trzecia

 

 

Galaktyki są ze sobą połączone, niemożliwym jest już rozróżnienie, która część należy do poszczególnej galaktyki.

 

 

1024px-Antennae_galaxies_xl.jpg

foto / wiki

 

To tyle jeśli chodzi o teorię. Poniżej przedstawię wam galaktyki, które swój żywot rozpoczęły właśnie w tak efektowny sposób, a które zarazem w równie efektowny sposób mogą żywota dokonać. Zjawisko zderzania galaktyk dotyczy oczywiście także naszej Drogi Mlecznej, a także sąsiedniej Galaktyki Andromedy, które zderzą się ze sobą w najbliższych kilku miliardach lat. Co oczywiste przebieg procesu będzie najprawdopodobniej identyczny do tego, o którym czytali państwo powyżej.

 

#1. Droga Mleczna

 

07-201107298-2033UT-MilkyWay-15mm.jpg

foto / wiki

 

Zacznijmy od najlepiej nam znanej, rodzimej Drogi Mlecznej. Nasza galaktyka to galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny.Jej średnica to w przybliżeniu 100 000 lat świetlnych, a grubość ok. 1000 lat świetlnych, szacuje się że znajduje się w niej ok. 500mln gwiazd. Droga Mleczna w w przeszłości pochłaniała inne mniejsze od siebie galaktyki. Dowodami na to mogą być chociażby strumienie i grupy gwiazd, poruszające się wspólnie po orbitach odmiennych od większości gwiazd galaktyki. Aktualnie pochłaniane przez Drogę Mleczną są niedawno odkryte nieregularne galaktyki karłowate w Gwiazdozbiorze Strzelca i Wielkiego Psa. Podobny los spotka w przyszłości prawdopodobnie również Obłoki Magellana; część gazu (neutralnego wodoru) z tych galaktyk już teraz tworzy długi Strumień Magellaniczny, łączący je z naszą galaktyką.

 

 

#2. Galaktyka NGC 3256

 

Hubble_Interacting_Galaxy_NGC_3256_(2008

foto / astro-photo.nl

 

Jest to galaktyka spiralna w gwiazdozbiorze Żagla, efekt zderzenia się dwóch galaktyk w odległej przeszłości. Została odkryta przez angielskiego astronoma, chemika i fizyka Johna Herschela 15 marca 1836. Układ ten skrywa dwa jądra oddalone od siebie o ok. 1 kiloparsek (ok. 3200 lat świetlnych) i gąszcz pyłu w centralnym obszarze. Ogony usiane są bardzo gęstymi gromadami gwiazd. W galaktyce tej zaobserwowano supernową SN 2001db o maksymalnej jasności 16,27m, odkrytą 9 stycznia 2001 roku.

 

#3. Galaktyka NGC 5679

 

582128main_tripletgalaxy_full_full.jpg

foto / hotterthanapileofcurry.files.wordpress.com

 

Jest to grupa trzech galaktyk spiralnych, znajdująca się w gwiazdozbiorze Panny odkryta 12 maja 1793 roku przez nikogo innego jak Williama Herschela, astronoma, konstruktora teleskopów i kompozytora, znanego z wielu odkryć astronomicznych, a szczególnie z odkrycia Urana. Znajduje się ona w odległości ok. 400 mln lat świetlnych od Ziemi, rozciągając się na ok. 200 tys lat świetlnych. W grupie tej znajdują się galaktyki: NGC 5679A, następnie środkowa i największa z galaktyk NGC 5679B oraz najmniejsza NGC 5679C. W grupie tej zaobserwowano supernową SN 1982D o maksymalnej jasności 18,00m, odkrytą 23 marca 1982 roku.

 

#4. Galaktyka UGC 1810

 

kapook_world-445606.jpg

foto / kapook.com

 

Galaktyka spiralna, która wraz z koleżanką UGC 1813 znajduje się w konstelacji Andromedy. Razem tworzą one parę galaktyk znaną jako ARP 273. Ich kształty są zniekształcone z uwagi na wzajemne oddziaływanie grawitacyjne. Bliskie spotkanie się obu galaktykyk miało bardzo pozytywny wpływ na formowanie się w nich nowych gwiazd. Choć bliskość w tym przypadku to pojęcie względne - galaktyki są od siebie oddalone o dziesiątki milionów lat świetlnych, łączy je natomiast cienki most materii. W UGC 1810 w grudniu 1962 roku zaobserwowano wybuch supernowej typu II SN 1962R, osiągnęła jasność 15,90m (rok wybuchu był rokiem, w którym dowiedziano się o jej istnieniu).

 

#5. Galaktyka NGC 3808

 

heic0717a.jpg

foto / sci.esa.int

 

Galaktyka spiralna z poprzeczką, znajdująca się w gwiazdozbiorze Lwa. Gwiazdy, gaz i pył wypływają z dużej galaktyki spiralnej NGC 3808 i tworzą ramię otaczające mniejszą galaktykę. Obie galaktyki zniekształciły się poprzez wzajemne oddziaływanie grawitacyjne. Materia spływająca na mniejszą galaktykę ma kształt korkociągu, co sugeruje, że gwiazdy i gaz są przyciągane przez mniejszą towarzyszkę.  Galaktyki te zostały sklasyfikowane jako Arp 87 w Atlasie Osobliwych Galaktyk Haltona Arpa i znajdują się w odległości ok. 330 mln lat świetlnych czyli 3,122 041 055 951 7×1021 kilometrów od Ziemi. Jednym słowem - na piechotę nie da rady.

 

Galaktyki zazwyczaj kojarzą nam się z gigantycznymi tworami, statycznymi i raczej niedostępnymi. W rzeczywistości galaktyki są w ciągłym ruchu i możemy je dostrzec na nocnym niebie. Wychwycenie momentu zderzenia się galaktyki to raczej ewenement i tylko prawdziwi szczęściarze mogą tego doświadczyć.

 

Warto jednak pamiętać, że to co my widzimy "teraz" tak naprawdę miało miejsce miliony lub dziesiątki milionów lat temu jako że światło wybuchających gwiazd czy zderzających się galaktyk potrzebuje czasu aby dotrzeć wystarczająco daleko aby być w zasięgu naszej obserwacji.

 

Niemniej zderzanie się galaktyk jest zjawiskiem nader ciekawym i fascynującym. Najbliższym nam obiektem pasującym do obserwacji jest oczywiście galaktyka Andromedy oraz sama Droga Mleczna, które również kiedyś się zderzą. Co prawda do tego jeszcze daleka droga ale już można zacząć sobie wyobrażać jak nasza, co by nie mówić, spora galaktyka zwiększy swój rozmiar i kształt na wzór innych galaktyk, które już tego dokonują.

 

 

 

 

 

Źródło:

crazynauka
wikipedia
tvnmeteo
astronomia24
onet
niewiarygodne
wikipedia/wikimedia
youtube
internet


Użytkownik ✪Critter edytował ten post 20.04.2015 - 01:17

  • 15

#2

Ebola.

    sceptyczny sceptyk

  • Postów: 341
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Piękne a zarazem przerażające. Zdarzenie to daje doskonale obrazuje czym jest człowiek, jego majątek, władza, kultura, religia wobec ogromu wszechświata. 


  • 2



#3

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

To mi się podoba. Ładne zdjęcia, opisy... To byśmy mogli robić na fizyce podstawowej w szkole, zamiast wzorów dotyczących energii kinetycznej atomu przeskakującego z powłoki na powłokę i podobnych :(


  • 0

#4 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Miło mi że wam się podoba. Tak w ogóle to jak go pisałem za pierwszym razem to w połowie pracy niechcący zamknąłem zakładkę :P pół godzinki czasu poszło na marne. Zacząłem od nowa i ostatecznie artykuł powstał jak widzicie powyżej.


Użytkownik ✪Critter edytował ten post 20.04.2015 - 16:53

  • 0

#5

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Masz Firefoxa? Mnie zawsze pyta, czy chcę zamknąć kilka zakładek. Natomiast kiedyś prawie skończyłem hasło na Wikipedię, było o jakiejś białorzytce, ściągnąłem coś, co zamknęło wszystkie pogramy i moje zakładki ze źródłami... Znam to uczucie :P A podoba się wiesz czemu? Ludzie lubią obrazki, im więcej obrazków (oczywiście dobrze umieszczonych), tym lepiej. Ja tak mam, że jak np. oglądam prezentację kolegów na historii i widzę nawał tekstu, to się wyłączam. Nie ogarniam i już. Obrazki dobrze ci idą :D


  • 0

#6 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Ja daję obrazki bo niekiedy wyrażają one więcej niż 1000 słów :) Daję też filmiki bo niektórzy wolą pooglądać i posłuchać. Staram się to wszystko połączyć żeby każdy się w tym odnalazł. Inna sprawa, że tak wspaniałe rzeczy jak galaktyki po prostu trzeba pokazać w formie obrazu.


Użytkownik ✪Critter edytował ten post 20.04.2015 - 17:25

  • 0

#7

Filo.
  • Postów: 8
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pomiędzy gwiazdami w każdej galaktyce istnieją ogromne obszary całkowitej pustki, często sięgające miliardów lat świetlnych w związku z czym szansa, że dwie planety lub gwiazdy znajdą się na trajektorii kolizyjnej jest stosunkowo niewielka. 

 

 

 

Nie miliardów a milionów lat świetlnych

 

Artykuł świetny, pozdro


  • 0

#8 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

 

Pomiędzy gwiazdami w każdej galaktyce istnieją ogromne obszary całkowitej pustki, często sięgające miliardów lat świetlnych w związku z czym szansa, że dwie planety lub gwiazdy znajdą się na trajektorii kolizyjnej jest stosunkowo niewielka. 

 

 

 

Nie miliardów a milionów lat świetlnych

 

Artykuł świetny, pozdro

 

No cóż znam gwizdy przy których słońce jes jak piłka do golfa. Czemu nie mogłoby byc podobnie z galaktykami? :P Kolokwialnie rzecz ujmując oczywiście ;)

 

Dzięki, cieszę się, że artykuł się podobał.


Użytkownik ✪Critter edytował ten post 21.04.2015 - 01:20

  • 0

#9

Logos.

    Rozum Świata

  • Postów: 390
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeszcze jeden przykład:

Galaktyki Czułki - NGC 4038 i NGC 4039

 

Zderzenie rozpoczęło się około 900 milionów lat temu, zakończy za około 400 milionów lat.

Odległość od Drogi Mlecznej to od 45 do 65 milionów lat świetlnych (nowsze pomiary wskazują mniejszą z tych liczb)

 

556967a6a678a09d.jpg

 

5f46a952517eb7begen.jpg

 

Źródło Zdjęć: wiki


  • 0



#10 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Dziękuję za produktywne komentarze :) zawsze są one mile widziane.


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych